Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator c-audio st 1000i (problema tranzistori)


Vizitator Rockstar

Postări Recomandate

Vizitator Rockstar

Salut, am un amplificator c-audio st 1000i cu foarte multi tranzistori lipsa, din 32 mi-au mai ramas 8 buni. Cu acesti 8 buni tranzistori 2sk1056 si 2sj162 functioneaza bine. Am cumparat irfp240 si irf9240 (4 cu 4) in care i-am pus pe un canal cu tranzistori lipsa si nu functioneaza in sensul ca sare siguranta din spatele amplificatorului. Corect i-am pus, canal N cu canal P dupa schema dar nu pot sa imi dau seama ce are de se arde siguranta.

 

O anume idee daca se poate?

Editat de Rockstar
Link spre comentariu
Vizitator Rockstar

Deci nici o sansa sa o fac cat mai ieftin...Asta inseamna ca trebuie sa modific schema daca e posibil, mi-a zis cineva ca se poate modifica si pot folosi tranzistori normali gen 2sc.

Link spre comentariu
Vizitator Rockstar

Da am gasit o solutie, tranzistori 2sk si 2sj sunt mosfeturi care au drena si sursa invers fata de irf/p-uri. Trebuie sa fac cablaj separat pentru irf/p uri si sa trag fire groase. Multumesc franzm!

Link spre comentariu
Vizitator Rockstar

Nu chiar ... Bucuria mea va fi "depinde". Temperatura termica nu va fi o problema, plus ca nu o sa folosesc amplificatorul in regim maxim de functionare. Macar sa vad eu irf/p-urile crapate dar nu prea cred.

Editat de Rockstar
Link spre comentariu

''Temperatura termică'' ?! N-am mai auzit de asta :)))

Va funcționa și cu IRFP-urile . Sunt destule scheme de amplificatoare audio de putere concepute cu ele .

Să măsori căderea de tensiune pe rezistentele de putere pentru a afla curentul de repaus prin ''noii'' finali .

Eventual , postează aici valoarea acelei tensiuni și iti spunem noi dacă este bună , sau mai trebuie reglat curentul de repaus .

Categoric , era mai bine să-i pui tot perechea 2SK1056 si 2SJ162 , sau alții similari .

Editat de winstyle
Link spre comentariu
Vizitator Rockstar

''Temperatura termică'' ?! N-am mai auzit de asta :)))

Va funcționa și cu IRFP-urile . Sunt destule scheme de amplificatoare audio de putere concepute cu ele .

Să măsori căderea de tensiune pe rezistentele de putere pentru a afla curentul de repaus prin ''noii'' finali .

Eventual , postează aici valoarea acelei tensiuni și iti spunem noi dacă este bună , sau mai trebuie reglat curentul de repaus .

Categoric , era mai bine să-i pui tot perechea 2SK1056 si 2SJ162 , sau alții similari .

:rade: Da am gresit, am vrut sa scriu altceva si a iesit "temperatura termica". da o sa verific maine ce si cum!

Si de ce nu va arata respectivul cum se face?

Pai momentan nu prea ma intereseaza sa imi arate cum se face pentru ca nu are rost sa o modific foarte mult. Daca nu sunt chiar asa multumit cum functioneaza cu irf/p-uri atunci renunt la amplificator.

Editat de Rockstar
Link spre comentariu

Puteti sa ne oferiti ceva informatii suplimentare (poze) privind amplificatorul? Cum sunt distribuite tranzistoarele 2SJ/2SK ramase pe cele doua canale? etc. Poate gasim o solutie convenabila. În anumite conditii, se pot amesteca tranzistoare MOSFET laterlale si verticale.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări