Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Lucrari de duminica

• Please log in to reply
156 replies to this topic

#151 OFFLINE   radu cnc

radu cnc

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,163 posts

Posted 25 June 2017 - 04:35 AM

Reiau o idee pierduta in topic... un otel de calitate pentru realizat punctatoare, este otelul folosit la holzsuruburile folosite pentru lemn.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#152 OFFLINE   Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,921 posts

Posted 25 June 2017 - 10:01 AM

Cred ca si ala de la cuiele pentru beton se potriveste.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 25 June 2017 - 10:01 AM.

• GEO 53 BN likes this

#153 OFFLINE   Aw Genetix

Aw Genetix

Genetix

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,015 posts

Posted 25 June 2017 - 11:05 AM

poate este offtopic, dar vreau sa anunt participantii la acest Topic, ca este foarte vizibil si de prost gust, fara nici un scop de ajutatie, cel mult un cortegiu funerar de ingropaciune al oricarui sentiment de creeatie, absolut toate postarile rautacioase..

in fine, piesa intr-adevar nu este perfecta, dar este produsa in regim DIY deci este ok.

pacat ca nu se face diferenta intre online si viata, si mai ales rolul unui forum...

Edited by Aw Genetix, 25 June 2017 - 11:11 AM.

• Spitfire and dany_cta like this

#154 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 25 June 2017 - 11:15 AM

Perfect spus. Mereu cand incerci sa prezinti o piesa facuta nu doar in regim de DIY dar chiar regim de hobby, adica un domeniu in care tu nu profesezi si nici macar nu esti prin apropiere cu profesia principala, incepi sa fi comparat cu productia de fabrici si uzine. Poti sa faci DIY si tu sa fi chiar profesionist in domeniul respectiv dar nu este cazul aici. Din punctul asta de vedere, eu personal ma simt deja superior, adica interlocutorul deja a inteles ca el, la nivel personal, a fost depasit asa ca trebuie sa gaseasca comparatii cu alte persoane profesioniste superioare pe care le cunoaste sau nu el. Mereu o sa fie unul mai bun, dar cand ajungi sa fi comparat cu cei care fac asta "pentru o paine" inseamna ca ai sarit din clasa de hobby la o categorie superioara.

Edited by dany_cta, 25 June 2017 - 11:16 AM.

• Spitfire likes this

#155 OFFLINE   GEO 53 BN

GEO 53 BN

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,942 posts

Posted 25 June 2017 - 11:31 AM

Perfect spus. Mereu cand incerci sa prezinti o piesa facuta nu doar in regim de DIY dar chiar regim de hobby, adica un domeniu in care tu nu profesezi si nici macar nu esti prin apropiere cu profesia principala, incepi sa fi comparat cu productia de fabrici si uzine. Poti sa faci DIY si tu sa fi chiar profesionist in domeniul respectiv dar nu este cazul aici. Din punctul asta de vedere, eu personal ma simt deja superior, adica interlocutorul deja a inteles ca el, la nivel personal, a fost depasit asa ca trebuie sa gaseasca comparatii cu alte persoane profesioniste superioare pe care le cunoaste sau nu el. Mereu o sa fie unul mai bun, dar cand ajungi sa fi comparat cu cei care fac asta "pentru o paine" inseamna ca ai sarit din clasa de hobby la o categorie superioara.

@ dany_cta!

Vad ca modestia nu te prea ''deranjeaza''. Sa nu-ti fie de deochi! Sa stii ca sint pe forum oameni, care fac lucruri, care te-ar face sa mori de invidie. Fiind modesti, nu se ''baga-n fata'',spargind bolovani de stern. Nu contest faptul ca esti priceput si ca esti pasionat de ce faci,dar la capitolul modestie, mai ai de lucrat,facindu-te mai placut de catre colegii de forum.

Edited by GEO 53 BN, 25 June 2017 - 11:37 AM.

• Ion_Bumbu and Aurelian Albu like this

#156 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPip
  • 999 posts

Posted 25 June 2017 - 11:41 AM

Exact ce ziceam. In orice domeniu, la orice nivel mereu o sa existe unul mai bun. Dar nu este o competitie. Eu nu am sarit sa ma laud ca sunt mai bun ca altul, cei care se simt depasiti, invidiosi, etc... sar sa ne laude cu altii.

Eu imi fac lucrarile si sunt bucuros ca isi fac treaba cu brio, daca nu, e regim de unicat, e posibil ca unele piesa sa aiba mici deficiente si sa am si pierderi, le refac si gata.

• GEO 53 BN likes this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#157 OFFLINE   spik

spik

Daca nu vrei, nu ai de lucru...la fel si in cazul cunoasterii

• Membru activ
  • PipPip
  • 506 posts

Posted Yesterday, 21:58 PM

Ok, eu sunt primul ce isi pune cenusa in cap...
Cand a fost vorba de "brida" trebuia sa spun ca in mediul industrial, in mediul frezorilor si inginerilor din mediul profi, se spune "brida"!
La sudarea aluminiului am spus ca nu este usor precum spune dany, dar in regim hobby este ok!
Nici un moment nu am fost rautacios, chiar daca am lasat impresia.
Spor la treaba!

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

ghimpe--