Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema Diptrace - Coppercam - soft CNC


geoct

Postări Recomandate

Buna seara.

Am achizitionat de curind un mini cnc chinezesc (CNC 1610) . Sint incepator in acest domeniu si as vrea sa invat mai multe. L-am luat pentru a face cu el cablaje imprimate .

Petru crearea cablajelor folosesc Diptrace ( varianta libera ) .In pachet cu cnc-ul am primit si niste softuri : ArtCam (probabil varianta libera sau spata ), Coppercam (probabil varianta libera sau spata ) , LiteFire si GRBL Control (GRBL V0.9) .

Am facut in Diptrace un cablaj de tests cu mai multe componente ,marea majoritate SMD pentru a testa acuratetea masinii.Am exportata fisierul din Diptrace in format gerber (Fig.1) . Am preluat si deschis fisierul in Coppercam (Fig.2) dupa carea am urmat pasii invatati de prin tutoriale de pe Youtube si a rezultat (Fig.3) unde am observat ca anumite rute de gravare nu erau ca schema din Dip trace. Am esportat rezultatul din Coppercam in fisier txt ( codul G ) ( Fig.4) . In softul cnc-ului , GRBL Control am deschis fisierul si am obsevat ca doar o foarte mica parte din schema originala apare si o poate executa (Fig.5) .

Imi poate explica cineva de se intimpla chestia asta si unde ar fi problema?

O seara buna.

 

post-195635-0-91722000-1496947636_thumb.jpg

post-195635-0-70390700-1496947647_thumb.jpg

post-195635-0-88519600-1496947655_thumb.jpg

post-195635-0-97719300-1496947668_thumb.jpg

post-195635-0-71476000-1496947700_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tocmai ca el foloseste o scula ce are varful prea mare de ex 0.5mm iar el are poate 0.3mm intre paduri si atunci e normal sa le evite ca sa nu strice padul.

Nu am pc-ul in fata acum dar incearca sa setezi freza de gravure(scula,tool) sa fie de 0.2mm si sigur o sa mearga.

Ca idee ca sa intelegi freza va trece doar prin spatiile mai mari sau cel mult egale cu varful acesteia.

 

Aaa.....sunt si eu interest de aceste softuri daca nu e cu suparare.

Link spre comentariu

Am descoperit unde era problema . La scula de gravare era setata pe 3,175 mm , cea ce era eronat in cazul meu. Eu am interpretat gersit 3,175 grosimea sculei , care in cazul meu era grosime cotorului sculei si nu al parti active a frezei de gravare. Ceva chestii ar mai fi de sertat in Coppercam deoarece mai am trasee car nu sint acoperite de frezare.

Ca idee , am incercat sa folosesc Flatcam -ul care la inceput mi sa parut stufos si complicat , dara acum dupa ce am vazut tot felul de tutoriale si citind din manualul progaramului , chiar este foarte usor. Flatcam-ul este Super ok , mai ales ca este varianta gratis .

Merge super calumea.In poza este rezultatul . :101

Cred ca o sa renunt la Coppercam .... Oricum .. daca o sa mai decoper ceva , va voi anunta.

Va multumesc pentru "schintei" ( sfaturi) "


Nu-mi iese chestia cu postatul foto ..... :sparge:

Editat de geoct
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări