Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire Ethernet shield cu ESP8266


sgianim

Postări Recomandate

Salut. Dupa cum am scris si in titlu vreau sa inlocuiesc la un Arduino Mega2560 shieldul ethernet cu ESP8266. Problema este ca nu stiu cum sa modific scriptul pe care il am (nu stiu programare). Crede cineva ca ma poate ajuta? Am modificat la ESP8266 baud rate la 9600 dar nu stiu daca trebuie si altceva programat la el. Atasez alaturat scriptul. Multumesc.

test.rar

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salut.

 

Practic cred ca ai putea sa inlocuiesti tot ansamblul: Arduino Mega + Ethernet Shield cu un ESP8266.

 

- din ce am gasit pe net biblioteca blynk - se poate folosi si pe ESP8266

- m-am uitat un pic peste cod (el fugitivo) cred ca-ti ajung pinii de la ESP ( 2 pt. display i2c, 1 analog pt. citire pH, 3 la encoder si inca unul la releul de CO2 - mi-a scapat ceva ? )

 

Teoretic modificarile in cod ar trebui sa fie minore ca acesta sa functioneze in ESP8266.

 

Acuma variantele ar fi :

A. sa inveti un pic de programare, si cu suportul nostru, sa-l intelegi si sa-l modifici tu.

B. sa apelezi la cineva ....

 

Daca alegi A te sustin 100%.

 

Succes

Radu

Link spre comentariu

M-am uitat un pic peste cod, daca o sa fii un pic atent cu ADC-ul esp-ului (care accepta tensiuni doar intre 0 si 1V) ar merge pe esp.

Uita-te in Examples\Blynk\Boards_WiFi\NodeMCU. Practic trebuie sa muti functiile din sketch-ul test in exemplu si sa alegi pinii pt esp (sunt mai putini decat la mega)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări