Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Bancuta gradina din lemn


djlove

Postări Recomandate

Vreau sa imi construiesc o mica pergola acoperita pe la laterala de trandafiri. Si in ea vreau sa pun 2 bancute si o masa.

Spatiul disponibil e L=2500mm, l=1600mm.

 

Pentru inceput vreau sa construiesc prima bancuta.

 

M-am gandit la acest proiect: http://www.buildeazy.com/seat.html

 

Dar cu ceva modificari, Lemnul pentru sezut si spatar sa fie scandura 27x100, iar cel pentru picioare si intermediare: 21x82mm

Mentionez ca astea sunt dimensiunile pe care l-am gasit la depozitul de scandura.

lungimea vreau sa o fac tot 1,4m, ca o tai o scandura de 2.82m, in 2 si astfel cumpar doar 3 bucati

Sandura pentru picioare are 3.52ml si din 2 bucati imi cam ies toate reperele necesare.

Scandura va fi una mai speciala, din lemn de frasin, de import Germania, tratata in profunzime . Vreau sa reziste afara in ploaie. Poate si ceva sugestii daca sa ii dau sa nu cu vreun ulei.. Costul pentru toata scandura ar fi undeva la 160lei + elementele de asamblare tot ies sub 200lei si cred eu calitate mai buna decat o banca gata facuta de la magazinele de bricolaj 2u5vsr7.jpg.

 

Scandura in taietura are aceeasi culoare ca la suprafata.

 

Acum nu stiu daca inaltimea e ok sau ar trebui sa o fac putin mai inalta. Inaltimea pe proiect e acum 41cm, e bine asa? La spatar vreau sa folosesc doar 3 scanduri in loc de 4, mai distantate.

 

 

Ceva sugestii?

 

Ca imbinari la picioare suruburi turban, iar la spatar/sezut, holzsuruburi

Editat de djlove
Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...
  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări