Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DAC cu TDA1541


Postări Recomandate

Cunoaste cineva o sursa de muzica, altfel decit pe 16 biti PCM si cu frecventa de esantionare de 44,1KHz ?

.............................................................................................................................................................................................................

 

Da. eu!

 

DVD-Audio (uzual 24 biti/96Ksample/sec) cu o raspindire destul de buna si

SACD (DSD 1 bit la 2.8224 MHz) cu o raspindire ceva mai mica,

ca sa amintesc numai citeva.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Multumesc, nu stiam amanunte despre aceste formate de inregistrare a sunetelor. Pentru ca am aflat informez si pe alti useri interesati.

DVD-Audio sunt intradevar de calitate net superioara CD-urilor musicale si pot fi reproduse numai cu ajutorul unor

aparate DVD-Audio-Player, special destinate acestui scop, deci nu sunt pentru muzica pe DVD-ul din PC.

post-238209-0-23858700-1489336636_thumb.jpg

Din tabel se vede ca dinamica si banda de frecvente a evoluat extraordinar fata de CD. Pretul de vinzare al unui DVD-Audio

este intre 10 de Euro si 100 de Euro iar pretul unui DVD-Player modest, este intre 35 si 50 Euro.

 

Ramine intrebarea, sursa de muzica digitala de pe PC poate folosi eficient un DAC de 24 sau 32 de biti ?

 

Auditie placuta.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Din punctul meu de vedere DAC-urile pe 32 biti nu sint decit o mare pacaleala comerciala.

Consultati comparativ, la acelasi producator, datasheet-uri de la DAC-uri pe 24 biti si pe 32 biti.

O sa vedeti ca DAC-urile pe 32 biti au performante mai slabe (gama dinamica, raport semnal zgomot, distorsiuni) ca cele pe 24 biti.


DVD-urile audio se pot asculta si pe DVD-ROM-ul de la PC dar si pe un DVD-player uzual dar calitatea lasa de dorit fara un DAC (extern) de calitate.

Link spre comentariu

Din punctul meu de vedere DAC-urile pe 32 biti nu sint decit o mare pacaleala comerciala.

Consultati comparativ, la acelasi producator, datasheet-uri de la DAC-uri pe 24 biti si pe 32 biti.

O sa vedeti ca DAC-urile pe 32 biti au performante mai slabe (gama dinamica, raport semnal zgomot, distorsiuni) ca cele pe 24 biti.

DVD-urile audio se pot asculta si pe DVD-ROM-ul de la PC dar si pe un DVD-player uzual dar calitatea lasa de dorit fara un DAC (extern) de calitate.

Pastreaza doar pentru tine punctul tau de vedere.

 

 

With ESS patented 32-bit Hyperstream DAC architecture and Time Domain Jitter Eliminator, the SABRE32 Reference Stereo DAC delivers an unprecedented DNR of up to 135dB and THD+N of –120dB,

http://www.esstech.com/files/1414/4095/2154/ES9018S_PB_v1.7_140916.pdf

 

Si ceva mai recent:

THE SABRE ES9038PRO The World’s Highest Performance 32-Bit DAC Featuring 140 dB DNR

http://www.esstech.com/files/7414/5193/1716/ES9038PRO_Product_brief_121715.pdf

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări