Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

radioreceptor VERAS RP225


Postări Recomandate

buna seara tuturor colegilor

am capatat azi un radioreceptor veras rp225 rusesc produs in 1992

i-am cautat schema pe forum am gasit un site care era despre acest radio dar nu am gasit acolo o schema lizibila

va rog frumos daca are cineva o schema clara sa mi-o dea si mie

m-ar interesa mai ales tensiunile din aparat care dupa parerea mea sunt scazute...dar fara o confruntare cu schema pot doar sa banuiesc

va multumesc mult

cu respect

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

astea sunt schemele...okean 222 si veras scheme identice la prima vedere

subiectul meu are cativa electrolitici catastrofali asa ca purced la schimbare

as mai avea o rugaminte

are cineva o schema a radioreceptorului MONICA polonez cu finalul UL1490

a iesit fum din integratul final si e mut....asa l-am primit dar este singurul tip complet si bine pastrat si il vreau in viata

va multumesc mult

cu respect

Editat de tepeleacatalin
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am vazut din timp in timp acest RP222, dar niciodata nimeni nu l-a laudat. Niciodata nu l-am vazut tras in CCIR si nici varianta originala de export nu cred ca a avut. Tastatura digitala proasta. El arata bine asa, dar probabil a fost un bluf, mult sub Selena ca durabilitate....

Link spre comentariu

Tastele din cauciuc cu grafit depus, basca partea fixa de pe cablaj sunt de toata jena.Cand a ajuns un exemplar din asta la mine acum cativa ani,aici am muncit cel mai mult,in rest aparatul n-a prea avut mare lucru.Am schimbat cauciucul lui care devenise lemn,cu ceva taste din latex de la un calculator de birou,am curatat partea de pe cablaj si am protejat-o contra oxidarii,si binenteles cateva luni s-a comportat bine(nu la superlativ...as spune decent,pt ca tot trebuia sa insisti cateodata pe taste ca sa obtii un raspuns).La nici un an cand l-am testat din nou,comutarea pe game era greoaie,si asta cu indulgenta fie spus,pt ca unele erau nesimtite total.Eu,sa zicem ca as fi mai ingaduitor pt ca stiu despre ce e vorba,dar consumatorul de rand,are pretentia ca interfata dintre el si aparat sa se comporte impecabil,altfel il arunca de nu se vede.Au vrut rusii sa upgradeze Selena,dar se vede treaba ca nu le-a prea iesit.Au castigat la disign dar au pierdut(mult) la fiabilitate.Si mie mi s-a parut interesant pana a ajunge sa-l vad cum se comporta.Probabil decuparea cablajului si adaptarea unor taste dedicate ar rezolva in mod fericit situatia,din care cauza in varianta initiala nici n-am mai insistat sa-l rezolv.Ii va veni vremea...

Link spre comentariu

ca aparat functioneaza destul de bine.....se aude foarte bine dar si la al meu tastatura sufera.....reactia la on/off e intarziata iar pe preselectii nu functioneaza.....tastele pt game sunt ok......nu cred ca e doar un upgrade selena fiind ca aparat total diferit.....mai degraba un upgrade la vef 221 ....222

fiind facute prin 1991-1992 nu cred ca au mai avut varianta de export....pacat...o varianta CCIR ar fi meritat toti banii

eu i-am pus la verificari convertor de FM.....am unul facut special pt probe in carcasa cu antena lui separata si alimentare separat....si se comporta destul de bine fara a excela la capitolul sensibilitate.

Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...

Am cumparat un Veras 225 pe care l-am tras in banda CCCIR dupa un sait rusesc pe care l-am tradus si functioneaza bine :http://rt20.mybb2.ru/viewtopic.php?f=3&t=3288&st=0&sk=t&sd=a&start=500 sau:

Dintre oceanele din RP225, cea mai de succes unitate VHF funcționează bine și este foarte bine reconstruită. Nu o duzină de reconstrucție, repetabilitate foarte bună.

L1.2 și L2 sunt îndepărtate de sus printr-o întoarcere. Îndepărtați miezurile.
L4 - eliminați 2 rotații. astfel încât se dovedește 1, 75 de rotații, înșurubați miezul de ferită, muscându-se puțin peste jumătate.

C2, C9 - înlocuiți condensatoarele de reglare 4-20pf. (probabil, puteți, de asemenea, 2-7pkf)

C19 - eliminați.
C18 - alegeți să introduceți întreaga gamă de 87.5-108. Am primit (33-47) pcf.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări