Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Marire nivel sunet?


svsu

Postări Recomandate

Am luat un modul voice recorder ca in imagine. Am incercat sa-l fac sa se auda mai tare. Initial el ataca un difuzor dinamic cu 8 ohmi. As vrea sa atace un piezo, insa incercarile mele de a-l face sa urle s-au soldat cu rezultate submediocre. Ce ma sfatuiti?

post-233892-0-03495700-1487835683_thumb.jpg

post-233892-0-14078100-1487835694_thumb.png

Editat de svsu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am folosit si eu module de genul asta si am avut aceeasi problema, nivel prea mic in difuzor. Eu am folosit un LM386 alimentat la 9V si un difuzor dinamic de 8ohm recuperat dintr-un TV, se auzea mai mult decat suficient pentru aplicatia mea.

Sa pui si un semireglabil pentru volum pe intrarea lui LM386. Iar daca dimensiunezi corect condensatorul de la iesire poti face un FTS care mai elimina frecventele joase (probabil inutile in cazul tau).

 

Posted Image

Link spre comentariu

Difuzoarele piezo nu prea sunt potrivite acestei aplicații. Ele redau bine doar frecvențe înalte, fiind mai potrivite pentru sonerii, pest repeller, tweetere ieftine... pentru recorderul în cauză folosiți mai bine un difuzor de telefon mobil cu o mică incinta acustică potrivită.Sau un difuzor de laptop...eventual cu un amplificator miniatură în clasă D.Ca exmplu:https://www.olx.ro/oferta/amplificator-pam8403-clasa-d-ID5zNrq.html#41e5061a1c

Link spre comentariu

Multumesc pentru sugestii. Sa vad ce solutie adopt.

 

 

Oricum, aplicatia finala era un aparat care sa anunte pe balta, in mod distinct (personalizat :)), ca trage pestele la undita. Pentru ca, toti pescarii din zona, au buzzere cu sunet cvasi similar.

post-233892-0-20593700-1488459154_thumb.jpg

Editat de svsu
Link spre comentariu

Poate ai pe acasa asa ceva . Gasesti tu cum sa le alimentezi din baterii. Tai usb-ul si pui baterii R6 3-4 buc. Gasesti in ele un mic amplificatoras gata facut.


O sa faci senzatie pe balta. "Ioane, vezi ca ti-o trage la fund" :rade:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am folosit si eu module de genul asta si am avut aceeasi problema, nivel prea mic in difuzor. Eu am folosit un LM386 alimentat la 9V si un difuzor dinamic de 8ohm recuperat dintr-un TV, se auzea mai mult decat suficient pentru aplicatia mea.

Sa pui si un semireglabil pentru volum pe intrarea lui LM386. Iar daca dimensiunezi corect condensatorul de la iesire poti face un FTS care mai elimina frecventele joase (probabil inutile in cazul tau).

 

lm386-200.gif

Dar cum conectati modului recorder (iesirea acestuia) la LM386? Ma refer la faptul ca iesirile audio ale integratului recorder sun initial conectate la difuzor direct, fara condensatoare de cuplaj. Sa las audio plus la intrare LM386 iar audio minus printr-un condensator de , sa zicem, 10 nf la masa?

Link spre comentariu

Conecteaza audio- la masa amlificatorului LM386 si audio+ printr-un condensator (decuplare in CC) catre pinul 3 al LM386.

Ar fi util sa lasi si potetiometrul din schema.

Valoarea condensatorului de cuplaj poate fi oricat de la sute de nano la cativa micro Farazi, de fapt condensatorul alcatuieste un FTS impreuna cu potentiometrul.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări