Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

O sa mai existe microcontrollere ATMEGA sau ATMEL ?


Postări Recomandate

Am facut cu un PIC32MZ ceva teste FFT.

Prima neplacere a fost ca (cam) trebuie sa utilizezi Harmony. O monstruozitate de framework.

PIC32MZ este totusi o revolutie in materie de microcontrolere.

Si eu sunt interesat sa aflu experientele altora cu asa ceva.

 

LE: Stati linistiti. ATMEL va exista inca multi ani.

Editat de jeltopop pop
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

 

Nu, nu am incercat dar chiar am primit, relativ recent, cadou mai multe PIC32MZ si urmeaza ca in viitorul apropiat sa imi fac o placa de dezvoltare cu varianta cu modul procesare in virgula mobila EF.

 

Chiar as aprecia, in cazul in care ai experienta cu ele, sa ne vorbesti despre cum se lucreaza cu ele. Oricum o frecventa peste 200MHz mi se pare enorm. Tu ce ai facut cu un asemenea "monstru"?

200 MHz?adică poţi conecta o frecvenţă de tact externă aşa de mare, sau are multiplicator (hardware) intern?că dacă e soft asta am mai văzut... tot la picuri! :limb:la frecvenţa asta ar fi viabil un DSO mult mai potent ca cele curente, ale căror ADC-uri sunt cam gâtuite de frecvenţa de tact destul de mică.inclusiv dacă foloseşti un adc extern, "stă" mult mai bine...(ca idee, am dat peste un proiect de DSO cu pic şi un ADC extern cam prafist, adică nu era chiar un ADC rapid, şi se descurca mult mai bine ca DSO-urile cu avr... în prezent, cele mai accesibile DSO-uri în regim de amator folosesc STM32_ce-ofi, din câte văd, iar cele mai potente sunt tactate la frecvenţe mult mai mari decât binecunoscuţii 8 sau 16 MHz)până să apăs pe "post" m-am uitat pe caracteristici... mi-a picat faţa!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări