Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

rezolvare circuit

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 OFFLINE   Dgby

Dgby

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 04 January 2017 - 04:08 PM

Bună ziua!

La mulţi ani!

Am o întrebare în legătură cu aflarea curenţiilor din înfăşurare secundară a unui transformator Attached File  Capture3.JPG   12.91KB   1 downloads, pentru bec am Attached File  Capture2.JPG   16.81KB   1 downloads, U22 = 9V, R' = 1k, R" = 66.

Din grafic => Ib = 0.3A, Rb = 30. Dacă aplic teorema 2 Kirchhoff pe ochiul ce conţine becul => I' = 0.009A iar din teorema 1 Kirchhoff => I" = 0.309A, dar dacă aplic teorema 2 Kirchhoff pe celălalt ochi => I" * R" = 0V în timp ce I" şi R" nu sunt egale cu 0 (am curent dar nu am tensiune), teorema 2 Kirchhoff nu se verifică.

Care este explicaţia?

Mulţumesc.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   cirip

cirip

Monoda

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 3,004 posts

Posted 20 January 2017 - 09:56 PM

Salut,Probabil ca deja ai rezolvat, dar suspectez ca notatiile nu sunt corecte. Nu ai cum sa ai U22 si le bornele infasurarii si la bornele becului. Poate ca una e U22, iar cealalta este V22.In orice caz, cu datele problemei, tensiunea pe infasurarea trafului mie imi da de 29.394V.

Edited by cirip, 20 January 2017 - 10:00 PM.

#3 OFFLINE   fanelforum

fanelforum

User, ca suna mai modern

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,746 posts

Posted 21 January 2017 - 07:22 AM

I" * R" = 0V în timp ce I" şi R" nu sunt egale cu 0 (am curent dar nu am tensiune)

In primul rand, gaseste 2 numere diferite de 0 care inmultite dau 0. In al doilea rand, nu poti avea curent fata sa ai o tensiune in practica. Nu am rabdare de calcule. Ai o rezistenta in paralel cu becul si una in serie. Vezi rezistenta echivalenta a circuitului si ai tensiunea de 9 v aplicata. Afli curentul usor, mai cauta la formule.

Edited by fanelforum, 21 January 2017 - 07:27 AM.

#4 OFFLINE   puriu

puriu

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,668 posts

Posted 21 January 2017 - 09:25 AM

Becul este o rezistenta neliniara, iar rezistenta lui creste cu tensiunea, graficul este gresit. Trebuie refacut.

Schema prezinta o sursa legata la o retea de rezistente. Curentul in sursa nu se calculeaza cu Kirchhoff, ci cu legea lui Ohm. Se calculeaza rezistenta echivalenta Re=R"+R'*Rb/(R'+Rb) si curentul prin sursa I=U22/Re. Deoarece Rb nu se cunoaste, i se da initial o valoare aproximativa, se calculeaza curentul prin bec si tensiunea la bornele sale, apoi se compara cu graficul. Daca eroarea este mare, se corecteaza Rb si se reia calculul. Dupa mai multe aproximatii succesive, rezultatele corespund.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#5 OFFLINE   Dgby

Dgby

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 6 posts

Posted 16 February 2017 - 03:29 PM

Bună ziua!

Ulterior am aflat că tensiunea pe bec (notată Ub) nu era egala cu tensiunea U22.

Iar până la urmă am reuşit să rezolv problema.

Vă mulţumesc frumos pentru sfaturi.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users