Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

leach amp 700w


Postări Recomandate

Salutare, m-am apucat sa construiesc un amplificator si as avea nevoie de un pic de ajutor din partea dumneavoastra.Mentionez ca am mai construit ceva amplificatoare dar nu de asemenea putere si nu cu alimentare simetrica.

Alimentarea va fi undeva in jurul 60-70Vcc.

La ce valoare ar trebui reglat curentul de mers in gol?

Ce masuri de precautie sa folosesc la reglarea curentului de mers in gol, am citit pe undeva ca se inseriaza un bec in primarul trafo si cate o rezistenta pe fiecare ramura.

Atasez schema si o poza cu amp. in constructie.

Multumesc.

post-184488-0-42097400-1484181020_thumb.png

post-184488-0-27878000-1484181119_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Raman la parerea mea.E doar o parere.

 

In cazul meu, am folosit cinci perechi la 80V alimentare ( 85V cu volumul la minim),pentru tensiune mai mica as fi scazut numarul perechilor la patru.

 

Pentru alimentare prima data ,am folosit rezistente de 100 ohmi in locul sigurantelor si doar o singura pereche de finali montata ,eventual ceva de sacrificiu.Am alimentat ,am vazut ca se regleaza curentul prin finali,am lasat reglajul cat mai aproape de zero mA ,am oprit si am montat ceilalti finali dupa care am reglat curentul de mers in gol la cat am zis mai sus.

Editat de nel65
Link spre comentariu

O sa pun toti finalii exact ca in schema, cat ar putea fi alimentarea maxima (pe viitor o sa caut un trafo. mai mare) pentru 8 perechi de finali ,daca o sa folosesc sarcini de 4 ohm?

Ce valoare va trebui sa reglez curentul de mers in gol pentru 8 perechi de finali?

Cum procedez la prima alimentare cand reglez curentul de mers in gol? (Procedura cu becul in primarul trafo si rezistentele pe alimentare) De cati w sa fie becul si ce valoare si putere sa fie rezistentele?

Multumesc.

Link spre comentariu

Renunta la ideea de bec in primar trafo, energia stocata in condensatorii de filtraj din secundar este suficienta cit sa le faca de petrecanie la finali daca gresesti!

 

Rezistente de 10 ohmi/1W in locul sigurantelor.

Link spre comentariu

Salut Claudiu si multumesc pentru ajutor, intradevar m-am gandit si eu la varianta asta cu energia stocata de condensatori (44000uf pe fiecare brat in cazul meu) . Care ar putea fi greselile de evitat? Ce valoare ar trebui sa aibe semireglabilul responsabil cu ,,bias'' cand este montat in circuit? Eu l-am pus la jumatate din valoare( 1,2k).

Se poate alimenta prima data doar etajul de comanda fara finali pentru a se remedia eventualele greseli?

Multumesc

Link spre comentariu

Nu, si nu.

 

Am spus, in locul sigurantelor pe rail-uri pui cite o rezistenta de 10 ohmi/1W.

 

Rezistenta Baza-Colector as inlocui-o cu una de 1k5, cea dintre semireglabil si Emitor as pune-o de vreo 390R, iar semireglabilul l-as pune multitura de 1K.

As pune intre C si E peste cel de 100nF si un electrolitic de 1-10uF/25Vcc cu + in colector si as pleca cu semireglabilul la valoare maxima pt bias minim (echivalentul B-E de circa 1,39K).

 

As alimenta (cu intrarea inchisa si fara sarcina la iesire), as masura caderea de tensiune pe rezistenta de 10R pusa in locul sigurantei de le +, si as regla biasul astfel incit daca de exemplu as citi initial (cu biasul la minim) sa zicem 300mV (30mA consumati de etajele din fata tripletului de pe iesire), as ajusta bias astfel incit cu radiatorul la temperatura camerei, sa masor pe rezistenta 1,3V, adica 100mA bias+cei 30mA consumati initial de clelalte etaje.

 

Este cea mai simplista metoda de reglaj bias.

 

Mie personal nu imi place cum arata partea de iesire (tripletul) si nici limitarea SOA.

 

Nici BC546-556 din diferential, esti la limita tensiunii lor de lucru la +/- 65Vcc.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Si cu 10000uF, in caz de belea, trosneste finalii, am patit pe vremuri cu 6800uF.

cel mai sfint, rezistenta serie.

Am ales 10R pt a citi usor prin derivatie, curentul de Bias (I=U/R).

Oricum valoarea de 10R limiteaza suficient curentul si de la un condensator de 100000uF, ea se va intrerupe in caz de belea.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări