Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

sticla raft frigider Zanussi

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#16 ONLINE   doru3160

doru3160

ElForum staff

• Moderatori
  • 4,530 posts

Posted 18 May 2017 - 11:27 AM

In mod normal ar fi trebuit sa fie securit,ca la masini.Am incercat sa tai (de distractie) cu diamantul un geam de la un frigider vechi si s-a facut graunte.Cu astea mai noi n-am incercat sa glumesc,dar din ce-am citit pana acum aici,probabil sunt din sticla chioara.Mi se pare excelenta metoda folierii,dupa cum la oglinzile din baie e indicat asa ceva pe spate.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#17 OFFLINE   dani502017

dani502017

Doar membru

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,102 posts

Posted 26 May 2017 - 11:27 AM

Inseamna ca geam ordinar a fost. Asa s-a spart si la mine. Oala calda pusa direct pe sticla si dupa un timp(cateva minute) a crapat in trei bucati.

Dane,incearca sa pui o oala calda pe orice sticla rece de frigider  care sta la -n grade si iti va crapa  diferenta mare de temperatura si aplicata brusc genereaza fisurarea sau chiar spargerea sticlei.De fapt se si specifica in manualele frigiderelor sa nu punem nimic cald in el!!!

#18 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,422 posts

Posted 26 May 2017 - 12:28 PM

Sticla borosilicat rezista si la variatii rapide de 250 gr.C fara sa se crape.Dar nu se puneau astfel de geamuri decat la frigiderele de acum 30 de ani, in prezent economia e de baza, in loc de radiator masiv, frigiderele au sarme sudate de serpentina, fier mort, aluminiul sau cuprul e prea scump./

#19 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,904 posts

Posted 26 May 2017 - 03:42 PM

Nici ,,inoxul,, din care pare că sunt făcute acum unele aragazuri sau frigidere nu mai e tablă de oțel inox, ci tablă ordinară cromată. Cum o zgârii mai tare, apare rugina.....

#20 OFFLINE   blazeu

blazeu

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,667 posts

Posted 12 July 2017 - 08:21 AM

Da, domnilor, dar chestiile astea au permis scaderea preturilor la nivele care fac mai usor de "inghitit" faptul ca multe electrocasnice au ajuns "de consum", adica nu merita reparate. (Manopera a ajuns atat de scumpa, si politica pretului la piesele de schimb ne "imping" spre inlocuire - diferenta de costuri e mica si avem un aparat nou, modern, mai "performant" - si care probabil se va "termina" si mai aproape de expirarea garantiei...)

#21 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,422 posts

Posted 12 July 2017 - 09:36 AM

Corect, insa era mai avantajos sa dai un salariu pe un frigider Arctic romanesc si sa te tina ~20 de ani, decat sa dai jumatate de salariu pe un frigider "de consum" si sa te tina doar 2-3 ani.

#22 OFFLINE   blazeu

blazeu

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,667 posts

Posted 12 July 2017 - 01:40 PM

Corect, insa era mai avantajos sa dai un salariu pe un frigider Arctic romanesc si sa te tina ~20 de ani, decat sa dai jumatate de salariu pe un frigider "de consum" si sa te tina doar 2-3 ani.

Din cat imi amintesc, frigiderele alea erau pe la 4000, mai degraba 2 salarii... Frigiderul cu radiatorul ala nasol a crapat dupa vreo 4-5 ani; nu mai avea garantie,

a fost reparat prin inlocuirea radiatorului cu ceva artizanal + reincarcare cu freon si s-a mai tras de el vreo 2 ani, cand a cedat agregatul, care era deja uzat anormal

de functionarea cu freon insuficient. Taica-miu s-a incapatinat sa schimbe TOT agregatul (venea pe un stelaj de lemn, se extragea vaporizatorul din congelator prin spate

si se introducea cel de la noul agregat) Reparat "capital" a mai functionat vreo 10 ani, dupa care a fost "conservat" (ramasesera singuri si era mai mult gol)....

Eu am un Arctic de Beko, cu compresor Electrolux, cumparat prin 2002, care functioneaza si azi, doar ca e ceva mai zgomotos ca la inceput (ghiortaie zeama in circuit,

compresorul inca nu face zgomot)..... Probabil ca va "cadea" brusc, fara semne de avertizare?

Edited by blazeu, 12 July 2017 - 01:41 PM.

• q_acdc likes this

#23 OFFLINE   Spitfire

Spitfire

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,422 posts

Posted 12 July 2017 - 07:24 PM

Dupa 15 ani de functionare "bebeko" si-a meritat banutzii dati pe el...ce mai conteaza...mai nasol e cand dai acum 2000-2500 de lei pe o combina mai marisoara si crapa chiar serpentina dupa 2-3 ani, manopera+piesa costa 800-1000 de lei.

#24 OFFLINE   morocanosul

morocanosul

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 916 posts

Posted 14 July 2017 - 07:21 PM

Dar,"bebeko" mai este functional? Daca nu, l-ai mai repara? :nas:

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#25 OFFLINE   surubarila

surubarila

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,737 posts

Posted 24 July 2017 - 09:13 PM

Sanatate permanenta ! Cer scuze daca nu se incadreaza in topic : am patru rafturi dintr-o combina frigo Ariston (nu mai tin minte modelul) intacte.Daca cineva dintre domniile voastre le vrea , maine imprumut un aparat foto si le pun la vanzari.

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users