Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pic programmer Brenner8P-5


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

daca pun hex din bootloader , se activeaza automat update firmware fara jumper

oricum pe pcb e gresit pus jumperul....

 

am mai gasit o conexiune de masa la pin 31 ZIF lipsa

si R19 era conectat la emitor Q4 in loc de colector....

 

nu cred ca e problema la tranzistori , pe Vpp am 13v

 

si asa remediat problema , imi detecteaza mcu dar la scriere si citire tot imi da eroare ....

 

mai ramane de studiat.....

Link spre comentariu

imi pare rau de neplaceri din cauza pcb

 

dupa realizare si calibrare , am dat identificare mcu...ok

ce le am pe stoc le-a vazut

 

nu mi-a venit si ideea daca si scrie / citeste

pana acum doua zile cand aveam de scris un 2550

 

pana la urma trebuie sa mearga , cum se vede din link

cum am timp mai studiez...

Link spre comentariu

Nu este nici o neplacere, noi va multumim pentru munca depusa si facuta publica!

 

Eu am si scris citeva procesoare si pare OK, probabil ca nu am ajuns in situatia in care sa se observe conexiunea aceea gresita si lipsa mesei.

2550 citeste in mod sigur, nu am niciunul in plus pe care sa fac probe de scriere, dar cred ca-l voi testa pe cel din programatorul veci cu toate ca exista riscul sa pateasca ceva la scriere si sa nu mai am cu ce sa programez altul.

Link spre comentariu

azi am mai incercat sa schimb ceva firmware......

 

fara rezultat , recunoaste pic-uri , dar la scriere/citire tot error 997 si USB error...

 

am omis sa precizez , pin 23 ( 18f2550 ) trebuie scos din soclu , am trecut peste pentru icsp

 

cred ca pana la urma modific pentru rev4

 

cel vechi merge si firmware 17.....

Link spre comentariu

Sincer, in afara ca identifica automat pic-ul nu are cu ce sa fie mai bun. ori programeaza ori nu! Si eu folosesc openprog dar numai pentru atmega. Eventual putem considera avantaj ca are un singur soclu zif (fata de mai multe socluri openprog) deci nu trebuiesc 'formate' terminalele.

 

Pina la urma de aia exista o multitudine de programatoare, eu le aleg dupa aspect! De asemenea, pe masura ce s-au schimbat sistemele de operare, a fost nevoie de altele noi, de ex. multi nu mai au porturi seriale, altele nu fonctioneaza sub win7 sau mai mare, etc.

 

Apropo, mie eroarea 997 mi-o dadea cind am testat pe un sistem cu XP, acuma am win7. A trebuit sa migrez la 7 din motive de compatibilitate cu diverse chestii noi. Dar pentru compatibilitate cu altele, mai am un pc cu xp si unul mai vechi cu win98! Ocupa loc, dar nu am de ales si nu pot folosi masini virtuale instalate pe un sistem rapid si 64 de biti!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

E total ciudat felul in care se comporta! Am vrut sa vad ce mai face programatorul si la lansarea interfetei a intrat automat in modul de incarcare a hex-ului prin bootloader, ca si cind ar fi disparut. L-am incarcat si iar se comporta ciudat, este vazut aleatoriu de aplicatie iar cind este vazut -dupa multe rugaminti- citeste/scrie orice, mai putin 18f2550. Dar il identifica! Am folosit mai multe integrate si comporta la fel de aleatoriu. Ma gindesc cum ca poate nu-i comvin traseele de masa cam subtiri pentru lungimea lor sau ...sau ce?

Mai pe seara ma apuc si fac pcb-ul dat de autor pe site, poate or fi diferente neevidentiate pe schema! In ce priveste calibrarile, sint necesare asa de palmares si pentru ca tensiunea de programare sa nu fie mai mare de 13 V, in rest pic-ul se prinde la o tesiune mult mai mare de 5v de ceea ce se doreste de la el. Mai precis, am facut mai multe exemplare din varianta 8 si toate au functionat fara a fi nevoie de ghidusiile din meniul de calibrare. Am facut-o desigur, dar vream sa spun ca montajul nu este asa de sensibil la valoarea acelei tensiuni. Daca termin si fac teste in seara asta revin cu info!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări