Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Montaj plita inductie


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Adica l1 faza
L2 faza
2 fire de nul
Am in total 4 fire fara impamantare care merg de la plita la tablou.

Problema e ce fel de siguranta pun? sa pun o tetrapolara? dar nu am gasit cu protectie diferentiala..sau nu am stiur eu sa caut

si ce valoare sa aiba?

 

sau sa pun 2 bipolare cu protectie diferentiala si alimentate din 2 faze separate?
Siguranta este nelamurirea mea acum

Va mtumesc din nou

Editat de lucian_v
Link spre comentariu

Da, merge si asa. Sa nu cumva sa iti treaca prin cap sa bagi E-ul prin vreo siguranta sau ceva care decupleaza. Eventual poti plusa un pic la cei 25 A, cu o marime.

Link spre comentariu

Daca cumperi tetrapolara, si cuplezi cele 2 circuite la ea (cel destinat plitei si cel de rezerva), faci o treaba f buna. Vei avea 2 circuite independente pe care le poti utiliza cum vrei.

Cred ca 20A (tetrapolara) sunt arhisuficienti (max. 25A, in nici un caz mai mare, doar protejam circuitul cu conductor de 2,5mmp).

Link spre comentariu

O sa recapitulez:

 

eu am 2 circuite (unu a fost tras in plus ca poate trebuie..si a trebuit :d ) dar in final practic eu acum intre plita si tablou am 5 fire de 2.5.

 

1 - nul

2 - nul

3 - faza L1

4 - faza L2

5 - impamantare

 

la plita legaturile sunt clare, iar la tablou voi pune o siguranta tetrapolara (20 A ) si voi lega :

 

1 - cele 2 nuluri

2 - faza L1

3 - faza L2

4 - liber

 

Acum asta pare a fi finalul...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări