Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cateva intrebari despre diac


Postări Recomandate

Dupa cum am zis si in titlu, am cateva intrebari legate de diac. Nu am folosit niciodata componenta asta pana acum, dar acum m-am lovit de ea intr-o schema (este vorba de un variator de tensiune).

Si astea ar fi intrebarile:

1.Am aflat ca functioneaza ca o dioda zener, dar permite trecerea curentului in ambele sensuri cand la bornele lui exista o diferenta de potential egala sau mai mare cu tensiunea de amorsare. Initial am crezut ca se poate inlocui un diac cu doua diode zener inseriate, legate la anod, dar dupa ce m-am uitat la niste grafice si oscilograme, am observat ca el produce un fel de pulsuri (daca gresesc exprimarea, va rog corectati-ma) , care in cele mai multe circuite sunt folosite pentru a comanda triace si tiristoare, deci un diac functioneaza oarecum ca un controller pwm? dar pulsurile sunt generate direct din sinusoida curentului alternativ.

 

2.Din experienta dvs, cum deosebim fizic, la prima vedere, un diac de alte diode? pentru ca la o cautare pe google am observat ca seamana foarte mult cu unele diode.

 

3.Am de la cineva o cutie cu piese recuperate, trei dintre ele par a fi dipoli diac, nu sunt acasa si nu am acces la instrumente de masura ca sa le verific, ce parere aveti despre ele? (precizez ca nu au nici o notatie pe ele)

https://s17.postimg.org/d9drvkln3/IMG_20170304_101604.jpg

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am gasit tot aici in elforum un raspuns de la cineva (la alt topic) care zicea ca un diac poate fi inlocuit cu doi tranzistori npn cu emitorii si colectorii uniti intre ei, iar bazele nu ne interesau, dar nu prea am inteles :nas:.. cum se leaga tranzistorii: colectorul unui tranzistor cu colectorul celuilalt, implicit emitor la emitor sau invers, colectorul unuia la emitorul celuilalt ?

Si mai am o nelamurire, din moment ce la bazele tranzistorilor nu se aplica nici un semnal de comanda, asta nu inseamna ca pentru a permite trecerea curentului electric prin ei, trebuie atinsa sau depasita tensiunea de strapungere, care ar duce la distrugerea lor?

Ceva asemanator am intalnit la un circuit care facea sa clipeasca un led, de exemplu

http://3.bp.blogspot.com/-G7lYquej3q8/TuDNSYcLEUI/AAAAAAAAAJA/5VWd66YqS2Q/s1600/One%2BTransistor%2BLED%2BFlasher%2BCircuit%2BDiagram%252C%2BImage.jpg

dar nu prea am inteles principiul pe baza caruia functioneaza.

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

Asa arata un circuit de lumina gradata cu tranzistori:

 

image018.jpg

Asemenea structura se numeste Tranzistor Unijonctiune Programabil: (Programmable unijunction transistor. Silicon controlled switch, de ex. BRY39)

si cu anumite combinatii de rezistente poate inlocui un diac.

post-238209-0-45173200-1488644951_thumb.jpg

BRY39 in capsula de "BC" merge la max 70V, 175mA si 2,5A in impuls.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Si eu am raspuns la aceasta postare.

Am gasit tot aici in elforum un raspuns de la cineva (la alt topic) care zicea ca un diac poate fi inlocuit cu doi tranzistori npn cu emitorii si colectorii uniti intre ei, iar bazele nu ne interesau, dar nu prea am inteles :nas:.. cum se leaga tranzistorii: colectorul unui tranzistor cu colectorul celuilalt, implicit emitor la emitor sau invers, colectorul unuia la emitorul celuilalt ?

Si mai am o nelamurire, din moment ce la bazele tranzistorilor nu se aplica nici un semnal de comanda, asta nu inseamna ca pentru a permite trecerea curentului electric prin ei, trebuie atinsa sau depasita tensiunea de strapungere, care ar duce la distrugerea lor?

Ceva asemanator am intalnit la un circuit care facea sa clipeasca un led, de exemplu

http://3.bp.blogspot.com/-G7lYquej3q8/TuDNSYcLEUI/AAAAAAAAAJA/5VWd66YqS2Q/s1600/One%2BTransistor%2BLED%2BFlasher%2BCircuit%2BDiagram%252C%2BImage.jpg

dar nu prea am inteles principiul pe baza caruia functioneaza.

Pentru circuitele din postarea #7,8,10 este interesant de dat un raspuns chiar partial. Vedeti strapungerea canalului colector-emitor la tarnzistorii BJT si curbele de strapungere in tensiune sub forma de "S", care explica functionarea circuitului. Conditia este sa gasesti un transistor care se strapunge la o tensiune de 8-10V.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Da dar la strapungerea aia daca nu este limitat curentul la o valoare foaret mica se poate distruge ireversibil jonctiunnea.

Asa este, am incercat acasa si am ars o pereche de tranzistori :57 din neatentie si lipsa de experienta cu astfel de montaje, cu a doua pereche nu am mai afumat camera.

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări