Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator 2x100w proiect


Vizitator Alex Je

Postări Recomandate

Vizitator Alex Je

2x100w clasa AB, 8ohmiDin lipsa spatiului nu am putut insira toate pozele, asa ca le-am pus intr-un video. Specificatile amplificatorului sunt in prima poza, iar cu celelalte detali am sa raspund cui este interesat.Multumesc!https://www.youtube.com/watch?v=eZFx1fbGIDg&t=2s

Editat de Alex Je
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Alex Je

Tranzistorului din superdioda t17 i-am pus un mic radiator, nu a fost necesar sa-l montez pe radiator mare, lucreaza aproape rece.

Felicitari,lucrezi curat.Observ ca tehnica ta de imprimare cablaj ,e de a presa cu fierul de calcat placa pe hartieeu presez foaia de hartie pe placa.Varianta ta e mai buna?Ce hartie folosesti?

Eu am presat foaia de hartie pe placa, am folosit defapt un carton f subtire lucios

Ce tranzistoare ati folosit in etajul final?

Finalii din schema au fost inlocuiti cu ,2sc5200 si 2sa1943 ca sa se poata monta pe cablaj
Link spre comentariu

Problema cu tranzistorul din superdioda nu consta in a fi rece sau cald. Acest tranzistor se comporta ca un senzor de temperatura care regleaza curentul prin finali in functie de temperatura acestora. Acest lucru previne ambalarea termica a lor si prin urmare distrugerea finalilor. In concluzie, tranzistorul din superdioda trebuie sa fie in contact termic cu radiatorul pe care se afla tranzistorii finali.

Link spre comentariu
Vizitator Alex Je

Problema cu tranzistorul din superdioda nu consta in a fi rece sau cald. Acest tranzistor se comporta ca un senzor de temperatura care regleaza curentul prin finali in functie de temperatura acestora. Acest lucru previne ambalarea termica a lor si prin urmare distrugerea finalilor. In concluzie, tranzistorul din superdioda trebuie sa fie in contact termic cu radiatorul pe care se afla tranzistorii finali.

Da, le-am incurcat, asa cum zice si schema aveti perfecta dreptate. Am supra dimensionat radiatoarele finalilor, am vazut ca lucreaza destul de rece, si am preferat sa renunt la acel tranzistor, deci steguletul de pe el este pur decorativ, m-am referit la amplif ca merge aproape rece. Editat de Alex Je
Link spre comentariu

In primul rand, felicitări! A ieșit foarte foarte bine. Žmbunătățiri se pot face destule, dar acum ca ampliful e terminat, l-ai ascultat și îți place cum suna, asta e cel mai important, restul nu mai contează . Schema originală a lui S.Sava vine la pachet cu protecția SOA. Ai făcut ceva teste sa vezi cum acționează?

Link spre comentariu
Vizitator Alex Je

In primul rand, felicitări! A ieșit foarte foarte bine.Žmbunătățiri se pot face destule, dar acum ca ampliful e terminat, l-ai ascultat și îți place cum suna, asta e cel mai important, restul nu mai contează .Schema originală a lui S.Sava vine la pachet cu protecția SOA.Ai făcut ceva teste sa vezi cum acționează?

Multumesc!

 

Da, imi place f mult cum suna, i-am facut cateva teste de auditie, nu am apucat sa-i fac teste pt protectia SOA

Editat de Alex Je
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări