Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator pentru banda magnetica


Postări Recomandate

Pentru redare e perfecta (de la pag 67 din cartea regretatului G.D.Oprescu) attachicon.gif67-8ed1e5b3b4.jpg

Sper că asta a fost o glumă, nu-i așa?

Ia spune-mi și mie, în schema aia cine definește constanta de timp pentru bas de 3180μs?

Ca să nu mai spun că cea pt. înalte variaza între 50μs (asta merge) și 1050μs (?1?).

Ce? 1050μs pt înalte? Nici în gramofoane (dacă ar fi avut electronică) n-ar fi fost valabilă.

Despre restul "capabilităților" respectivei scheme chiar n-are sens să mai discut. Mai bine clona schema de la primul casetofon românesc (Star) că era mai OK.

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu

@M.Adrian

Explica mai întâi ce piese ai la dispoziție pentru a face un astfel de preamplificator. Nu e niciun fel de mare filozofie sa construiesti așa ceva, e doar un amplificator de zgomot redus care are o reacție negativa selectiva în frecvență cu anumite constante de timp standardizate în funcție de viteza benzii, dar pentru asta trebuie să ai măcar niște amarâte de BC-uri 413C sau niște AO-uri de zgomot redus și cu răspuns bun în toată banda audio.

Tranzistori din clasa BC am BC639, BC640, BC546. De tranzistori AO nici nu am auzit :jytuiyu , am A1015 si A1013.

Daca tot e vorba de un experiment...e musai sa aveti redare stereofonica?

Nu neaparat, doar sa se auda ce ar trebui sa se auda la o calitate cat de cat buna, cand mai avansez cu studiatul poate o sa am pretentii la redare stereofonica, dar pentru moment ajunge.

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

Deci de mers , merge cam orice tranzistor de mică putere . Acu' că merge brici sau nu asta-i altă poveste .

 

Dar dacă întrebi de tranzistori de zgomot redus pentru acea schemă ( a lui Oprescu ) atunci vorbim de BC109C, BC173C, BC413, BC414 , 2N929, 2N930, BC239C, BC559C, BC560C etc.

 

PS 2SA1015 este PNP deci merge ca un brici tocit în schema aia . În rest se aplică ce am spus în prima frază.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Deci de mers , merge cam orice tranzistor de mică putere . Acu' că merge brici sau nu asta-i altă poveste .

 

Dar dacă întrebi de tranzistori de zgomot redus pentru acea schemă ( a lui Oprescu ) atunci vorbim de BC109C, BC173C, BC413, BC414 , 2N929, 2N930, BC239C, BC559C, BC560C etc.

 

PS 2SA1015 este PNP deci merge ca un brici tocit în schema aia . În rest se aplică ce am spus în prima frază.

Am editat postul #34,nu am fost atent ca vrea tranzistoare pentru schema lui Oprescu,unde sunt npn.Scuze.

Link spre comentariu

Am editat postul #34,nu am fost atent ca vrea tranzistoare pentru schema lui Oprescu,unde sunt npn.Scuze.

Nu am spus ca vreau tranzistoare neaparat pentru acea schema, am mai multe acum. cea a domnului Oprescu, reproducerea preampului original, si inca o schema careia i-am pierdut link-ul, dar o sa il caut, asta e cu npn si din motivul asta am intrebat si de 2SC1015 sau alte npn-uri.

In articolul ala din revista tehnium se descrie destul de clar ceea ce vreau eu sa fac, chiar si principiul de functionare al capului magnetic. :dsgfds

Link spre comentariu

`ma bazez pe o relatare de pe diyaudio:

http://www.diyaudio.com/forums/solid-state/243432-where-have-all-low-noise-transistors-gone-2.html

sunt din familia lui bc337-40 si 327-40(sau inruditi).

nici despre astea nu spune producatorul ca-s low noise ca despre multi altii...

ma rog...nu stiu cat de reala este afirmatia dar e f posibil

despre bc337 si 327 e sigur ca au rbb mic.

Tocmai de aceea am pus acel ”nepărat” în propoziție .

Sunt unele aplicații - în special cele unde impedanța sursei este mică - unde rbb' are o contribuție însemnată la zgomot . Acol tranzistoarele de curent mare , folosite la curent mare , pot prezenta performanțe de zgomot superioare . Dar e și multă literatură , să zicem audiofilă.

Cert e că într-o aplicație de acest gen - cap magnetic - tranzistoarele specificate ca fiind de zgomot mic la curenți de sub 1mA - sunt cele recomandate.

 

PS A apărut între timp postarea #40 . TOATE cele menționate sunt specificate ca fiind de zgomot redus ( la curenți relativ mici ) deci fac parte din categoria celor indicate de mine .

 

Dar , în fine , suntem într-un domeniu în care părerile sunt mai multe decât membrii forumului . Nu intenționez deci să dezvolt o dispută de aici.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Fără îndoială 2SC2240 este un tranzistor remarcabil , în special în etajele de intrare dintr-un amplificator de putere ( dar nu numai ) unde sursa de semnal are , de regulă, sute de ohm sau chiar mai mult - uneori etajul de putere ( era chiar o modă cândva ) e atacat direct din potențiometrul de volum , deci câțiva kΩ .

Dar , cum spuneam , nu doresc o dispută și cred , dealtfel, că ne apropiem uțor de offtopic.

 

PS Dacă Adrian are nevoie , pot să-l ajut cu ceva BC109B,C BC560C , etc . Nu știu chiar exact ce am prin cutiuțe . Să-mi dai PM dacă ești interesat . Evident e gratis.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări