Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Saltea tare


Dr.L

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Chiar recent am cumpărat din Practiker Craiova o saltea din spumă tare de 160 x 200cm, se numește ,,Emera,, e impregnată cu Aloe Vera și sunt foarte mulțumit de ea.A venit rulată ca o clătită într-o pungă vidată, când am scos punga, în 30 minute s-a refăcut la mărimea și duritatea normală. A costat cam mult (500 Lei) dar e mult mai dură decât buretele ordinar, chiar decât multe saltele cu arcuri, dar comodă. Oricum, e mult mai ieftină decât cele gen Dormeo.... și sincer, după ce am schimbat două paturi cu saltele ,,Relaxa,, cu arcuri (comode ce-i drept) dar care se deteriorau relativ rapid, nu aș mai folosi decât acest tip de saltea din spumă tare.

Link spre comentariu

Aia e doar spuma cu memorie,nu are arcuri sau ceva din solutiile tehnice ale vechilor saltele.Eu le-am preferat pe cele clasice,si le schimb in medie la 10 ani,deci nu mi se pare ca se strica chiar repede.Acum am o saltea super ortopedica(asa aveau pretentia pe eticheta).E facuta in Polonia,are 30 cm grosime,si se duce pe 6 ani.Inca nu are urme de tasare,sau alte deteriorari.

Link spre comentariu

Ma rog, o fi alta forma,alta densitate,dar din moment ce e vacuumata si isi revine la forma,se cheama ca are si asta un fel de memorie.Eu tocmai buretele am vrut sa-l evit prin achizitionarea de saltele cat de cat clasice.Ca au si astea burete,celule in care este inglobat fiecare arc in parte e alta poveste.Restul straturilor si mai ales cele care vin in apropiere de corp nu prea au legatura cu buretele.

Link spre comentariu

Ceva de genul asta mi-am luat acum cativa ani,si diferenta ar fi ca celulele arcurilor erau individuale,nu ca in poza si intre straturile alea era si ceva iarba de mare...aveau sectiune de prezentare in magazin.Acum ca veni vorba,garantia este de 10 ani,dar nu stiu la ce se refera.Stiu doar ca am glumit cu vanzatorul,si i-am spus ca la 9 ani jumate,vin cu salteaua in spate s-o schimb la garantie. :rade:

O sa caut hartiile sa vad daca le mai am.Una peste alta,e cam al 3-lea rand de saltele,si dintre toate,asta a fost cea mai comoda,plecand de la vechea relaxa,apoi una ortopedica si acum asta superortopedica.Am si una recent luata pt dormitorul fetei,care are si un strat de spuma cu memorie pe langa arcuri si toate alea,insa parca mai comod ma simt pe asta,cealalta e prea moale pt gustul meu...probabil chestiune de obisnuinta

Ultima a fost vidata,e cu 15 ani garantie,pe a mea am luat-o cat e ea de mare,desfasurata,si e grea cu draci,obligat trebuie 2 persoane pt manevrare.

diamant_deluxe_superortopedica_sectiune_

Link spre comentariu

Chiar recent am cumpărat din Practiker Craiova o saltea din spumă tare de 160 x 200cm, se numește ,,Emera,, e impregnată cu Aloe Vera și sunt foarte mulțumit de ea.A venit rulată ca o clătită într-o pungă vidată, când am scos punga, în 30 minute s-a refăcut la mărimea și duritatea normală. A costat cam mult (500 Lei) dar e mult mai dură decât buretele ordinar, chiar decât multe saltele cu arcuri, dar comodă. Oricum, e mult mai ieftină decât cele gen Dormeo.... și sincer, după ce am schimbat două paturi cu saltele ,,Relaxa,, cu arcuri (comode ce-i drept) dar care se deteriorau relativ rapid, nu aș mai folosi decât acest tip de saltea din spumă tare.

Sa vezi dupa 6-8 luni cum se face. Am luat si eu teapa. Noroc ca are doua fete sa zic asa si am intors-o invers => mai tine cateva luni.

La inceput dormi ca un boier pe ea.

Link spre comentariu

Saltele bune, nu discutam decat de la 1850 RON in sus, MINIM.

Asta cu memoria si transpiratul e un mega bullshit. Eu am cu memorie 8cm si 14 spuma nu stiu de care si dorm de rup, fara nici un fel de problema.

Ideea cu salteaua tare vs. cele cu memorie sau ca ansamblu, cele facute de oameni cu creier in cap, este ca in ultima instanta, daca anatomic, punctele de presiune nu au parte de rezistenta, umeri, bazin, etc., vei dormi cu coloana dreapta.

Asta cu tare si ortopedic, alte mega bullshit-uri, or fi valabile, si nici atunci, daca dormi in mod exclusiv pe spate, in anumite conditii de recuperare, ceea ce realist e o tampenie.

 

Daca vreti saltea adevarata, repet, mergeti pe concepte destepte, ca sunt anumite solutii cu arcuri independente, ca cu memorie, ideea este ca nu ar trebuie sa existe asteptari de calitate la sub 1500 lei.

Repet, secretul este ca in pozitia de somn, sa aveti coloana dreapta, ceea ce inseamna ca anumite parti ale corpului sunt sustinute diferit, lucru pe care nu orice balarie de saltea stie sa-l faca.

 

Vreti saltele adevarate, SOM........T sau daca sunteti smecheri, TEM........R, va prindeti voi.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări