Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

De ce apreciem vinilul si banda magnetica?


Postări Recomandate

De la ce casetofon provine amplificatorul de inregistrare ? Eventual daca este posibil puteti pune schema completa ?

vezi care din cei de aici de pot ajuta.Pare-se ca au mai postat-o dar atasamentele au fost sterse intre timp.

http://www.elforum.info/topic/12964-amplificator-tehnoton-2x25w-a01-disco-sm2202/page-2

 

totusi domnul anonimus pare ca are toata schema deja...

Editat de spirochetu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ești sigur?Și eu, naivul de mine, care eram convins că va susține contrariul oricine va intra pe acest forum de electronica și, în loc să găsească ceva postari utile privitoare la domeniul care îl pasioneaza, dă de manifestările de delir logoreic ale unuia care aberează inept despre orice altceva.

Senzationala remarca!!!Ma mir ca nu a mai fost facuta mai de mult!!!Cineva scria ca in studiouri de inregistrari -desi se folosesc instrumente de mii de euro-se practica si configuratia "MIDI" ...!Semnale (digitale) MIDI ofera orice instrument electronic -de ex. un sintetizator de mii de Euro-sau o claviatura de scolari -(care invata notele la o scoala de muzica).Cei ce cred ca bogatia sunetului (din acel sint de mii de euro ) "se duce pe apa sambetei" se isala amarnic!!!Evident ca exista si o "retea MIDI" in orice studio...dar este folosita numai pentru a accesa <<<softuri de...'jdemii de euro >>>-aflate in banci de sunet-ce suna superior!!!Cine are urechi muzicale-chiar transmisiile pe mai putini biti- nu are cum sa nu-si trezeasca "zestrea"cu care a fost nascut!Ca forumuri sunt destule,dar sunete de prin Ateneu,mai greu de auzit...
Link spre comentariu

Mai bine va intoarceti la prima pagina si explorati cine a inceput sa bata campii si care a fost intentia mea originala.

La bascalie se raspunde tot cu bascalie sau cu TACERE.

Eu nu duc lipsa nici de scule digitale moderne nici vintage .Cand am nevoie de ceva fac tot posibilul sa-l obtin.

 

De fapt am cam o tona de aparatura vintage in toate starile de agregare...la care saptamana asta se mai adauga inca 200 de kg...

Cam asa socotesc eu neaderthalianul calitatea audio...in kg!

 

Va las pe voi sa descoperiti Adevarul celor neinitiati...

Link spre comentariu

Sigur că da

Eh...mi-ati amintit de iernile dintre 1990-1993 cand mergeam pe lac-ul Vaduri si inghetam toata ziulica lui decembrie si ianuarie asteptand sa sune clopotelul la o undita de fund .Dadeam la fund cu ficat si asteptam pastravul.Ca la nici un alt peste, pastravul nu intindea firul pt ca...

și cele ce au mai urmat.

vezi care din cei de aici de pot ajuta.Pare-se ca au mai postat-o dar atasamentele au fost sterse intre timp.

http://www.elforum.info/topic/12964-amplificator-tehnoton-2x25w-a01-disco-sm2202/page-2

 

totusi domnul anonimus pare ca are toata schema deja...

Nu e vorba despre acea linie, ci de ultima scoasă de Tehnoton dupa marea harababura din '89, a carui casetofon (cas deck hi-fi CDMF 04) a fost singurul cu Dolby B produs de industria româneasca, reglajul nivelului de înregistrare se realiza cu integrate specializate (potențiometre electronice - clonate și de ruși și folosite în magnetofonul Rostov, de exemplu), etc.

În măsura timpului disponibil și dacă cineva va avea cu adevărat nevoie o voi scana și posta ( și a stației)

Editat de anonimus
Link spre comentariu

Rog un moderator sa stearga acest topic.

Oricum ai da-o se termina in certuri si bascalii interminabile.

 

Pare-se ca este inutil si nedorit sa ai o discutie libera pe un forum romanesc.

Libertatea este inca Cenusareasa spatiului Carpato-Danubiano-Pontic si va mai ramane.

 

Desi nu vad mai nici o realizare romaneasca originala si de seama pe forte proprii in domeniul redarii vinilului sau benzii, la capitolul despre Praftica si Realism suntem Doctori Magna Cum Laudae, dar ne sprijinim tot pe dac-uri dezvoltate in alte parti ale lumii ca sa contraargumentam cat de inutile sunt realizarile analogice.

Nu mai bine facem poezii ?

Eu de bine de rau stiu ce se merita si ce nu in a mai folosi dintre echipamentele vintage.

Voi n-aveti decat sa va dati coate poate gasiti scrisoarea pierduta a lui Caragiale...acolo sigur se afla ADEVARUL.

În măsura timpului disponibil și dacă cineva va avea cu adevărat nevoie o voi scana și posta ( și a stației)

 

Va rog sa o scanati si prezentati in propriul dvs subiect.

 

Eu am rugat un moderator sa stearga acest subiect atat de deranjant...

 

DACA CITITI TITLUL acestui subiect, se vede de la o posta ca nu este vorba de o incursiune tehnica in domeniul benzilor sau vinilului ci am vrut sa pun accentul pe partea subiectiva.

Numai ca trebuie mai intai sa invatam sa citim...

 

Mult prea des se vorbeste doar despre parametrii tehnici, la care suntem unii mai ASI ca altii in a scoate cifre din basmaluta fermecata.

Faptul ca milioane de oameni inca folosesc aceste aparate vintage, ""depasite"" nu e musai din cauza ca respectivii sunt prosti , neinformati, atehnici, etc...

Poate e pentru ca lor LE PLACE ASA!

Editat de spirochetu
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări