Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator HV - 50kV, 20mA, reglabil


Postări Recomandate

Am un transformator care este folosit pe post de vibrator. Ca sa ii modific vibratia trebe sa indepartez sau sa apropi I de E. Este un procedeu incomod pentru mine si m-am gandit sa fixez I faxa de E la vibratia maxima dorita la tensiune de alimentare de 220vac si daca vreau sa ii scad din vibratie sa ii scad tensiunea de alimentare. Este ok? Ma gandeam sa fac un circuit cu optotriac+triac de putere si un potentiometru(ca la motoare de aspiratoare).

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

E doar o bobina acolo, e un electromagnet din cate stiu eu. Te deranjeaza zgomotul lui? Cred ca ii trebuie modificata frecventa ca sa schimbe sunetul. Nu prea ai cum, se alimenteaza direct din retea. E complicat sa faci asa ceva. Daca ii scazi tensiunea o sa ii scazi si puterea cu care trage de armatura si poate nu mai reuseste sa pompeze. Incearca un variator din acela pentru becuri, desi nu stiu daca se preteaza la sarcini inductive. https://images.okr.ro/serve/auctions.v7/2016/sep/11/ad56caf58a53756f832a562bd34957d4-323532-400_400.jpg Acest variator mai taie din sinusoida si implicit valoarea tensiunii aplicate.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Da, asa face. Am zis ca taie din sinusoida. Nu am mai complicat discutia cu unghi de comanda. Frecventa e aceiasi si de aceea am zis ca nu stiu daca se preteaza la aplicatie, fiind si sarcina inductiva. L-am sfatuit sa incerce. Incercarea moarte nu are.

Link spre comentariu

Nu am incredere in schemele simple gasite pe net cu un simplu triac si am gasit o schema cu 555 care mi se pare mai bun. Linku cu schema explicata http://www.alfadex.com/2014/02/dimming-230v-ac-with-arduino-2/

Link cu schema: https://i2.wp.com/www.alfadex.com/wp-content/uploads/2014/02/voltagecontrolledacdimmer_1262362194.png

Nu inteleg ce este cu controll voltage input. Poate cineva sa imi explice ce fac cu el?

Cu montajul acesta pot sa controlez corect un transformator fara riscul de al arde?

Link spre comentariu

Atunci cum pot controla tensiunea in primar unui tranformator ? Nu vreau cu autotransformator pentru ca este prea mare. Este vorba despre un traf de inalta tensiune 190V/50KV 20mA. Se doreste sa mearga cu tensiune reglabila pe secundar (circa 1KV-50KV).

Link spre comentariu

Posibil sa mearga cu un amplificator de jf, de exemplu, care sa amplifice o tensiune sinusoidala mica aflata la intrare iar din potentiometru reglezi amplificarea pe iesire. O alta solutie ar fi cu un microcontroler dar, tot asa, trebuie un amplificator reglabil. E cam complicat ce vrei tu.

Editat de gica70
Link spre comentariu

Nu stiu la ce utilizezi ac. tensiune, deoarece nu dai amanunte, dar trebuie tinut cont:

1-daca se defecteaza triacul, sau amorseaza datorita parazitilor din retea, in secundar vei avea tensiunea maxima (50kV);

2-ca sa reglezi tensiunea in secundar din 100 in 100V, vei avea (50000/100=) 500 trepte, adica reglaj din (190/500=) 0,38 in 0,38V-cam greu de obtinut;

3-un reglaj mai exact al unghiului de deschidere al triacului se obtine cu TUJ sau, si mai bine, cu un CI dedicat (ex. BA145, sau echivalente);

4-pt. un reglaj fin al tensiunii secundare, eu as utiliza un autotransformator 230/190-143-96-49V (care nu-i prea mare). In ac. fel imparti reglajul in 4 plaje. In plus, pe ac. autotransformator, poti implementa protectiile.

PS-raman la parerea ca varianta cu ATR este cea mai sigura.

Editat de vera
Link spre comentariu

Salut. Transformatorul este folosit la un separator electrostatic plastic/cupru,aluminiu la care mereu are probleme prietenul meu pe parte asta de HV. Masina este de prin ani 60-70 nu stiu exact. Nu are schema nimic. Foarte inghesuit si piese inbatranite. Ma rugat sa vad daca este vreo solutie cu care sa "modernize" partea de HV. Adica sa scape de autotransformator si alte lucruri cu uzura "mecanica". Plus ca partea de protectie nu mai functioneaza cum trebe si multe alte lucruri care creaza probleme. Din cauza asta caut o solutie pentru partea asta de HV si pe urma va trebui sa fac si o protectie a trafului.

Link spre comentariu

420 pagini, cred ca este un record.

Eu nu inteleg daca ai un aparat individualizat de ce sa nu deschizi un topic separat. Plus ca pare ceva mai de finete decat clasicul traf de retea.

Cine gaseste in padurea de aici o solutie cu obtinerea a 50kV/ 20mA ?

Link spre comentariu

Ai de ales intre 3 variante, cu avantajele si dezavantajele lor:

 

A-comanda electronica:

a-avantaje:

01-mica;

02-compacta;

03-ocupa spatiu mic;

04-nu are piese in miscare, care sa se uzeze mecanic.

b-dezavantaje:

05-deformarea formei de unda, la amorsarea triacului aparand niste fronturi abrupte de tensiune, care pot conduce la strapungerea transformatorului (necesita protectie complexa, scumpa);

06-la defectarea ei, posibilitatea aparitiei tensiunii maxime (valabila observatia de la pct. 5);

07-protectii multiple;

08-scumpa.

 

B-comanda prin amplificator magnetic:

a-avantaje

09-nu deformeaza forma de unda;

10-se poate face reglaj fin;

11-nu are piese in miscare, care sa se uzeze;

12siguranta in functionare.

b-dezavantaje

12'-mare, ca volum;

14-scump;

15-necesita comanda electronica, pe care se pot implementa f usor protectiile.

 

C-comanda prin ATR:

a-avantaje:

16-nu deformeaza forma de unda;

17-usor de comandat;

18-siguranta in functionare.

b-dezavantaje

19-are piese in miscare, care se uzeaza mecanic;

20-scump.

 

Ai de unde alege.

Sigur mai sunt si alte probleme la cele 3 variante, dar acestea mi-au venit in minte acum.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări