Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor conectare corecta subwoofer activ la reciver !


Postări Recomandate

Salutare,

sunt pus intr-o situate nu foarte complicata dar imi da mici batai de cap, de aceea cer pararea ca sa fiu sigur ca este corect,

in ceea ce priveste conectarea unui subwoofer activ la reciver.

am un Sub. Canton Sc 25 asa cum apare in poza de mai josPosted Image

si un reciver sony str-DB940 asa cum se vede in poza de mai josPosted Image

Posted Image

reciverul are in PREOUT 2 iesiri pt. Subwoofer L si R,

 

iar Sub-ul la fel doua intrari line in L si R .

cum este cel mai bine sa le conectez cu 2 cabluri RCA

 

-left in Reciver si left in Sub respectiv

-Right in reciver si Rihght in Sub

 

sau

un cablu RCA de tip Y asa cum arata in poza de mai jos

Posted Image

introdus doar intr-o singura iesire din pre out si in acest caz mai ramane loc si de al doilea Sub,

multumesc

Editat de Costin Aurel Baluta
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Eu as pune doua cabluri sau daca folosesc i-grec as pune capatul cu doua mufe la receiver si celalalt la una din cele doua intrari ale subwoofer-ului, nu are importanta la care.

Subwooferul din poza nu are buton de by-pass pentru filtru asa ca vaa trebui sa dai potentiometrul de crossover la maxim in dreapta.

Link spre comentariu

Ziceam asa pentru ca teoretic ar trebui ca receiverul sa livreze semnal filtrat prin iesirile dedicate pentru subwoofer.

Daca folosesti conexiunile de speaker, adica firele de boxe or sa fie pe subwoofer atunci folosesti potentiometrul crossover. Oricum nu folosesti ambele conexiuni in acelasi timp (speaker si coax).

Link spre comentariu

Nu are iesiri-stanga dreapta pentru subwoofer. scrie in manualul lui la pagina 16. Oricare din iesiri are semnalele stanga-dreapta mixate si filtrate. Poti sa conectezi doua subwoofere, dar vor avea aceleasi semnale. Mai nou s-au smecherit si aceeasi chestie se vinde drept 5.2 in loc de 5.1.

Link spre comentariu

Chestie de interpretare. Se poate testa usor cu un generator de semnal. Se conecteaza subwooferul pe o iesire si se aplica semnal alternativ (stanga/dreapta). Daca se aude in ambele cazuri iesirile sunt "in paralel".

 

PS: valabil doar pentru intrarile de semnal stereo probabil, nu m-am uitat sa vad ce face procesorul pe alea digitale.

Link spre comentariu

Doua cabluri separate. Stanga la stanga, dreapta la dreapta. De insumarea canalelor se va ocupa subwooferul.

Aceeasi recomandare o fac si eu, sint multe piese care au frecvente joase mai mult sau din efect stereo, pe unul dintre canale.Un exemplu elocvent, piesa Patriciei Kaas, J'ai tout quitte pour toi, unde pe un singur canal avem extensia de subjoase sub 45Hz.
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări