Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Difuzoare vintage Seas TV-EACR 12 inch

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 OFFLINE   danydoom

danydoom

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 30 December 2016 - 05:52 PM

Salutare! Detin o pereche de difuzoare de bass vintage Seas Tv-Eacr de 12 inch.Difuzoarele sunt in perfecta stare estetica.Membrana este din hartie iar capacul care vine in cap la bobina este dintr-un material usor transparent ca sa poata respira bobina.Problema mea este ca nu gasesc ceva specificatii despre aceste difuzoare. Sunt hi-fi? Ce putere au? Ce frecvente pot reda? Cat de jos coboara bass-ul[hz]?.

Attached Files

• 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   laur+

laur+

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 55 posts

Posted 03 January 2017 - 09:43 AM

Difuzoarele tale sunt produse prin anii '70. Are un amic o pereche de Toshiba ss47 parcă cu aceste difuzoare. Sub 100 hz nu prea redau cine știe ce. Acum depinde și de incinta cea de mai sus este închisă. Cred ca este incinta din a doua poza a ta.
  • 0

#3 OFFLINE   danydoom

danydoom

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 05 January 2017 - 11:08 PM

Difuzoarele tale sunt produse prin anii '70. Are un amic o pereche de Toshiba ss47 parcă cu aceste difuzoare. Sub 100 hz nu prea redau cine știe ce. Acum depinde și de incinta cea de mai sus este închisă.Cred ca este incinta din a doua poza a ta.

Da incinta este inchisa cu un volum de 60-70 l. Ce parere ai despre aceste difuzoare? vroiam sa le fac alte incinte tot pe 3 cai ca nu mai am incintele din poza 2. Se merita o investitie in incinte si filtre?

• 0

#4 OFFLINE   danydoom

danydoom

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 06 January 2017 - 12:24 AM

M-am uitat putin pe internet si am observat ca unele modele toshiba aveau difuzor de bass made by toshiba care arata la membrana ca cele pe care le am eu dar aveau alt magnet. Ale mele sunt facute de Seas si au magnet alnico din cate stiu. Habar nu am ce specificatii pot avea difuzoarele astea... :nerv

• 0

#5 OFFLINE   laur+

laur+

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 55 posts

Posted 06 January 2017 - 10:07 AM

Difuzoarele amicului sunt identice cu ale tale. Personal cred ca un bookshelf modern bine făcut le spulberă pe toshibele astea.Dar e o chestie de gust. Comparația s-a făcut cu o pereche de Wharfedale Diamond 9.3 Singurul avantaj la cele vechi (Toshiba) era ca aveau spl. Atât!
  • 0

#6 OFFLINE   omidebulas

omidebulas

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 154 posts

Posted 06 January 2017 - 10:40 AM

Discuta cu dl sambala , te poate ajuta cu filtre de calitate

• 0

#7 OFFLINE   danydoom

danydoom

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 20 posts

Posted 06 January 2017 - 08:44 PM

Difuzoarele amicului sunt identice cu ale tale. Personal cred ca un bookshelf modern bine făcut le spulberă pe toshibele astea.Dar e o chestie de gust. Comparația s-a făcut cu o pereche de Wharfedale Diamond 9.3Singurul avantaj la cele vechi (Toshiba) era ca aveau spl. Atât!

Ma interesa sa stiu cum ti s-a parut bass-ul pe care il reda? Momentan le am intr-o pereche de incinte inchise cu un volum cam de 40 l facute in criza de timp si bani dar nu mi se pare ca au ceva bass. Uneori pare spart si nu are profunzime, alteori se aude cum ar trebuii, depinde de frecvente. Nu stiu daca si incinta are o vina, daca filtrele sunt principala cauza sau daca asta poate reda ele. Din cate stiu filtrele sunt facute sa redea de la 60-70 hz in sus. Nu sunt vre-un expert in domeniul audio dar as dorii sa ma ajute cineva cu niste raspunsuri mai clare. :84

Discuta cu dl sambala , te poate ajuta cu filtre de calitate

Cine este dl sambala?

• 0

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#8 OFFLINE   shambala

shambala

Membru avansat

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 1,726 posts

Posted 06 January 2017 - 11:01 PM

Am primit mesaj de la danydoom. 

Din pacate nu am cum sa il ajut, nu cunosc aceste difuzoare, nu am nici un fel de date despre ele.

Am citit acest topic de la inceput, si nu am intervenit pur si simplu pt ca nu am nimic de spus.

Pt a se folosi la parametrii optimi acestte difuzoare trebuie masurate. 

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users