Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Control pwm 0 - 3.3v


Postări Recomandate

Buna ziua , doresc sa controlez turatia unui ventilator de cc 12v 3A cu aceasta placa https://denkovi.com/internet-ethernet-12-channel-relay-board-daenetip4-io-snmp-web

 

Presupun ca e nevoie de un mosfet

Va rog sa-mi recomandati un mosfet care poate duce acel minim de 3A dar mosfet-ul sa deschida cat mai aproape de valoarea 0-3.3v

Chear nu am idee ce sa folosesc

 

2 x 10 bit PWM outputs

PWM frequency, KHz 40

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Stați puțin că eu n-am înțeles !

1. Frecvența PWM e 40kHz ? Dacă da , nu o să poți ( aproape sigur ) să ataci direct MOSFET-ul , trebuie un driver .

2. Motoarele de CC se controloează PWM în mai multe moduri . La frecvență înaltă - 40kHz - fie ai intrare de PWM în motor - motor cu 4 fire , ceea ce nu cred că e cazul , fie folosești o comandă de tipul buck converter adică mai adaugi dioda ( asta trebuie oricum , dar e alta valoare ) ,bobina și eventual condensatorul .

Link spre comentariu

Cam asa scrie in documentatie

DAEnetIP4 - SNMP Ethernet controller with 34 digital/analog I/O

 

PWM outputs count 2 PWM frequency, KHz 40 PWM output voltage, V 0 up to 3.3 PWM resolution, bits 10

 

 

Doresc sa controlez un motor de cc 12v ( o poza cu motorul)

https://www.dropbox.com/s/mhm08jlcxcuoe20/20170306_181705.jpg?dl=0

Asta pe o ramura iar pe cealalta ramura pwm un grup de led-uri dar tot 12v , max 1-2 A

Mi-ar fii de mare ajutor o schema

Link spre comentariu

Cu LED-urile e simplu . Pe motor , dacă văd eu bine , scrie 0,59A , nu ?

Oricum , nu ăsta e cel mai important lucru . Important e că pe el scrie că e BLDC - ceea ce era de așteptat . După știința mea , atfel de motoare se comandă PWM la frecvențe mici - zeci de Hz nu zeci de kHz. Poți să faci o încercare , pe proprie răspundere . Oricum , dacă vrei să faci încercarea , ai nevoie de un driver pentru MOSFET , un TC4427, 4428 sau altele . În această situație poți pune un MOSFET ”normal” , deci nu neapărat Logic Level .

Link spre comentariu

Cu partea care dă comandă , dacă pui driver, nu se întâmplă nimic . Dacă ești atent nici cu motorul . MOSFET-ul însă s-ar putea încălzi .

Repet , poți însă folosi metoda ”buck converter” dar va trebui să faci unele teste și ajustări de unul singur . De driver ai oricum nevoie .

 

În ceea ce privește LED-urile , ca să nu mai fac iarăși înșiruirea metodelor posibile , spune ce LED-uri vrei să folosești și câte și apoi am să vin cu propuneri .

 

A, ca să răspund la întrebarea cu motorul - trebuie văzute specificațiile . De obicei se face partea de comandă-control în funcție de motor . Tu vrei să faci invers...

Link spre comentariu

legat de led-uri

 

BANDA CU LED 5630 "RIGIDA"
- model : 5630-72-Rigid
- lungime banda : 1 metru
- putere : 18W/metru
- numar leduri : 72 buc.
- tip led : SMD 5630
- putere medie led : 0,25W/led
- alimentare : 12V DC
- flux luminos : 20-30 lumeni/led
- durata de viata : peste 50000 ore functionare
- ledurile sunt fixate pe un platband de aluminiu cu dimensiunea de 12 mm. x 1 mm.
- banda se fixeaza pe un profil ”U”

Link spre comentariu

1.N-am înțeles . Sau funcționează perfect sau e o problemă .....

2.Depinde ce tensiune - analogică sau nivele logice . Pentru primul caz , un simplu amplificator . Pentru al doilea circuite de translatare de nivel - în principiu și niște porți banale din familia 74HCT fac funcția.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări