Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Programator ICSP pentru PIC


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1. Verifica cu ohmetrul traseele montajului. componentele. 2. Daca electric totul e OK indiferent de ce schema folosesti, verifica setarile portului serial sa fie cele "default". Poti testa si serialul ori cu program dedicat ori cu "hyperterminal" si masori sa vezi modificarile de nivel pe 4,8 cand transmiti caractere. 3. Incearca cu un PIC nou. Bafta !

Link spre comentariu

Salut baieti (probabil si fete),Am rezolvat problema. E o problema care nu prea a aparut pe aci pe forum si cred ca e bine sa se tina cont de ea cand mai apar astfel de neajunsuri.Se pare ca eu nu am inpamantare la prize. Intre masa calculatorului si masa sursei de la care alimentam programatorul era o diferenta de potential de 45V. Ca dracu! Am legat calculatorul la impamantare si am rtezolvat problema.Merci de ajutor!

Link spre comentariu

pai masele celor doua nu erau legate impreuna ?adica GND (pinul 5) de la portul serial la GND al programatorului ?

Ba da. Cele doua mase erau legate imreuna atat prin pinul 5 cat si prin ecranul cablului. problema era ca ecranul era legat la masa calculatorului (carcasa). Pe carcasa (aceasta nefiind legata la impamantare) aveam un potential destul de ridicat(50V). Am descoperit asta intr-un mod foarte transant: m-am curentat atingand...soclurile de pe programatorul de la adelaida. Atunci aveam chiar 85V. celmai bine era sa leg ecranul la masa calculatorului (pinul 5) nu la carcasa.
Link spre comentariu

[quote name="bobtech"

Si acum functioneaza si programatorul meu ? (BobProg' date=' cel cu alimentare externa)[/quote]

 

Nu stiu ca nu mai am PIC. cand o sa fac rost de altul te anunt. Am un pic16f873a SMD pe care nu pot sa-l citesc ca are CP on. Dar nu stiu daca merge programat cu bobtech (merge?).

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator elvi-ionut

SalutSoftul MPLAB este compatibil cu programatorul BobProg?Intreb asta pentru ca trebuie sa programez un rfPIC12C509AF, care din cate am vazut nu este in lista microcontroler-elor programabile cu IC-Prog.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator mla

BobProg nu este compatibil cu MPLAB.BobProg este de fapt un JDM modificat. Orice soft de programare care suporta JDM, va suporta si BobProg.

Vreun programator compatibil MPLAB stie cineva sau a construit ?Vreo schema cu explicatii ca pentru incepatori ? :d
Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări