Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simulare si proiect de amplificator al impulsurilor din nervi


Vizitator maxwell

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

O schema poate fi urmatoarea, care foloseste circuite performante care au echivalent pentru simulatorul LTSpice:

post-238209-0-04659400-1488912304_thumb.jpg

Pentru incarcarea ei in LTSpice folositi fisierul din atasament.

Eu am rulat simularea in frecventa si este ca la model si simularea tranzitorie

care arata amplificarea si frumusetea semnalului de iesire la 2uV la intrare.

 

Succes !

Va rugam sa ne aratati si noua semnalele simulate.

 

@gsabac

 

 

 

Proiect.zip

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Prin mesagerie, @maxwell ma rugat sa raspund la urmatoarele intrebari:

1-nu ar trebui sa folosim si circuitul de alimentare cu bateria de 9V?

2-vad ca rezistentele de la intrarile ao LT1167 lipsesc,cele de 47k

3-vad ca a aparut in plus rezistenta de 220k de la intrarea neinversoare a ao07A

4-nu inteleg cu potentiometrul ala cu 2 rezistente de 5k

5-vad ca la iesirea ao LM386 lipsesc rezistena de 10ohmi si condensatorul de 0,047uF

6-explicati-mi va rog.

 

1-este posibil, dar nu vad utilitatea la aceasta simulare, la realizarea practica a circuitului folositi schema din postarea #1

2-daca doriti puteti sa le puneti Dvs. simularea va da acelasi rezultat la simulare

3-rezistenta de 220K se pune pentru deviatie termica minima si trebuie sa fie egala cu rezistenta echivalenta pe CC din intrarea negativa

4-se pastreaza suma rezistentelor 10K si se schimba valorile pentru diverse atenuari din potentiometru fictiv

5-puteti sa le puneti Dvs. veti obtine aceeasi simulare

 

Succes !

Va rugam sa ne aratati si noua semnalele simulate.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Deoarece mai tinarul nostru coleg de forum nu a raspuns, am sa postez raspunsul in locul lui, care poate

fi de folos celor interesati.

post-238209-0-33924400-1488987041_thumb.jpg

In prima diagrama este raspunsul tranzitoriu de nivel mare de la iesirea amplificatorului LM386 iar in a doua

raspunsul in frecventa cu 2uV la intrare.

 

@gsabac

Link spre comentariu

In LTspice puteti realiza grafica, dar continutul pentru simulare nu aveti de unde sa il luati, adica libraria.

Fisierele de simulare pentru AD623 sunt patent American si sunt codate special pentru programul Orcad PSpice 16.6" full edition",

poate si pentru alte programe de simulare.

Am incercat rularea, dar eu nu am decit varianta "demo" si programul mi-a comunicat sunt prea multe noduri si intrerupe simularea.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Citind postările de mai sus (@gsabac și @dolarugaurit ) încep să cred că nu am fost destul de atent . Drept e că nu am citit de la capăt .

 

Eu am vrut doar să corectez informația eronată că ”AD623 nu se mai produce de foarte mulți ani ” iar site-ul AD zice că este în producția curentă , recomandat pentru ”New design” chiar dacă sugerează și înlocuitori mai noi.

 

Scuze pentru eventualul deranj .

Link spre comentariu

No problem !

@UDAR, tinarul user @Maxwell este in "durerile" facerii unui proiect pentru scoala si se descurca

destul de bine. Oricum este mai avansat decit multi altii care au cerut ajutor pe forum si sunt convins

ca prinde meserie extrem de repede.

O schema desenata de el in Orcad, dar care nu functioneaza, pentru ca are greseli este urmatoarea:

post-238209-0-49470600-1489430034_thumb.jpg

L-am rugat sa puna fisierele pe forum pentru rezolvare, dar cred ca are treba cu redactarea proiectului.

 

@gsabac

Link spre comentariu
Vizitator maxwell

No problem !

@UDAR, tinarul user @Maxwell este in "durerile" facerii unui proiect pentru scoala si se descurca

destul de bine. Oricum este mai avansat decit multi altii care au cerut ajutor pe forum si sunt convins

ca prinde meserie extrem de repede.

O schema desenata de el in Orcad, dar care nu functioneaza, pentru ca are greseli este urmatoarea:

attachicon.gifschema.jpg

L-am rugat sa puna fisierele pe forum pentru rezolvare, dar cred ca are treba cu redactarea proiectului.

 

@gsabac

am atasat

proiect.zip

Editat de maxwell
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări