Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Experiment cu potential letal, necenzurat pe YouTube

• This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1 OFFLINE   fanelforum

fanelforum

User, ca suna mai modern

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,984 posts

Posted 20 March 2017 - 10:28 PM

Vreau doar sa va intreb ce va trece prima data prin minte in timp ce va uitati la acest film. https://youtu.be/6JS89p3sXjs

Fiind public si avand in audienta o parte compusa din pustani, eu il consider periculos, mai ales pentru copii. Ei nu au notiuni despre electrosecuritate si nici simtul protectiei.
Rog un moderator sa imi corecteze titlul. Multumesc!

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   doru3160

doru3160

ElForum staff

• Moderatori
  • 4,913 posts

Posted 20 March 2017 - 10:59 PM

Daca s-ar cenzura toate clipurile potential periculoase,ar ramane YT fara musterii.Am vazut altele mai tembele.Asta sincer,mi s-a parut ingenios.

#3 OFFLINE   fanelforum

fanelforum

User, ca suna mai modern

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,984 posts

Posted 20 March 2017 - 11:02 PM

Ti-ai lasa copiii sa faca asta?

#4 OFFLINE   gabitzu2006

gabitzu2006

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 303 posts

Posted 20 March 2017 - 11:03 PM

ingenios, da. dar am citit si comentariile..cativa se plangeau ca au patit-o. desi in imagini se vede ca tipul si-a luat masuri de protectie (cel putini manusi izolante). dar tugulanul e tot tugulan...deci per ansamblu, tb facut ceva, macar un avertisment mai serios.

#5 OFFLINE   doru3160

doru3160

ElForum staff

• Moderatori
  • 4,913 posts

Posted 20 March 2017 - 11:24 PM

Ti-ai lasa copiii sa faca asta?

Fiecare isi creste copii cum il duce mintea. Eu  de acum trec la nepoti,deci nu e cazul sa ma intrebi ce fac eu cu copii mei,se pare ca i-am invatat de bine daca au ajuns in faza asta.

E inevitabil daca abordezi un domeniu fara minim de pregatire sa nu te expui pericolelor. Crezi ca retarzii aia de au lesinat si au infundat spitalele pt ca si-au tinut respiratia,au fost lasati de parinti? Intrebarea aia ai pus-o doar asa, ca suna interesant si atat.

#6 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 11,688 posts

Posted 20 March 2017 - 11:33 PM

Eu am pus un comentariu la acel video, sper ca cei care au ceva mai multă minte să ia seamă la pericolul ,,creionului de gravat,, la 230V......

Consider că cei avizați și care văd asemenea videoclipuri periculoase ar trebui măcar să pună un comentariu de avertisment față de pericolele la care se expun cei care le vor imita, deși autoritățile ar trebui să se autosesizeze în astfel de cazuri și să blocheze difuzarea lor.

#7 OFFLINE   doru3160

doru3160

ElForum staff

• Moderatori
  • 4,913 posts

Posted 20 March 2017 - 11:36 PM

Nu degeaba se spune ca domnia si prostia se platesc.Cateodata,in ciuda eforturilor noastre de a-i feri de belele mai functioneaza si selectia naturala.Nu poti sa-i feresti la infinit...unul din asta curios,baga un cui in priza sau isi face selfie sub liniile de inalta de la tren si tot o comite.Se pare ca trebuie lucrat la cauza,nu la efect...educatia incepe cu cei 7 ani de acasa.

#8 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 11,688 posts

Posted 20 March 2017 - 11:41 PM

Dacă bagă cuiul în priză deși a fost avertizat public că e periculos, o face pe propria răspundere.Dar când postezi un videoclip tâmpit și periculos, doar ca să faci bani din vizualizări și cu sprijinul Google Adsense, trebuie să știi că ești moral responsabil de posibile decese ale unor tâmpiți....

#9 OFFLINE   doru3160

doru3160

ElForum staff

• Moderatori
  • 4,913 posts

Posted 20 March 2017 - 11:44 PM

Pai si tembelul ala din videoclip i-a avertizat,si nu numai odata,deci cei care reproduc asemenea tampenii tot pe raspunderea lor o fac.Ce vreau eu sa spun nu e ca as fi de acord cu asemenea clipuri la indemana oricui,insa se pare ca asta vine la pachet cu libertatea de informare,si de aici incolo de asta spuneam ca doar educatia mai conteaza.Individul trebuie sa fie in stare sa mestece o astfel de informatie si sa realizeze ca e periculos sa reproduca experimentul,pt ca se pare ca nu-i putem feri de astfel de informatii,oricat ne-am stradui.De exemplu mi se pare de bun simt ce-ai scris acolo in clipul ala...si cu toate astea crezi ca nu va mai reproduce nimeni acel experiment?Sau cu alte cuvinte,nu se va mai curenta nici unul?

#10 OFFLINE   diamant

diamant

Membru

• Banati
  • PipPip
  • 150 posts

Posted 21 March 2017 - 12:07 AM

Youtube nu cenzureaza ceva decat daca sunt plangeri multe sau putine dar intemeiate (furturi,sex,rasism, etc...).Youtube intotdeauna afiseaza motivul cenzurii.

Este un fel de CNA la cerere.

cat despre potential...pai sunt multe altele mai grave...Aia care se urca pe cladiri, schele, monumente si se filmeaza in timp ce merg pe margini,aia care sar in mare intre stanci, care merg pe coastele muntilor cu bicla iar in laterale se vad prapastii,multe altele...este specific tineretii sa bravezi, unii scapa si invata din asta...sau nu!

Daca incerci ca parinte sa-i opresti esti ori tiran, ori batran si naspa.

Edited by diamant, 21 March 2017 - 12:13 AM.

#11 ONLINE   thunderer

thunderer

Mjölnir wielder

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,664 posts

Posted 21 March 2017 - 01:21 AM

ingenios, da. dar am citit si comentariile..cativa se plangeau ca au patit-o. desi in imagini se vede ca tipul si-a luat masuri de protectie (cel putini manusi izolante). dar tugulanul e tot tugulan...deci per ansamblu, tb facut ceva, macar un avertisment mai serios.

Alea sunt manusi de spalat baia, nu sunt certificate pentru nici o tensiune.

Cei care lucreaza in domeniu recunosc manusi izolante.
  • gabitzu2006 likes this

#12 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,243 posts

Posted 21 March 2017 - 01:58 AM

Este doar o idee veche furata de pe youtube, ma si indoiesc ca secventele cu proiectul sunt chiar facute de el si nu furate din alt videoclip peste care si-a pus el vocea.

Sunt o gramada care fac "descoperirea asta" cu creionul si curentul electric.

https://www.youtube....ngraving pencil

Chiar daca ii faci lui reclamatie si sa zicem ca reusesti sa ii dai jos filmul ca fiind periculos, sunt alte cateva mii de filme identice, nu poti sa le dai jos pe toate.

Pana la urma selectia naturala trebuie sa isi spuna cuvantul, daca noi am evoluat cu tehnologia si selectia trebuie sa vina din urma cu aceleasi metode.

#13 OFFLINE   fanelforum

fanelforum

User, ca suna mai modern

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,984 posts

Posted 21 March 2017 - 06:20 AM

Da, nu sunt manusi de electrician. Degeaba avertizeaza la inceput daca la sfarsit spune ca " daca v-ati hotarat sa faceti" bla bla bla. Asta e deja un indemn sa faci. Pericole exista clar. Poti atinge piesa de gravat, poti atinge in zona gumei creionului, poate lemnul sa fie umed, poate sa aiba pori. Nu stii cum bagi stecherul si te trezesti cu faza pe unde nici nu te astepti. Plus ca lucreaza direct cu faza, fara separare galvanica fata de retea.

#14 OFFLINE   doru3160

doru3160

ElForum staff

• Moderatori
  • 4,913 posts

Posted 21 March 2017 - 09:11 AM

Pt mine nu e de mirare ca unii iau de bun ce vad pe net,insa ma ingrijoreaza numarul lor din ce in ce mai mare.Asta inseamna ca gradul de educatie e in scadere pe zi ce trece,si de fapt asta e problema,nu ca un tembel n-a inteles pericolul si s-a electrocutat reproducand ca maimuta un experiment prezentat pe net...daca ar fi doar unul,chiar n-ar trebui sa ne facem griji.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   Vasile

Vasile

Bagator de seama

• Administratori
  • 4,325 posts

Posted 21 March 2017 - 07:16 PM

Selectiea naturala este in voga

• Spitfire likes this

0 user(s) are reading this topic