Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator pt. pick-up


ALEKS

Postări Recomandate

Am un pick-up Electronica Industriala PD-D351 si are nevoie de putina preamplificare pentru a excita indeajuns etajul final amplificatorului meu.

 

Imi poate cineva recomanda o schema (prefer cu amplificator operational) de astfel de preamplificator? Nu ma trimiteti la google pentru ca nu am gasit nimic interesant acolo. Nu ma intereseaza corectie RIAA, doar preamplificarea. In ultima instanta voi construi un etaj cu BC107 (in cazul in care nu dispune nimeni de o schema).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ultima schema, tensiunea de alimentare nu cred ca este trecuta in schema (VCC-ul). Imi imaginez ca e cuprinsa in intervalul 6-15V. Corect?Primele doua scheme le cunosc (RED Circuits si cea cu TL072). Observ ca ultima schema (cea cu NE5532) nu necesita alimentare diferentiala deci cred ca o voi alege pe aceasta (nu vreau ocup spatiu din carcasa aparatului -- care este si asa destul de restrans -- cu un cablaj mare cu regulatoare 7812 / 7912 si piesele aferente).Multumesc pentru ultima schema!

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Am un pick-up Electronica Industriala PD-D351 si are nevoie de putina preamplificare pentru a excita indeajuns etajul final amplificatorului meu.Imi poate cineva recomanda o schema (prefer cu amplificator operational) de astfel de preamplificator? Nu ma trimiteti la google pentru ca nu am gasit nimic interesant acolo. Nu ma intereseaza corectie RIAA, doar preamplificarea. In ultima instanta voi construi un etaj cu BC107 (in cazul in care nu dispune nimeni de o schema).

Am rezolvat problema in felul meu utilizand un preamplificator cu tuburi. Il puteti vedea aici. Oricum, va multumesc pentru scheme. Le-am catalogat in directorul cu scheme la mine pe hard disk

Ceea ce ai cerut si ce aveai de gand sa faci este diferenta de la cer la pamant :shock: .
Link spre comentariu

Ceea ce ai cerut si ce aveai de gand sa faci este diferenta de la cer la pamant :shock: .

Tu as raison! Dar fiindca aveam la indemana tuburile, mi-am spus: de ce sa nu le dau o sansa? in acelasi timp gandindu-ma ca simplul etaj repetor cu BC107 nu ar putea oferi nici o fidelitate si nici suficienta putere pentru amplificator. Proiectul inca a ramas in picioare... pe viitor (cand voi avea ceva timp liber) voi construi preamplificatorul cu schema oferita de niq_ro, cea cu NE5532 (pentru a o ingloba in carcasa aparatului).
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Ceea ce ai cerut si ce aveai de gand sa faci este diferenta de la cer la pamant :shock: .

Tu as raison! Dar fiindca aveam la indemana tuburile, mi-am spus: de ce sa nu le dau o sansa? in acelasi timp gandindu-ma ca simplul etaj repetor cu BC107 nu ar putea oferi nici o fidelitate si nici suficienta putere pentru amplificator. Proiectul inca a ramas in picioare... pe viitor (cand voi avea ceva timp liber) voi construi preamplificatorul cu schema oferita de niq_ro, cea cu NE5532 (pentru a o ingloba in carcasa aparatului).
Are cineva schema cablajului de la montajul cu doua NE5532 ? Sincer nu prea am chef sa mai proiectez cablaje.
Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

MF104 este doza piezo si preamplificatorul de la Elliott este mult prea sensibil pentru ea. Il poti utiliza daca realizezi numai schema cu primul OP cu un gain micsorat si cu o impedanta de intrare mai mare.Cel mai simplu verifici un preamplificator in acest mod: conectezi iesirea la intrarea unui amplificator (cu volumul reglat cit mai redus) si pui degetul la intrarea preamplificatorului - daca ai brum, merge...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări