Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

senzori semanatoare


Postări Recomandate

buna seara...am si eu nevoie de ajutorul vostru daca se poate...am de refacut niste senzori de pe o seamanatoare care numarau semintele ce erau puse in pamant....mentionez ca placa senzorilor nu mai e functionala, a fost alimentata pe invers...senzorii sunt alcatuiti dintr-un led infrarosu si 2 fototranzistori ...pe placa originala era folosit un LM324....eu ma gandeam sa folosesc o poarta logica SAU la care sa leg ambii fototranzistori pe intrari si iesirire sa le duc intr-un ULN2804 ...din ULN sa duc vreo 5-6m de cablu pana in cabina iar de aici prin optocuploare sa ma leg de un arduino .....

 

Am nevoie de pareri, sfaturi ....

 

http://imgur.com/a/LyKcN

http://imgur.com/owMuBQZ

Editat de kidomorphine
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cred că era mai bine să încercați să scoateți schema plăcii originale, e ceva de muncă, dar nu pare foarte complicată în fond.E mai greu de văzut ce valori aveau rezistențele arse, dar nu imposibil. Placa defectă era conectată cu un numărător de pe altă placă (din cabină) și care e defectă și ea, sau cu cine comunica ? Există cumva posibilitatea ca prin fața numărătorului optic să treacă simultan și mai multe semințe, sau doar câte una odată ? Cam ce viteză de numărare e necesară acolo ?

Link spre comentariu

Trebuie ceva muncă acolo, mai ales că nu știi ce nivel are semnalul cu care comunică senzorul optic și numărătorul din cabină. Va trebui la început să determini prin teste nivelul logic corect necesar numărătorului din cabină și apoi să faci un montaj de senzor optic ,,de la zero,,. Asta nu ar fi chiar așa complicat, trebuie doar să folosești chiar boabe de porumb la teste , ca să te asiguri că senzorul le ,,vede ,, corect și când trec în viteză printre fototranzistor și fotodiodă.

Link spre comentariu

Fototranzistoarele au timp de raspuns de ordinul microsecundelor, si sensibilitate destul de mare la variatiile de temperatura.Fotodiodele sunt mai rapide, pot ajunge la nanosecunde (cele "pin", cu zona intrinseca intre p si n). Au sensibilitate mai mica la lumina, semnalul trebuie amplificat.

Link spre comentariu

Protobabil că LM324 amplifica semnalul ”cules” de pe fototranzistori...şi-l transmitea prin cablul la bord...în pinul procesorului(microcontrolerului) care numără impulsurile (adică umbrele boabelor)

Este ceva de genul din exemplu dat de @Electronicserver ...partea cu lm358 până în pinul 2 al lui 555.

Link spre comentariu

LM324 conține patru amplificatoare operaționale, probabil are alocate două din ele pentru amplificarea semnalului dat de cele două fototranzistoare și două pentru trigger.....

Fără să încerci să scoți schema e dificil de spus. Vezi cu ce soluție se poate dizolva cumva plasticul sau rășina ce acoperă placa...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări