Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Frecventa de rezonanta incinte BR.


Postări Recomandate

Tocmai la 40 hz m-am oprit si eu. Cutia are la exterior (80x54x50), volum intern util 160 l (am scazut portul si vol difului).

Portul are laturile (7,5x 30) cm, adancimea portului 15 cm. Difuzorul e chinezarie, dar coboara destul de bine basul si inghite loudness si procesare pe bas la greu. Deocamdata am facut cateva probe in casa, nu le-am facut rodajul...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Eu nu stiu de ce va apucati de un lucru daca habar n-aveti ce trebuie facut. Fara o minima informare prealabila, tocmai acum in era internetului, cand totul e doar la un click distanta. Bani aruncati, materiale si timp risipite plus rezultatul: nistre ladoaie cat dulapurile, ineficiente, inutile si mai mult ca sigur inestetice. Si dupa aia veniti si va plageti ca nu suna cum trebuie. Pai cum sa sune, ca in domeniul asta totul e matematica si fizica, nu "plezneala". Nu era mai normal sa veniti si sa intrebati inainte, nu dupa? "Uite ma, am 2 difuri modelul X (pe care il stiai exact din moment ce aveau cutii), ce incinta trebuie sa-i fac? Sau o simpla cautare pe google si gasesti forumuri specializate unde se discuta despre asta.

Link spre comentariu

Intr-adevar, initial am gresit porturile la primul set de boxe, dar ulterior, indrumat de colegi, le-am ajustat. Acum se aud destul de bine, acordajul cutiilor l-am calculat pe un site specializat. La al doilea set de boxe, deja stiam ce am de facut (mai putin partea cu vatelina, rezolvata dupa aia)

Inestetice sunt momentan (adica se vede PAL-ul), dar urmeaza sa le chitui si apoi dau vopsea neagra.

Duminica trecuta le-am avut date afara si pot spune ca sunt super multumit de sunet. In casa nu pot sa merg cu volumul nici macar jumatate.

In caz ca vreau sa mai modific ceva la ele, cumpar alte difuri mai performante, dar cutiile sunt foarte bune.

Link spre comentariu

Eu nu stiu de ce va apucati de un lucru daca habar n-aveti ce trebuie facut. Fara o minima informare prealabila, tocmai acum in era internetului, cand totul e doar la un click distanta. Bani aruncati, materiale si timp risipite plus rezultatul: nistre ladoaie cat dulapurile, ineficiente, inutile si mai mult ca sigur inestetice. Si dupa aia veniti si va plageti ca nu suna cum trebuie. Pai cum sa sune, ca in domeniul asta totul e matematica si fizica, nu "plezneala". Nu era mai normal sa veniti si sa intrebati inainte, nu dupa? "Uite ma, am 2 difuri modelul X (pe care il stiai exact din moment ce aveau cutii), ce incinta trebuie sa-i fac? Sau o simpla cautare pe google si gasesti forumuri specializate unde se discuta despre asta.

 

Bun... asa este normal. Dar acum tu ai intrat pe forum sa dai in cap cu bata astora ca muncesc aiurea si fara rezultate pe masura ? E problema fiecaruia, bani lui, munca si timpul sau, iar ladoaiele alea de care zici, ocupa spatiul sau, nu al altor persoane de pe forum. Parerea mea ca datul asta cu bata in cap nu-i vad rostul. Daca ai o parere legat de ce intreaba omul raspunzi, daca nu dai pagina, nu esti obligat, dar nici sa intri sa-i dai cu parul ca de de nu face asa si pe dincolo nu mi se pare normal. Mai gandestete si la faptul ca cineva mai are diverse difuzoare prin casa, si incearca sa se "joace" cu ele dupa un timp, fie ca are niste cuti mai vechi si face mai nou rost de niste difuzoare prin alte imprejurari, si daca tot le are incearca sa faca ceva. Si fi sigur ca aia care vor sa faca un proiect de la inceput, spun ce intentii au, de ce bani dispun, ce asteptari au, etc. Eu cel putin am vazut asta, restul sunt diverse jocuri in diverse situatii.

Link spre comentariu

 

Dar acum tu ai intrat pe forum sa dai in cap cu bata astora ca muncesc aiurea si fara rezultate pe masura ?

A incercat sa bage batul prin gard, dar mi-am vazut de treaba mea.

 

Pe mine ma intereseaza sa se auda cum imi place mie (bas adanc), nu tin mortis sa intru in polemici inutile.

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări