Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Modificare Kit ceas digital

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 OFFLINE   Spiridusu

Spiridusu

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 31 posts

Posted 16 February 2017 - 04:56 PM

Salutare.

Am cumparat de pe eBay un kit de ceas digital (http://www.ebay.com/...HAAAOSwCZ5VfbKj). L-am asamblat si merge ok, doar ca cifrele sunt cam mici. Am incercat sa gasesc un alt display cu cifre mai mari insa tot ce am reusit sa gasesc este asta http://www.ebay.com/...=STRK:MEBIDX:IT. Problema mea este ca nu stiu cum ar trebui legate cifrele mari la placa astfel incat sa imi arate ce trebuie.

Ma poate ajuta cineva cu o schema?

• 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,428 posts

Posted 16 February 2017 - 05:24 PM

Trebuie să legi toate segmentele (a) între ele, toate segmentele (b) între ele, ș.a.m.d.  Segmentele se identifică simplu, fie din datasheet, fie cu o baterie de minim 3V și o rezistență de 100 - 470 Ohmi înseriată. Se pune borna (-) pe catodul comun (borna cu minusul comun al tuturor celor 7+1 leduri) și atingând pe rând cu plusul fiecare bornă dintre cele rămase, trebuie să se aprindă câte un segment.Segmentele se marchează cu litere, de la (a) la (g) începând cu cel de sus, mergând spre dreapta, în sens orar.https://encrypted-tb...gDu8sZRmi5pUtGQ Punctul zecimal e notat (DP) sau Decimal Point...

Vei obține 7 grupuri de segmente identice, de la care tragi câte un fir de legătură spre cablaj.Mai legi apoi câte un fir de la fiecare catod comun al afișoarelor individuale, obții încă patru conexiuni.Ultimul fir va fi de la punctul zecimal care separă orele de minute. Astfel vei obține 12 borne de legătură, afișajul obținut fiind unul multiplexat. Adică la un moment dat, este aprinsă doar o singură cifră din cele patru, dar cifrele sunt aprinse succesiv și cu o viteză mare care ,,înșeală,, ochiul prin inerția retinei și pare că toate cifrele sunt aprinse simultan.

Attached Files

#3 OFFLINE   Spiridusu

Spiridusu

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 31 posts

Posted 17 February 2017 - 04:49 PM

Am inteles. Mersi de raspuns. Sper sa imi iasa.

• 0

#4 OFFLINE   GeoMar

GeoMar

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,099 posts

Posted 17 February 2017 - 08:13 PM

Am inteles. Mersi de raspuns. Sper sa imi iasa.

Dupa cate vad in link-ul atasat cu digitii de 1,8 inchi, NU iti arata dispunere pini, conexiuni pini, nici ce model sunt acei digiti ca sa poti cauta un datasheet ceva.

Daca ai un datasheet al digitului si tu te pricepi la realizarea unui cablaj, iti proiectam/desenam eu un cablaj pentru cei 4 digiti.

L.E.

Eventual te ajut cu un cablaj (in functie de ce timp liber am).

Scrie si locati la profil, sa stim de unde esti, poate sunt colegi din zona si te pot ajuta

Edited by GeoMar, 17 February 2017 - 08:16 PM.

• 0

#5 OFFLINE   Florian Ciobanu

Florian Ciobanu

membru

• Membri
  • PipPip
  • 411 posts

Posted 17 February 2017 - 09:29 PM

se vede in poza ca e display zm5641ar, la o cautare cu Google apare si schema ceasului

• 0

#6 OFFLINE   djvas

djvas

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 689 posts

Posted 17 February 2017 - 09:47 PM

Atenti la curentul maxim debitat de microcontroler !

Din datasheet-ul lui AT89c2051 :

Attached Files

• 0

#7 OFFLINE   Kreator

Kreator

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 437 posts

Posted 17 February 2017 - 10:50 PM

Foarte misto display-ul dar inutil in cazul tau, deoarece un segment are 3 leduri

djvas, on 17 Feb 2017 - 8:47 PM, said:

#Rezist!

Edited by Kreator, 17 February 2017 - 10:59 PM.

• 0

#8 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,428 posts

Posted 18 February 2017 - 01:20 AM

Se poate folosi, dar intercalând tranzistori de comandă pe fiecare segment.Astfel nu mai contează nici curentul, nici tensiunea de comandă a ledurilor.....pot fi alimentate dintr-o tensiune mai mare de 5V, controllerul fiind alimentat separat. 

#9 OFFLINE   XAN77

XAN77

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,051 posts

Posted 18 February 2017 - 09:23 AM

pe High întradevăr curentul este mic, datorită pullup-ului intern slab, tocmai deaceea se ajută de un pullup extern. Pe low însă curentul este mult mia mare.

Mie nu îmi este clar dacă afișajul original este CC sau AC.

• 0

#10 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,428 posts

Posted 18 February 2017 - 09:35 AM

Asta poate să confirme doar inițiatorul topicului, în pagina de prezentare a kit-ului nu se specifică tipul afișajului (anod comun sau catod comun). Dar se poate afla simplu, fie cu multimetrul setat pe diode, fie cu o baterie de minim 3V și o rezistență de limitare.Pinul comun față de care se aprind toate segmentele este fie catod (-), fie anod (+) în funcție de ce polaritate i se aplică....sper că nu a cumpărat deja afișorul nou înainte de a determina ce tip este afișorul original.

#11 OFFLINE   XAN77

XAN77

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 2,051 posts

Posted 18 February 2017 - 09:49 AM

păi ăsta e primul aspect care trebuie determinat pentru o eventuală înlocuire, posibil să scrie ceva denumire pe afișorul original dar nu se vede în pozele de pe ebay.

• 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#12 OFFLINE   validae

validae

Moderator

• Smod
  • 10,428 posts

Posted 18 February 2017 - 10:03 AM

Cred că nici nu e cazul să comande musai de pe E-bay, se găsesc convenabil afișoare de mari dimensiuni și pe la noi....exemplu: https://www.tehnoele...354-afisaje_led

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users