Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Istoria , asa cum a fost ...

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Pai nu am uitat? ala e a doua treime din ecuatie, ce nu stiu e daca necunoscutul era x, y sau z.

Soldatii romani or fi avut uniforme in filmele lui Nicolaescu, ca in realitate nici opinci n-aveau.Unul din bunicii mei a facut descult jumate din drumul de la Odesa inapoi acasa.

Numai ca si pe vremea aia se migra politic dintr-o treime in alta.Dintr-una singura nu te mai puteai intoarce.

Daca te punea sfantul sa ajungi in tabara Sfintei Treimi erai inaintat la grad de martir si gata, ieseai din joc.

Da-ti doua palme.

Spor tuturor.

Alex

Link spre comentariu
Vizitator viobio

" Informaţia nu este singulară şi există numeroase POVEȘTI , inclusive în tradiţia noastră populară, despre cum Decebal ar fi ordonat devierea pârâului Sargetiei şi îngroparea tezaurului său în albia acestuia."

 

 

Eu cred ca exista ceva comori dacice si in tunelul , care este si centrul energetic al galaxiei , din masivul Bucegi .

 

Fug repede sa imi iau medicamentele antihlucinatii .

Link spre comentariu

Nu neg ca-r fi adevarat tot ce spune asistenta respectiva. Multi nu se acomodeaza la modul de lucru din alte tari. La noi lucrurile se cam fac, ca la ..........noi. In tarile dezvoltate din vest, rigoarea este cuvintul de ordine. Am cunoscut si cunosc destul de multe persoane care au muncit si inca muncesc in Germania. Daca-ti faci treaba cum trebuie,nu-ti are nimeni baiul. Dar daca ai gresit, sau ti-o faci in stil pur romanesc, nu te pardoneaza nimeni. Raspunzi ca popa. Acolo regulile sint clare si trebuie respectate intocmai. Multi care au avut probleme de adaptare si s-au intors la ''baza'',nu o sa spuna niciodata adevarul pentru care s-au reintors. De regula denatureaza adevarul, aruncind vina pe cei de acolo,dindu-se ''raniti''.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

In link parca e ceva cu aurul dacic ... Oricum , am scapat de griji ! Nu mai putem avea aur " national " ! ...

 

https://infoalert.ro/2017/03/08/in-urma-cu-cu-11-ani-romania-pierdea-poansonul-brandul-pentru-aur-nici-azi-isarescu-nu-a-dat-o-explicatie-plauzibila-pentru-aceasta-catastrofa-nationala/

 

Poate nici nu - l mai meritam . Acum se poarta alt " aur " ... insotit de perle ! ...

 

http://adevarul.ro/locale/vaslui/perle-evaluarea-nationala-2017-textul-nu-titlu-autor-creca-fost-scrisde-ziarista-plictisea-1_594b611a5ab6550cb8628bf3/index.html

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Lista cuvintelor cărora lingviştii le-au atribuit origini dacice cuprinde următorii termeni:

 

A: abeş, Abrud, abur, acăţa, adămană, ademeni, adia, aghiuţă, aidoma, ală, alac, aldea, ameţi, amurg, anina, aprig, argea, Argeş, arunca, azugă.

 

B: baci, baier, baligă, baltă, bară, Barbă-cot, barză, bască, batal, băga, băiat, bălan, balaur, beregată, boare, bordei, bortă, brad, brânduşă, brânză, brâu, brusture, bucur, buiestru, bunget, burghiu, burlan, burtă, burtucă, burtuş, butuc, butură, buză.

 

C: caier, caţă, căciulă, căpuşă, căpută, cătun, cioară, cioban, cioc, ciocârlie, ciomag, cârlan, cârlig, codru, copac, copil, creţ, cruţa, cujbă, culbec, curma, curpăn, cursă, custură,

 

D: darari, daş, dărâma, deh, deretica, descăţa, descurca, dezbăra, desghina, dezgauc, doină, don, dop, droaie, dulău.

 

F: fărîmă.

 

G: gard, gata, gălbează, genune, ghes, ghiară, ghimpe, ghiob, ghionoaie, ghiont, ghiuj, gîde, gîdel, gordin, gorun, grapă, gresie, groapă, grui, grumaz, grunz, gudura, guşă.

 

H: hojma.

 

I: iazmă, iele.

 

Ž: încurca, înghina, îngurzi, înseila, întrema.

 

J: jilţ.

 

L: leagăn, lepăda, lespede, leşina.

 

M: mal, maldac, mazăre, măceş, mădări, măgură, mălai, mărcat, mătură, melc, Mehadia, mieru, mire, mistreţ, mişca, mânz, morman, mosoc, moş, moţ, mugure, munună, murg, muşat.

 

N: năpârcă, năsărâmbă, niţel, noian.

 

O: ortoman.

 

P: păstaie, păstra, pânză, pârâu, prunc, pururea.

 

R: raţă, ravac, răbda, reazem, ridica, rîmfă, rînză.

 

S: spânz, stăpân, stărnut, sterp, stejar, steregie, stână, străghiată, strepede, strugure, strungă, sugruma, suguşa, şale, şiră, şopârlă, şoric, şut, scăpăra, scrum, scula, scurma, sâmbure, sîmvea, sarbăd, Sarmisegetuza.

 

T: tare, traistă, tulei,

 

Ţ: ţap, ţarc, ţarină, ţăruş, ţundră, ţurcă.

 

U: uita (a se), undrea, urca, urcior, urdă, urdina, urdoare.

 

V: vatră, vătăma, vătui, viezure, viscol,

 

Z: zară, zăr, zburda, zestre, zgardă, zgîria, zgârma, zimbru zîrnă.

Link spre comentariu

Pot fi ceva "fumuri". In fine, punctele de vedere ale unora.

Totodata imi vine in minte o veche (si celebra) expresie : "pana nu faci foc, nu iese fum".

De regula, expresiile devenite celebre au ceva samanta de adevar.

In trecut, unora le-o fi placut sa faca focuri. Poate le place si acum. Cine stie ?

Link spre comentariu

Sașii , neprietenii românilor ?

 

http://www.justitiarul.ro/propaganda-mincnoasa-despre-armonia-dintre-sasi-si-romani-este-departe-de-adevarul-istoric/

 

Oare este realitatea istorică sau un simplu punct de vedere , distorsionat de anumite interese ?

 

Pot fi ceva "fumuri". In fine, punctele de vedere ale unora.

Totodata imi vine in minte o veche (si celebra) expresie : "pana nu faci foc, nu iese fum".

De regula, expresiile devenite celebre au ceva samanta de adevar.

In trecut, unora le-o fi placut sa faca focuri. Poate le place si acum. Cine stie ?

 

Ceva imi spune mie ca romanii sunt neprietenii tuturor.

Link spre comentariu

Am locuit peste 30 de ani in Bistrita,unde au fost foarte multi sasi(inca mai sint). Niciodata n-am auzit ceva de rau despre ei. Multe sate au fost cu populatie preponderent saseasca. Se vorbeste despre ei ca erau foarte buni gosopdari si vecini buni. Daca mergeai la sas, sa ceri ceva,te ajuta cu placere. Am avut colegi de munca sasi,despre care nu pot spune decit vorbe bune.

Asa ca, articolul respectiv,este scris de catre cineva, care vrea cu tot dinadinsul sa puna intr-o lumina proasta, comunitatea de sasi, care inca mai exista la noi.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Se poate observa ca " relele " sant mari in Evul Mediu , pe masura ce ne apropiem de cotidian scad ... pana la deloc . Daca informatiile sant corecte , au valoare de palmares ... cel mult istorica . Comunitatea sasilor e restransa , nu are impact general ... foarte redus si local . Eu cred ca mai mult pozitiv . Si mai cred ca articolul e din seria " Stiati ca ... " , sau " Una pe saptamana " ... De regula , oamenii din comunitati se inteleg , fortati in sens pozitiv de necesitatea surmontarii diferitelor probleme ( comune ) din viata de zi cu zi . Bineinteles , se exclud de aici minoritatile cu potential documentat infractional , nu e un secret pentru nimeni care ar fi ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări