Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Polizor ascutit cutite de strung


Postări Recomandate

Buna Ziua,

 

Am un circular si as vrea sa-l fac polizor adica in locul panzei de lemn sa-i pun o piatra abraziva pentru a ascutii cutitele de strung.

 

Problema este ca axul circularului are diametrul 24 mm iar mie nu-mi intra piatra mai groasa de 20 mm si diametrul de 200mm.

 

Am cautat pe net piatra de polizor pentru vidia si am gasit pietre abrazive cu dimensiuni standardizate , adica 200x20x20 sau 300x32x30.

 

Piatra abraziva de 200x20x20 ar fi foarte buna dar are gaura de interior mica adica 20 mm in loc de 24 mm cat este axul circularului.

 

Va rog sa-mi spuneti daca pot marii gaura din interior al pieteri abrazive ??

 

Eu m-am gandit sa prind piatra in bacurile strungului si in portcutit sa pun alta bucatica de piatra abraziva, credeti ca as putea sa maresc gaura asa???

 

Va multumesc!

 

 

Link spre comentariu

Nu recomand sub nici o forma prelucrarea pietrei pe strung, pot aparea fisuri ... :inger

Piatra de polizor are niste inele de plastic la interior pt centrare. Le dai jos si faci un inel de adaptare de la fi 24 la diametrul gaurii din piatra abraziva.

Sau cauti o piatra uzata 300x32x30 si faci aceeasi treaba.

 

Ce turatie ai la circular? vezi sa nu depasesti turatia maxima a pietrei ca altfel se aplica pct. 1

Link spre comentariu

Buna seara,

 

Se pare ca cea mai buna metoda este cea indicata de domnul Puriu, am sa fac o bucsa prelungita ca sa pot monta o piatra abraziva.

 

De strunjit ma pricep destul de bine dar filete nu am facut niciodata, ma mai informez si acum "omul cat traieste invata", am sa fac si filete.

 

Va multumesc pentru ajutor!

Link spre comentariu

Nu merge sa modific axul circularului pentru ca circularul este de fapt un abricht iar intr-un capat se poate monta panza de lemn.

In locul panzei i-am pus un suport de protectie si apoi piatra abraziva .

 

Pe moment am gasit la cineva o patra abraziva de 200x20x32mm si i-am facut o bucsa cu interiorul de 24mm dar piatra asta este cam fina si se consuma destul de repede.

 

O varianta ar fi sa-mi construiesc un polizor pentru cutite de strung dar credeam ca rezolv si pe termen lung situatia.

Editat de satelit
Link spre comentariu

Buna Ziua,

 

Asa este pot sa strunjesc axul de abricht dar panzele pe care le utilizez la circular au dimensiunea axului si ar insemna sa modific toate pazele pentru ca vreau sa pun o piatra abraziva de 20mm la interior.

 

Asa ca am doua variante: ori fac un ax pe care ii pun o fulie si un motor (polizor) ori caut piatra abraziva cu diametrul interior 20mm - 25,4 mm (cum mi-a recomandat domnul Grig) .

 

As alege a doua varianta numai ca nu gasesc o astfel de piatra abraziva, il rog pe domnul Grig sa-mi spuna unde sa caut piatra abraziva pentru vidia cu diametrul de maxim 25 mm.

 

Va multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări