Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Tehnici de constructie OT -reproductibilitatea parametrilor

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 OFFLINE   dolarugaurit

dolarugaurit

Intunecimea Sa

• Banati
  • PipPip
  • 449 posts

Posted 15 June 2017 - 12:08 PM

Rog pe oricine crede ca poate sa isi dea o parere asupra acestui subiect sa o faca.
Mie asta mi s-a parut cel mai dificil aspect in constructia transformatoarelor de iesire de foarte buna calitate.
Am construit patru transformatoare de iesire mai complicate , sa spun asa...dar n-am fost capabil sa fac doua la fel prin constructie manuala.
Ce garanteaza reproductibilitatea parametrilor si cum poate fi abordat acest aspect cat mai profesional cu putinta in regim de amator.
  • gheo23 likes this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   gheo23

gheo23

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 646 posts

Posted 15 June 2017 - 09:14 PM

M-am confruntat cu aceeasi problema . Diferente de aproximativ 6% la capacitatea primar/secundar si cam 10% la inductanta primarului.Le-am pus pe seama izolatiei neuniforme si calitatii tolelor.In cazul dv. ce diferente au aparut ? Ar fi interesant daca alti useri au masurat macar acesti doi parametri la transformatoare de calitate industriala si ce rezultate au obtinut.

La miezuri sovietice de tip U sunt diferente mult mai mari si am reusit sa reduc aceste diferente prin prelucrarea atenta a suprafetelor de contact.

Rezistentele primarului si secundarului sunt undeva sub 1% daca folosim sarma de pe acelasi mosor, aici stam mai bine !

Edited by gheo23, 15 June 2017 - 09:18 PM.

#3 OFFLINE   simson

simson

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 775 posts

Posted 15 June 2017 - 09:23 PM

Cum a-ti prelucrat suprafetele de contact?

#4 OFFLINE   valderama

valderama

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 5,334 posts

Posted 15 June 2017 - 10:58 PM

pe un geam plan grosime minim 4mm sau mai gros se dispune o coală de şmirghel iniţial granulaţie 150 se translatează fără înclinaţii miezul de prelucrat se repetă operaţiunea  pentru şmirghel de granulaţie 250-300  în final se prelucrează cu granulaţie 500-600

se închide miezul(fără bobine) şi se verifică în lumina puternică cum pasuiesc cele două suprafeţe prelucrate

Edited by valderama, 15 June 2017 - 11:01 PM.

#5 OFFLINE   simson

simson

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 775 posts

Posted 16 June 2017 - 06:13 AM

Metoda descrisa este buna, doar ca exista posibilitatea ca marginile sa fie mai mult slefuite decat mijlocul sectiunii.Eu folosesc asa zisa metoda lepuire.Adica pe o placa de fonta speciala de lepuit (cu grafit nodular) se presara praf de lepuit superfin-eu le am de la atelier de sablaj-si cu putin petrol se freaca elementul C pe placa.Dar inainte de toate verific cu tus cum apare contactul intre doua C-uri montate.Am observat ca elementele C prevazute cu linii oblice care stabilesc ordinea,modul de montare sant de calitate foarte buna si nu necesita ajustarea suprafetei de contact, eventual o usoara curatire pe placa de lepuit.

Daca suprafata e ruginita,cu urme de lac,vopsea, atunci se incepe cu metoda descrisa de colegul Valderama .

Aici atrag atentia asupre sensibilitatii la lovire a miezurilor C,hipersil.Chiar si scaparea din mana jos poate afecta negativ calitatile.

#6 OFFLINE   gheo23

gheo23

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 646 posts

Posted 16 June 2017 - 07:41 AM

Toate miezurile U pe care le-am intalnit au , din fabricatie, pe suprafetele de contact, un adeziv cred eu cu proprietati magnetice care obligat se indeparteaza cu diluant la refolosire.Urmeaza slefuirea fina , cu oricare metoda, dar avand mare grija la pastrarea pe cat posibil a pozitiei miezului fata de suprafata pe care se slefuieste.

Cred totusi ca miezurile sovietice au o dispersie mare a parametrilor magnetici.

Nu a raspuns niciun coleg la intrebarea legata de dispersia parametrilor la transformatoarele consacrate audio.Cred ca si acestea au diferente , macar de la lot la lot. 

#7 OFFLINE   valderama

valderama

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 5,334 posts

Posted 16 June 2017 - 08:02 AM

nu am întâlnit Hammond cu dispersie parametri (întotdeauna am cumpărat câte două transformatoare) după măsurători statice sau dinamice în montaj   https://www.hammfg.com/about

nu am întâlnit Edcor cu dispersie parametri (întotdeauna am cumpărat câte două transformatoare) după măsurători statice sau dinamice în montaj

nu ştiu cum măsoară produse mai de soi (nu am avut dare de mâna să achiziţionez transformatoare "excepţionale" sau am fost zgârcit)

nu cred că am fost extrem de nerocos să trag numai "lozuri câştigătoare"

Edited by valderama, 16 June 2017 - 08:11 AM.

#8 OFFLINE   viobio

viobio

Nebun , imbecil , jigodie , psihopat .

• Banati
  • PipPipPipPipPip
  • 5,083 posts

Posted 16 June 2017 - 08:12 AM

O sa pun eu după amiază o poza cu inductantele unor transformatoare de iesire de la amplificatorul rusesc Priboj , rezistențele bobinelor in cc sunt egale , sa vedeti surprize la inductante .

nu am întâlnit Hammond cu dispersie parametri (întotdeauna am cumpărat câte două transformatoare) măsurători statice sau dinamice în montaj
nu am întâlnit Edcor cu dispersie parametri (întotdeauna am cumpărat câte două transformatoare) măsurători statice sau dinamice în montaj
nu ştiu cum măsoară produse mai de soi (nu am avut dare de mâna să achiziţionez transformatoare "excepţionale" sau am fost zgârcit)
nu cred că am fost extrem de norocos să trag numai "lozuri câştigătoare"

Nici eu nu am intilnit dispersie la Hammond , Edcor , EICO, Lundhall sau la cele Indel ( poloneze , am mai folosit asa ceva pentru amplificatoare de chitara ) , ma refer la măsurarea rezistenței​ bobinelor in cc si inductante .
Ceva de admirat , SC ELECTOMAGNETICA SA produce un amplificator de chitara , proiect facut de mine acum citiva ani , transformatoarele de iesire si alimentare sunt românești , ambele toroidale , construite de Petra Iași , toroidalele de iesire au fost masurate de mine , pe sarite , TOATE sunt identice ca rezistenta in cc si inductanta , consider ca o toleranta de 2,5..3% intre masuratori este foarte buna .

Edited by viobio, 16 June 2017 - 08:13 AM.

#9 OFFLINE   gheo23

gheo23

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 646 posts

Posted 16 June 2017 - 08:36 AM

Asta inseamna dragi colegi ca dispersia nu e data de materiale ci de "tehnologia" folosita de noi, bobinatorii amatori ! :limb: Oricum , e mare satisfactie cand vezi pe osciloscop un transformator liniar de la 20hz la 50Khz facut de manuta ta ! Altul poate de la 23Hz la 52Khz dar nu e un capat de tara . :scarpin

• viobio likes this

#10 OFFLINE   valderama

valderama

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 5,334 posts

Posted 16 June 2017 - 10:16 AM

un exemplu E+I dacă aveţi pachete de tole aceleaşi dimensiuni dar loturi diferite şi doriţi să bobinaţi două transformatoare de ieşire montaţi tolele alternativ deasemeni verificaţi găurile pentru prezoane dacă prezintă bavuri din stanţare  debavuraţi cu un spiral  verificaţi axarea acestor găuri câteva tole pot avea găurile dezaxate corectaţi axaţi găurile, când stanţa ajunge la un grad de uzură apar bavuri pe flancurile de stanţare debavuraţi aceste flancuri cu o pilă fină sub un unghi de 45°

după montaj cu prezoanele uşor slăbite la măsurarea L dacă transformatorul este cu întrefier comprimaţi întrefierul prin intermediul unor menghini de mână şi cale din lemn astfel încât să aveţi inductanţe egale după care strângeţi prezoanele definitiv.

la fel la câteva straturi bobinate  prin intermediul unor cale din lemn comprimaţi bobinajul pe zona de fereastra folosiţi aceeaşi izolatori la ambele transformatoare nu bobinaţi vrac/haotic(transformatoare de ieşire)

• gheo23 likes this

#11 OFFLINE   simson

simson

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 775 posts

Posted 16 June 2017 - 01:30 PM

Intradevar debavurarea tolelor este important, desi este o operatie migaloasa care cere rabdare.Sant multe tole de calitate dar stantate oribil...daca se folosesc cu marginile cu bavuri scade sectiunea reala si cresc pierderile prin curenti turbionari.Eu m-am distrat cu astfel de tole tip manta care necesitau debavurare pe toate marginile, de altfel tole de calitate exceptionala.

Cum ne dam seama de calitatea tolelor? Eu de obicei bobinez 100spire pe carcasa in care vin tolele si masor inductanta obtinuta.In cazul unui OT SE combin tole cu L mare cu altele L mai slab, intrucat cele cu L mare/100spire se satureaza mai repede.

#12 OFFLINE   viobio

viobio

Nebun , imbecil , jigodie , psihopat .

• Banati
  • PipPipPipPipPip
  • 5,083 posts

Posted 16 June 2017 - 05:16 PM

O sa pun eu după amiază o poza cu inductantele unor transformatoare de iesire de la amplificatorul rusesc Priboj , rezistențele bobinelor in cc sunt egale , sa vedeti surprize la inductante .Nici eu nu am intilnit dispersie la Hammond , Edcor , EICO, Lundhall sau la cele Indel ( poloneze , am mai folosit asa ceva pentru amplificatoare de chitara ) , ma refer la măsurarea rezistenței​ bobinelor in cc si inductante .
Ceva de admirat , SC ELECTOMAGNETICA SA produce un amplificator de chitara , proiect facut de mine acum citiva ani , transformatoarele de iesire si alimentare sunt românești , ambele toroidale , construite de Petra Iași , toroidalele de iesire au fost masurate de mine , pe sarite , TOATE sunt identice ca rezistenta in cc si inductanta , consider ca o toleranta de 2,5..3% intre masuratori este foarte buna .

Pozele promise de dimineata , observati ca rezistenta primarelor este aproape identica dar Laa .....cam varza , diferenta mare intre ele .

Attached Files

#13 OFFLINE   gheo23

gheo23

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 646 posts

Posted 16 June 2017 - 06:04 PM

Exact ce am constatat si eu la miezurile U ! Rezistenta egala denota acelasi numar de spire iar Laa diferita poate fi pusa mai degraba pe seama prelucrarii defectuoase a suprafetelor de contact.

#14 OFFLINE   mishulink

mishulink

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 16 posts

Posted 17 June 2017 - 06:26 PM

Pozele promise de dimineata , observati ca rezistenta primarelor este aproape identica dar Laa .....cam varza , diferenta mare intre ele .

Acum am înţeles de ce ai vrut să le vinzi anul trecut. Mi se părea mie ceva dubios.

Anul acesta am desfăcut peste 10 C-core ruseşti şi doar 3-4 arau în regulă.Ori nu erau paralele cele două suprafete, ori şlefuirea era sub orice crită, orii nu erau tăiate pe mijloc (8n C mai mare şi unul mai mic)etc. . Ca şi la noi pe vremea împulcatului treabă de mîntuială sau cum se spune "brânză  bună în burduf de cîine" . Materialul e bun dar lucrătura proastă.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   mojnost

mojnost

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 93 posts

Posted 19 June 2017 - 09:27 AM

Anul acesta am desfăcut peste 10 C-core ruseşti şi doar 3-4 arau în regulă.Ori nu erau paralele cele două suprafete, ori şlefuirea era sub orice crită, orii nu erau tăiate pe mijloc (8n C mai mare şi unul mai mic)etc. .

Nu stiu cum or fi taiate si montate dar din incercarile mele pe transformatoare dublu C care mergeau foarte bine, dupa demontare si de regula modificarea secundarului, la montare curentul de mers in gol mi-a iesit de 2 - 5 ori mai mare. Ideea este ca iesit din fabrica merge bine, cu toate defectele tolelor. Ultimul la care am umblat, era 220/24V, mergea perfect, dupa modificarea secundarului ia 250mA in gol, Strangerea suplimentara a colierelor a eliminat zgomotul, nu si curentul in gol. Am multe miezuri/trafuri dublu C dar experientele cu ele ma fac sa le ocolesc. Are cineva idee cum se lucra cu ele in fabrica? IMEB, Electromagnetica etc.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users