Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare legata de sunetul tranzistorilor


Vizitator catak16

Postări Recomandate

Vizitator catak16

Buna ziua,

 

In ultimele zile am tot schimbat tranzistori din scule vechi ( anii 70-80) cu echivalentele gasine de mine in magazinul local de electronice(Calarasi) . Aseara dupa ce am schimbat 4 bucati 2sa 640 din un Sanui 661 deoarece unul era nebun si pacanea dupa 10 min de folosinta(tranzistorii sunt situati pe intrarea placii de amplificare 2 cate 2) cu bc 640 am avut impresia ca am pierdut din dinamica sunetului. E posibil ca aceste echivalente folosite de mine sa se auda mai prost decat originalele? Cer un sfat de la cei cu mult mai multa cunostinta in electronica decat mine.

 

Multumesc anticipat,

 

Catalin M. :56

Link spre comentariu

Ce gain avea originalul si ce gain are "echivalentul" pus de tine?

Ce aplicatii dedicate erau pt original si ce are celalalt?

Audio Frecv. Low Noise Amplif VS High Current Transistors

La BC nici macar nu-i specificat factorul de zgomot.

 

Am avut si eu aceeasi problema acum citiva ani cind depanam un Denon.

Nu am gasit un tranzistor modern echivament.

In cazul meu am reusit sa refolosesc un tranzistor dintr-unul din stabilizatoare unde am pus un tranzistor "modern".

 

Incearca cu BC556C sau macar BC556B

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Vizitator catak16

Cele 4 bucati 2sa 640 din Sanui 661 au fost inlocuite cu Ksc 1850 care se comporta ok. Revin cu o alta intrebare pentru cei experimentati. Tranzistorii vechi dau acel sunet vintage? Sau sa ii inlocuiesc cu versiuni noi ptr a sta mai linistit pe viitor? Vreau sa ma apuc de un Pioneer sx 990 fabricat undeva in 70 si as vrea sa ii pastrez sunetul cald . Multumesc celor care isi impartasesc intelepciunea cu cei mai nepriceputi.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări