Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Miller 160A vs Lincon 170A


Postări Recomandate

Miller 160 are si PFC, Lincoln nu stiu!

Miller Si160 sigur nu are Pfc...Am avut vreo ,3 buc la reparat. Oricum configurația la Miller este mult mai proastă decât la Lincoln. Miller folosește Ir2110 că driver,când pocnesc igbturile să vedeți cate piese se duc...Se duce inclusiv sursa auxiliara care este sincronizata cu ieșirea din ir2110.

Miller e supra evaluat si cel putin reprezentanta din Sibiu e de cacao

Mare dreptate mai aveți....Bat câmpii rău de tot. Ce tâmpenii am putut auzi de la unul de.al lor din servis,am zis că omul sigur trage ceva pe nas.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Miller Si160 sigur nu are Pfc...Am avut vreo ,3 buc la reparat. Oricum configurația la Miller este mult mai proastă decât la Lincoln. Miller folosește Ir2110 că driver,când pocnesc igbturile să vedeți cate piese se duc...Se duce inclusiv sursa auxiliara care este sincronizata cu ieșirea din ir2110.

Ce aparate de rahat fac astia de la Miller...rusine sa le fie! Mai cer si-o sacosa de bani pe ele!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Sa stii ca este destul de greu sa repari un invertor...iti trebuie experienta...nu-i de joaca. La functionare anormala trozneste de numa-numa.

Pai de aste mi-e frica ca am patit-o de vre-o doua ori , cu alte invertoare , in mod normal eu repar tv-uri dar nu ar strica un pic de experienta si la invertoare , mai ales ca acum e cam slaba miscarea la atelier!

Link spre comentariu

Miller Si160 sigur nu are Pfc...Am avut vreo ,3 buc la reparat. Mare dreptate mai aveți....Bat câmpii rău de tot. Ce tâmpenii am putut auzi de la unul de.al lor din servis,am zis că omul sigur trage ceva pe nas.

 

:)))))))))) Tare !!!!!

Era vorba de Miller STI 160, 2590 lei.

Asa spun cei de la "sudura.eu". :secret

Sa stii ca pe site la ei nu apare nimic in sensul asta ; si nici pe site-ul miller nu apare nimic pentru modelul STi ca ar avea pfc

Editat de sonyjvcro
Link spre comentariu

Ce aparate de rahat fac astia de la Miller...rusine sa le fie! Mai cer si-o sacosa de bani pe ele!

Mamaaa da ce fitil scurt ai!

 

Miller are si varianta cu PFC vedeti aici:https://www.millerwelds.com/files/owners-manuals/O261767B_MLN.pdf

Miller 160 STI are citeva setari care`l fac sa poata fi folosit bine ca TIG .

Probabil asta si Made in Italy ii fac sa ridice pretul la 160STi.

Link spre comentariu

Asa am vazut si eu acu', dar la telefon asa au spus! Ca are pfc, ca merge cu prelungitor de 100 ml...poate nu am inteles eu bine. Maine ii sun si va spun! Altfel spus am vazut si un Telwin Advance cu pfc la 1600-1800 lei.

Am vorbit cu cei de la sudura.eu si m-au asigurat ce acest Miller sti 160 are pfc si chiar au probat aparatul alimentat cu prelungitor de 100 m.Un amic chiar a cumparat, la recomandarea mea, acest aparat si a mers f. bine cu prelungitor de 150 ml.Nu vreau sa para reclama, vreau sa nu gresesc atuci cand ofer un sfat!
Link spre comentariu

Haideti sa nu batem campii cu acest PFC , este bun sa-l ai , dar nu e esential deoarece Lincoln 170 are posibilitatea de a fi alimentat de prelungitor 60 ml si la fel functioneaza perfect si pe generator ; Eu consider ca Lincoln are un comportament foarte bun si fara acel PFC

 

Uitati cum vad eu lucrurile : cel mai important este sa poata asigura un curent stabil in sarcina , apoi sa fie un produs fiabil in timp ; apoi sa poata suporta si variatii de tensiune de +/- ( 20 - 30 V) ale tensiunii de alimentare ; apoi sa poata fi alimentat si de generator

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări