Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Leduri la 5V


Vizitator george_

Postări Recomandate

Vizitator george_

Salut !Am luat recent 45 de leduri care urmeaza a fi legate in paralel si conectate la 5V de la o sursa de calculator. Ele au tensiunea nominala de 3.4V, si din ce am inteles o dioda are o cadere de tensiune de 0.7V. Asadar, daca as lega doua diode in serie inainte de leduri, as obtine intr-adevar 3.6V, perfect pentru a nu le forta ? Exista un tip anume de diode recomandate pentru asa ceva (in total va fi un curent de 900 mA).De asemenea, 10 dintre ele sunt rosii si au tensiunea mai mica, de 2.1V. Ar fi o problema foarte mare daca le las conectate in paralel cu celelalte, sau le conectez separat si pun inca doua diode doar pentru ele ?Mersi

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

pai ledurile de aceeasi culoare le conectezi impreuna si le alimentezi printr-o rezistenta(pe care o calculezi simplu:R=5-Uled/Iled si puterea ei sa fie 2*(5-Uled)*Iled,unde Uled e tensiunea specifica culorii ledului iar Iled este consumul grupului de leduri)consumul unui led nu creste nici pe departe proportional cu tensiunea,asa ca tensiunea trebuie sa nu creasca excesivsi o sursa pc poate scoate intre 4,5 si 6V! d-aia mai bine foloseste rezistente

Link spre comentariu
Vizitator george_

Cam cat de mare ar trebui sa fie un rezistor ca sa stiu ca duce 1A ? Am mai multe placute de pe care imi scot componente, dar majoritatea rezistoarelor sunt destul de micute.O chestie foarte ciudata pe care am observat-o: am incercat mai devreme cu un multimetru faza cu diodele; fara diode imi arata 5.1V, iar cu o dioda sau doua imi arata ~6.3V, deci mai mult, asta fara sa fie nimic altceva conectat. Are sens ? Inteleg eu ceva gresit ?

Link spre comentariu
Vizitator george_

Azi dimineata la 7 jumate a fost tot ansamblul gata. Am gasit un rezistor de 2.2 care masurat are 2.6 care se potriveste perfect, ceva mai marisor si din ceramica, luat dintr-o sursa de calc. De functionat functioneaza foarte bine, dar se incalzeste destul de tare. In momentul in care pun degetul pe el este cald, si la scurt timp se incalzeste si mai rau (probabil pentru ca nu se mai aeriseste), pana cand nu mai pot tine degetul acolo. Am lipit pe picioruse niste sarme de cupru, in ideea de a disipa caldura.Intrebarea este, ma pot baza pe rezistorul asta ? Cam cat se poate incalzi un rezistor si sa fie considerat "in limite" [email protected] -> Multumesc mult pentru raspunsurile de mai sus !

Link spre comentariu

pai ar fi bine sa poti inca tine degetul pe el(nu un timp nelimitat,1 sec sau cam asa)eventual,daca mai sunt astfel de rezistente prin sursa,sa faci grupuri serie-paralel(daca sunt 4 la fel,le pui cate 2 in paralel si apoi grupurile in serie)rezistenta aia pare a fi de 1-2w,iar la 1A si 2,2ohmi,pe ea cad 2,2w,deci cam multrezistenta ar trebui sa fie de 5w(sau mai multe mici care sa disipe puterea asta)vezi ca ledurile sa fie cel mult caldutema bucur ca ti-am putut fi de ajutor!le:trece-ti locatia in profildaca esti din bucureti,iti dau eu o rezistenta buna

Link spre comentariu

Daca se incalzeste cat sa nu mai poti tine degetul pe el nu e bine, inseamna ca e subdimensionat. In general, daca vrei sa reziste cat mai mult, rezistorul ar trebui sa se incalzeasca cat mai putin. Masoara tensiunea care cade pe el si calculeaza puterea disipata. Apoi du-te si cumpara(daca nu gasesti) un rezistor adecvat, de preferat cu puterea nominala mai mare daca vrei sa reziste mult timp.Later edit: se pare ca am postat in aceelasi timp cu DrL

Link spre comentariu
Vizitator george_

Au ramas din pacate doar 0.7 A, ledurile rosii au renuntat de la sine :d.Functioneaza deja de ceva vreme si nu da semne de oboseala, o sa las rezistorul asta si daca cedeaza ma orientez atunci.Va multumesc inca o data pentru raspunsurile prompte, probabil o sa mai revin ca proiectul e abia la inceput. Vreau sa fac un sistem care sa-mi creasca niste trandafiri de camera. In momentul de fata are lumina noaptea si se uda din 4 in 4 ore, controlat de un laptop vechi. Caut acum un AVR Butterfly care sa ia locul calculatorului, e ideal pentru ce vreau. Ce urmeaza dupa ce gasesc AVR-ul e sa controlez si temperatura si eventual sa fac sa ii dau apa doar atunci cand are nevoie (cand apa din ghiveci scade sub o anumita cantitate), si lumina la fel. Toate astea sunt realizabile cu senzorii deja existenti pe AVR (temperatura, lumina, si inca un input analog pe care il folosesc ca voltmetru pentru doua borne bagate in pamant care testeaza cantitatea de apa). Pentru mine toate astea sunt lucruri noi, dar in teorie nu sunt deloc complicate.

Link spre comentariu

Ei, reteta e cea normala, de bors, dar borsul tre' tinut la cald, altfel nu se face sau se face greu. Asa ca am profitat de prilej si am construit un termostat cu controler PID digital. Totul este implementat in asembler pe un PIC16F876. Incalzirea se face prin comanda in faza. Triacul se deschide exact atat cat sa compenseze pierderile si sa mentina eroarea zero. Senzorul de temperatura este un DS1620.Cirip

Link spre comentariu

Ce-am mai ras! Asta da aplicatie, da-i ideea lui mitescu, el cauta teme de licenta.

 

Toate bune si frumoase dar am impresia ca aparatul de facut bors are un bug... Merge doar cu oala plina. Altfel s-ar putea sa-ti oscileze bucla PID :ciuda:

Link spre comentariu

am impresia ca aparatul de facut bors are un bug... Merge doar cu oala plina. Altfel s-ar putea sa-ti oscileze bucla PID :ciuda:

Ba s-avem pardon! Kp, Ki si Kd sunt ajustabile prin soft. S-a procedat la acordul regulatorului PID si merge si fara borcan. E adevarat ca are damping factor mare si e cam lenesa bucla, dar merge. Se stabilizeaza cam in 7-8 minute. Si ca sa punem si cireasa pe tort, am simulat algoritmul in Matlab. Da, stiu, am prea mult timp...Zici ca ai ras? Stai sa-ti zic altceva... La inceput, dupa ce am terminat masinaria, nu aveam cultura starter (popular le zice huste). Asa ca m-am uitat pe net sa vad cum se face. Majoritatea retetelor erau cu drojdie, dar iesea o imputitura de nu puteai sa stai langa borcan.Pozele au fost facute ca urmare a unor "scurgeri puturo-active" din reactor. Unul din borcane a dat pe-afara din cauza fermentatiei puturoase, a curs bors sau ce zeama era aia si s-a produs electroliza in bors a placutei senzorului de temperatura. De aia nici nu se vede senzorul intre rezistentele de incalzire, pentru ca il scosesem pentru reparatii. S-a corodat un traseu si a dat in nas toata sandramaua. Asa ca pozele le-am facut cu ocazia "accidentului" din laboratorul micului bio-terorist amator.Cirip
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări