Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Ha, Ha. Sfaturi

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#16 OFFLINE   florincccc

florincccc

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 247 posts

Posted 19 August 2009 - 06:47 PM

sfat: intotdeauna varful letconului/pistolului trebuie sa fie curat, ia mai mult timp sa incerci sa faci o lipitura cu el imbacsit decat sa-l cureti si sa lipesti corect-o lipitura corecta trebuie sa fie rotunda si lucioasa

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   ShadowDaniel

ShadowDaniel

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 161 posts

Posted 20 August 2009 - 04:12 PM

Cu ce pot sa-l curat ? E ceva special ?

#18 OFFLINE   nightmare

nightmare

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 295 posts

Posted 20 August 2009 - 07:49 PM

Exista burete special pentru curatat varful. Il gasesti la orice magazin de electronice.

#19 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,514 posts

Posted 20 August 2009 - 08:30 PM

Merg si lavete de bucatarie, alea care sint tari uscate si moi cind sint ude.

#20 OFFLINE   one

one

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,100 posts

Posted 05 September 2009 - 08:10 PM

Sunt niste bureti de spalat vase care dupa prima utilizare se intaresc.Acestia sunt din acelasi material ca si acela pentru curatat varful: celuloza.Cel mai simplu e sa folosesti o bucata de hartie mototolita, eventual umezita. E acelasi lucru.

#21 OFFLINE   Rabulea Sergiu

Rabulea Sergiu

la birou

• Membri
  • PipPip
  • 325 posts

Posted 05 September 2009 - 11:34 PM

Mai sunt si niste bureti metalici (din span) petntru fracatul vaselor pe care s-a prins mancarea, acestia ii gasesti aproape la orice supermarket.Ia un burete 'dala si cureti varful pe el (fara sa uzi buretele), ai sa vezi ce frumos se curata si nici nu se consuma buretele asa repede ca unul de celuloza.Spor la mesterit.

#22 OFFLINE   ShadowDaniel

ShadowDaniel

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 161 posts

Posted 06 September 2009 - 05:09 PM

Ok, mersi de raspuns, am incercat cu laveta si hartia igienica si merge perfect :) dar cred ca o sa incerc si cu acei bureti metalici :d

#23 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,695 posts

Posted 06 September 2009 - 07:05 PM

Daca varful letconului este tratat printr-o pelicula de crom, nichel, etc, e contraindicat sa folositi acel burete metalic, care va zgaraia acea pelicula, si va permite oxidarea varfului.

#24 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,695 posts

Posted 07 September 2009 - 01:52 AM

Toti folosim pistolul "Radio-Progres", una din cele mai bune unelte inventate vreodata... :da -o mica'smecherie" cu acesta-cu pistolul bagat in priza, se pune pe ansa un creion de tensiune cu neon, daca "beculetul" se aprinde, se inverseaza pozitia stecherului in priza-astfel se pot lipi cele mai sensibile componente fara risc de deteriorare.

#25 OFFLINE   Selena

Selena

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 628 posts

Posted 26 October 2009 - 07:08 PM

Nu masurati continuitatea/rezistenta primarului unui transformator improvizand, tinand cu miinile terminalele dezizolate si atingandu-le apoi de bornele ohmetrului clasic (analogic)! Bucuria ca transformatorul este in regula va pali imediat, in clipa deconectarii de la ohmetru: Coana Autoinductie v-a surprins - si iata, ati scapat transformatorul peste montajul cu lampi la care lucrati de mai multa vreme... :pandaci

#26 OFFLINE   __farad__

__farad__

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 821 posts

Posted 02 November 2009 - 01:10 AM

As dori sa postez si eu o regula aditional la cele puse de mosu tuti si resimtita pe propria piele(chiar de mai multe ori)-intotdeauna cand dezlipiti piese mici mai ales rezistente folositi penseta nu mana.chiar daca credeti ca va iesi la timp de pe placa este fals.intotdeauna va va frige inainte sa se desprinda.cred ca nu sunt singurul electronist care nu simte mai nimic in varful degetelor mare si aratator de la mana stanga :rade:

#27 OFFLINE   gabitzu8

gabitzu8

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 159 posts

Posted 16 January 2010 - 10:28 AM

intotdeauna cand dezlipiti piese mici mai ales rezistente folositi penseta nu mana.chiar daca credeti ca va iesi la timp de pe placa este fals.intotdeauna va va frige inainte sa se desprinda. cred ca nu sunt singurul electronist care nu simte mai nimic in varful degetelor mare si aratator de la mana stanga :rade:

Cele mai bune pensete sunt cele cu autoblocare - parca se numesc pense hemostatice. Am mai vazut si pe la stomatologi scule (clesti, spatule, freze etc.) numai bune de folosit (si) in electronica... plus ca rezista o viata (de electronist) daca nu le pierzi (sau ti se fura).

#28 OFFLINE   Trabant

Trabant

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 293 posts

Posted 16 March 2010 - 11:13 PM

- Nu copia scheme industriale. Nu totdeauna reusesc.- Stai departe de calorifer sau orice obiect impamantat cand repari un TV sau radio pe tuburi. (Zice lupul moralist). Mai ales daca n-are separatie de retea. Testeaza sasiul mai intai cu surubelnita de verificat faza retelei ( creion tensiune).

#29 OFFLINE   Trabant

Trabant

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 293 posts

Posted 17 March 2010 - 10:20 AM

Alte sfaturi:- Cand aveti un transformator vechi, verificati intai daca este transformator sau autotransformator. Ele seamana perfect ca aspect. Pentru a evita neplacerile ulterioare. Cunosc un caz, baiatul unor cunoscuti si-a defectat calculatorul cand a cuplat la un amplificator pe tuburi artizanal.....l-am intrebat de unde este transformatorul de retea. Si cand mi-a zis ILMENAU , am inlemnit.- Nu incercati sa modificati aparate de constructie industriala. Constructorul cunoaste mai bine de ce a ales solutiile respective ( nu ma refer in special la electronica si tehnoton).

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#30 OFFLINE   Vasile

Vasile

Bagator de seama

• Administratori
  • 4,325 posts

Posted 10 July 2011 - 02:15 AM

Am intrat pe aici si mi-am adus aminte de initializatorul acestui subiect, m-a luat cu melancolie cand m-am gandit ca nu mai este printre noi. D-zeu sa aiba grija de el acolo unde este. :tryre

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users