Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Foarte simplu: unul este calculat pentru impedanta de 4 ohmi, iar celalalt pentru impedanta de 8 ohmi!!!!

Filtrul, sau reteaua de separare se calculeza pentru o valoare a frecventei de taiere ( separare ) intre cele doua difuzoare ale incintei pe doua cai!

 

Astfel de intrebari arata ca:

- lucrurile nu sunt privite cu seriozitate;

- subiectele acestei sectiuni a forumului ajung in derizoriu;

- un mic efort de documentare evita ridicolul unor astfel de cereri.

Link spre comentariu

Salut,

 

Exact acum un an ti-am dat procedura initiala de calcul pentru orice filtru de ordinul 2 ti-ai putea imagina. Nu ai spus nici macar un simplu "Multumesc.". Dupa un an te afli in aceeasi pozitie, cu mana intinsa. Ai incercat sa-ti calculezi un filtru urmand pasii de acolo? O simpla aplicare a formulelor ti-ar fi raspuns la intrebarea: "care este diferenta intre un filtru pentru 4R si pentru 8R ?"

Editat de cirip
Link spre comentariu

Da stiu ca am mai pus intrebarea asta, doar ca nu m am uitat atunci, nu am avut timp, cand m am uitat ulterior am vazut niste mesaje in care se contraziceau niste useri si nu am descarcat pozele(si "multumesc" nu stiu de ce nu am spus, eu de obicei utilizez acest cuvant, puteti verifica alte topicuri,), apoi cand am avut nevoie nu a mai mers site ul... nu era cu .info si acum am uitat ca am postat deja...()

 

 

EDIT: Mi-am recitit intrebarea de acum un an, iar la sfarsitul acesteia se afla " Multumesc anticipat!", deci v-am multumit se pare.

 

Ma scuzati ca am creeat acest deranj cu o intrebare, am sa incerc sa nu mai pun intrebari asa banale, am sa postez doar lucruri avansate, desi la cele avansate nu am avut un raspuns( sau era si aceea de un nivel de incepator), Multumesc! O seara placuta tuturor!

 

Se poate sterge topicul!

Editat de Stefan Andrei Lupu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări