Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cablu tastatura


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ca sa nu se apuce si altii de treaba aiurea,In general nu este posibil fara un convertor (adica una bucata circuit integrat care sa se ocupe de negociere).Sunt si modele mai recente de mousi/tastaturi cu mufa ps2 care pot face asta dar sunt destul de rare,poate ai noroc...

Invers da,de la usb la ps2 e destul de simplu,tragi fire si gata..

Link spre comentariu

Trebuie cautat pe internet integratul din tastatura / mouse. In foaia de catalog scrie daca suporta ambele variante.

 

Evident, asta se aplica doar in cazul in care a fost folosit integrat SMD sau DIP.

 

 

Din cate stiu in mouse-uri sunt sanse mai mari sa fi fost folosit integrat care poate fi si cautat pe internet (inscriptionat).

Link spre comentariu

Am folosit si eu cu succes convertor PS2 in USB (doar varianta cea mai ieftina de pe eb.y nu a functionat).

 

Se gasesc usor pe la magazinele online de la noi si nu sunt scumpe.

 

 

Trebuie avut grija ca mufa USB sa fie de tipul celei care intra in mufa computerului (si evident PS2 in cealalt capat). Atunci poti fi sigur ca este ceea ce trebuie.

 

Unele adaptoare sunt si cu cabluri intre adaptor si mufe (spre deosebire de poza din mesajul anterior).

 

Deasemeni multe au doua mufe de PS2 - pentru mouse si tastatura.

Editat de buleu_alexandru
Link spre comentariu

Ca sa nu se apuce si altii de treaba aiurea,In general nu este posibil fara un convertor (adica una bucata circuit integrat care sa se ocupe de negociere).Sunt si modele mai recente de mousi/tastaturi cu mufa ps2 care pot face asta dar sunt destul de rare,poate ai noroc...

Invers da,de la usb la ps2 e destul de simplu,tragi fire si gata..

Asa e , intre timp am cumparat o tastatura USB.Incercarea moarte n-are dar omoara nervii....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări