Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Prezentare lant audio


Postări Recomandate

Sa imi prezint si eu sistemul :

cd player Grundig cd3

amplificator Rotel o antichitate din anii 80

ocazional folosesc un lampas push pull de vreo 3 w

boxe cumparate de-a gata ASW gamma ca nu ma pricep sa le fac singur.

Apropo colegii care si-au facut singuri boxutele aveti softuri si microfoane pt masurarea raspunsului incintelor? Sau merge figura cu facutul filtrelor dupa datasheetul difuzoarelor?

Link spre comentariu

Doua simulaoare, unul mai slăbuț dar mult mai intuitiv si unul mai performant - asta numai pt filtre, program de măsurari: REW, microfon calibrat cu iesire direct in USB pt măsurarea si ceva tooluri de pe net pt extras cele doua caracteristici in format pt simulatoare din graficele publicate la difuzoare.

Eu nu am o ureche chiar asa de buna sa pot lucra mai cu ea fara alte ajutoare.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Eu am scule de duzina si n-are rost sa incarc inutil topicul. Vad ca se discuta aici de audiofile, asa ca intreb si eu...Ati auzit daca a incercat vreun audiofil din asta, sa bata cateva svarovski pe calea de semnal?

Deja suntem in 2017 si e timpul ca audiofilia sa treaca la un nivel superior, svarovski si foita de aur, in felul asta se vor desprinde audiofilii de ascultatorii de duzina.

Nu contează dacă sculele sint de duzină sau nu. Contează cum sint combinate si ce sunet obții in final si cel mai important: cit de multumit esti de el

Link spre comentariu

Nu contează dacă sculele sint de duzină sau nu. Contează cum sint combinate si ce sunet obții in final si cel mai important: cit de multumit esti de el

Asta' zic si eu pretentie de calitate mai ales daca esti si multumit...

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Nu de putine ori cand se supune atentiei un amplificator, incinta acustica, etc se puncteaza faptul ca performantele sunt determinate de tot lantul audio. Am deschis acest topic ca toti cei care au placerea de a impartasi micile sau marile realizari sa le posteze aici astfel incat sa vedem in ce configuratie acestea dau maximul de satisfactie.

Voi prezenta eu primul

1. sursa semnal:

Philips CD 460

Grundig RT 50

Akai AT2600

Leak Trough Line 3

RIIA PCF802

Lenco L78 cu doza Shure m75

2. amplificator

SET 6B4G, type 56, 7A4

3. incinte acustice

VTP cu Ciare CH252

la cele de mai sus se adauga o pereche de difuzoare Altec 755C

Link spre comentariu

Nu de putine ori cand se supune atentiei un amplificator, incinta acustica, etc se puncteaza faptul ca performantele sunt determinate de tot lantul audio. Am deschis acest topic ca toti cei care au placerea de a impartasi micile sau marile realizari sa le posteze aici astfel incat sa vedem in ce configuratie acestea dau maximul de satisfactie.

Voi prezenta eu primul

1. sursa semnal:

Philips CD 460

Grundig RT 50

Akai AT2600

Leak Trough Line 3

RIIA PCF802

Lenco L78 cu doza Shure m75

2. amplificator

SET 6B4G, type 56, 7A4

3. incinte acustice

VTP cu Ciare CH252

Sunt fan tuner pe lampi, asa ca jos palaria pentru Leak Trough Line 3. Cu ce decodor este dotat? cum te descurci cu selectivitatea?

Link spre comentariu

Tunerul Leak este varianta mono, fara decodor. Am facut experimente cu un decodor FM cu ECC81 produs de Nordmende, dar sensibilitatea fiind redusa cu o antena interioara am tras pe linie moarta acest tuner si momentan folosesc Grundig RT50 care este un tuner full lampi.

Da cunosc Grundigul este excelent dar multa lume considera Leak-ul in categoria grea, peste Quad sau Dynaco de la acea vreme. Ca dovada ca unii s-au apucat sa-i faca decodoare dedicate. Eu eram curios in ceea ce priveste selectivitatea pentru ca e o problema la toate tunerele englezesti din acea epoca, mai ales ca si la ei nu erau prea multe posturi care sa se amestece. Desigur ca antena de camera nu prea face fata iar la noi, unicul post de ascultat este Romania Muzical (parerea mea) unde din cand in cand mai sunt transmisii directe....ca pe vremuri. In rest MP3

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări