Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Stabilizator de tensiune


Postări Recomandate

In postul 38 RM a pus o solutie care exclude necesitatea referintei si a diferentialului pe ramura negativa. Nu te atrage?

 

Nu fac bine ca editez, dar tarziu vad o alta inadvertenta. Citisem pe undeva ca vrei sa ai 90V maxim stabilizat pe ramura. Schema postata nu corespunde, cred. Deci: care este tensiunea stabilizata maxima dorita? Care e limita maxima de curent dorit?

Editat de smilex2
Link spre comentariu

Dudi, cred ca am pe undeva schema acestei surse stabilizate (am s-o caut). Se poate modifica usor sa functioneze pâna la 100V. Pe asta o pui pe plus iar pentru minus faci un circuit cu urmarire (nu neaparat ca în #38).

Operationalele sunt alimentate flotant.

Pentru sincronizarea protectiei la scurtcircuit pe cele doua ramuri, poti sa te inspiri din schema alimentarii amplificatoarelor Naim NAP250.

Link spre comentariu

uA723 nu e pt tensiuni mari. Stiu, sint schemele alea flotante, dar... nu vreau. Cel mai bine cu discrete.

Eu am postat acea schemă nu pentru ramura de stabilizare pozitivă cu 723 ci pentru cea negativa care se poate adapta la orice altă schemă de stabilizator de tensiune pozitivă.

Am și specificat în postarea respectiva acest lucru.

În acest caz se poate face simplu un stabilizator pentru ramura negativă cu urmărire de potențial.

Dintr-o revistă Tehnium, pentru orientare:

 

 

Am impresia că se poartă un fel de dialog al surzilor pe aici.

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu

Nu fac bine ca editez, dar tarziu vad o alta inadvertenta. Citisem pe undeva ca vrei sa ai 90V maxim stabilizat pe ramura. Schema postata nu corespunde, cred. Deci: care este tensiunea stabilizata maxima dorita? Care e limita maxima de curent dorit?

 

Da, 90V stabilizati ar fi ideal. Curent... sa zicem vreo 4A... nu stiu exact deocamdata.

 

De ce nu corespunde schema ?

Link spre comentariu

Pentru ca daca respecti referinta de maxim 5V1 din schema mea postata de marian, atunci divizorul de la diferential de 5k+1k iti ofera un maxim de 30V la iesire.

Trebuie sa te hotaresti asupra curentului. Multe depind de asta.

Trebuie sa te hotaresti daca o faci cu diferential pe negativ sau cu acel tranzistor sugerat de RM (sugestie foarte buna, indiferent de alegere sau comentarii).

Nu te pot ajuta decat prin comentarii, mi-am promis sa nu mai postez scheme pe forumuri din motive personale.

Link spre comentariu

Aaaa, nu e problema. Schema aia pe care am pus-o e doar de principiu. Iti dai seama ca o sa ajustez referinta si divizorul astfel incat sa am cat trebuie la iesire.

 

O sa ma hotarasc dar zic sa fac intai partea de stabilizare a tensiunii si pe urma sa ma ocup de limitarea de curent.

Nu inteleg care este acel tranzistor sugerat de RM...

Link spre comentariu

Draga Dudi (am vazut ca asa iti spun altii), nu exista ce spui aici. Toate se leaga intre ele iar ca exemplu voi lua generatorul de curent din baza darlingtonului de putere. El se dimensioneaza dupa hFE darlington la curentul dorit si regulatorul de tensiune trebuie se poata extrage in siguranta (putere disipata, tensiune, curent) acel curent al generatorului. Nu poti dimensiona asta for a sa cunosti cealalta. Asta inseamna sa revii mereu asupra dimensionarilor, de cate ori te gandesti la ceva.

Daca vrei sa faci sursa asta, sfatul meu este sa incepi cu inceputul. Adica sa faci rost de traf, punte (recomand patrata de 50A), filtraj (minim 4700u pe ramura) si sa testezi ce se poate obtine in curent continuu pe diverse sarcini. Tensiunea pe filtraj nu are voie sa scada sub 110V cu sarcinile montate pe ramuri. Atunci vezi cam ce curent obtii si poti lua o hotarare asupra curentului limita care sa-ti mentina regimul de functionare a trafului in conditii bune. De exemplu, daca vrei 4A pe ramura, traful trebuie sa fie de cca.1kW si sa-ti debiteze 900W necesari (pe sarcinile anterior pomenite) in conditii termice bune. Daca traful nu poate asta, alegi alta tensiune, sau alt curent, sau alt traf, etc. Dar trebuie sa ai sursa de energie din fata stabilizatorului si trebuie sa-i cunosti limitele. De abia apoi poti sa recalculezi totul.

 

 

 

Din schema postata de RM folosesti D7, T3, R11, R12, R14. Iar astea inlocuiesc pe schema ta din postul 48 componentele: C7, R26, R6, Q17, Q18, Q13, R24, R25, C6 si operationalul (unul sau doua) de care ziceam anterior, necesare pentru obtinerea referintei negative din referinta pozitiva. Dispare si alimentarea diferentiala necesara operationalului. Nu cred ca vor fi mai mult de cateva zecimi de volt diferenta si chiar si asta se poate incerca a se compensa.

Link spre comentariu

Dudi, cred ca am pe undeva schema acestei surse stabilizate (am s-o caut). Se poate modifica usor sa functioneze pâna la 100V. Pe asta o pui pe plus iar pentru minus faci un circuit cu urmarire (nu neaparat ca în #38).

Operationalele sunt alimentate flotant.

Pentru sincronizarea protectiei la scurtcircuit pe cele doua ramuri, poti sa te inspiri din schema alimentarii amplificatoarelor Naim NAP250.

 

Daca doriti sa realizati sursa ELV (22532), aceasta fiind denumirea generica, pentru proiectarea pcb-ului in Sprint Layout, cred va fi de ajutor, pentru verificare,

din punct de vedere al pozitionarii componentelor si a grosimii traseelor, aceasta poza:

 

ELV.jpg

take a screenshot

Schema sursei ELV -22532 este aceasta:

 

22532.jpg

take a screenshot

Link spre comentariu

Amplificatorul de eroare al unui stabilizator pana la ce frecventa trebuie sa lucreze corect ? Sau el lucreaza doar in frecventa mica ?

Eu ma gandesc ca daca alimentez din sursa asta un final de statie pe ultrascurte... o sa am curenti de 100MHz. Acesti curenti vor destabiliza tensiunea de iesire cu o mica tensiune de aceeasi frecventa. Si atunci amplificatorul de eroare nu trebuie sa raspunda tot la fel de repede ca sa corecteze ? Sau inteleg eu gresit ?

Link spre comentariu

Din ce spui, nu rezulta ca te-ai hotarat asupra unei solutii. Operationalul din postul 62 e corect (discutabila compensarea), dar nu stiu unde doresti sa ajungi. Poti folosi si solutia asta in loc de diferentialul cu trasnzistoare.

 

AO au pdf cu caracteristica bode respectiva in bucla deschisa. Amplificarea unitara se obtine astfel uzual la cateva sute kHz sau cativa MHz. Exista si AO de viteza mare.

 

Filtreaza bine alimentarea, ecraneaza etajele RF, iar stabilizatorul isi va face treaba.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări