Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sigurante cuptor microunde - de unde cumpar?


ghimpe--

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu stiu cine sunteti pe olx, dar la o comanda de minim 30 lei + posta ajung la un cost prea mare. E drept ca raman cu un pumn de sigurante, dar nu am ce face cu ele, nu am service....

 

O sa ajung tot la "lita", dau gauri in capacele sigurantei si ii bag un fir de cupru...

Editat de ghimpe--
Link spre comentariu

Tocmai ce mi-am reparat si eu un cuptor si m-am uitat de curiozitate dupa acea siguranta. Al meu nu o avea...

De obicei era pusa langa condensator...la mine nexam ...nu era nimic.

Avea diodele redresoare, condensatorul...dar siguranta nu avea. Poate era bagata in traf...dar nu am mai stat sa ma mai uit daca este sau nu in traf.

Oricum se poate calibra acea siguranta..totul este sa gasesti lita corespunzatoare, care sa se arda la un consum mai mare de 700mA.

Eu nu dadeam bani pe sigurante...mi se parea scump al dracu pentru rolul care-l aveau. Aveam lite puse in ordine pe diferite grosimi....stiam sigur la ce consum se intrerupeau. Si nu ma chinuiam sa le pun prin interior...pe afara le puneam. De multe ori m-am ars la degete...ziceam ca s-a racit si de unde ea frigea in continuare.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Tocmai ce mi-am reparat si eu un cuptor si m-am uitat de curiozitate dupa acea siguranta. Al meu nu o avea...

De obicei era pusa langa condensator...la mine nexam ...nu era nimic.

Avea diodele redresoare, condensatorul...dar siguranta nu avea. Poate era bagata in traf...dar nu am mai stat sa ma mai uit daca este sau nu in traf.

Oricum se poate calibra acea siguranta..totul este sa gasesti lita corespunzatoare, care sa se arda la un consum mai mare de 700mA.

Eu nu dadeam bani pe sigurante...mi se parea scump al dracu pentru rolul care-l aveau. Aveam lite puse in ordine pe diferite grosimi....stiam sigur la ce consum se intrerupeau. Si nu ma chinuiam sa le pun prin interior...pe afara le puneam. De multe ori m-am ars la degete...ziceam ca s-a racit si de unde ea frigea in continuare.

 

Bun meserias.....

Link spre comentariu

Daca se merge cat de cat pe o calibrare,fie si grosiera e ok,pana la urma putine montaje se bazeaza pe precizia fuzibilului de protectie,care conform tuturor dogmelor,e ultima piesa care se arde intr-un circuit.Cu montatul in exteriorul suportului din sticla,aici as avea totusi de comentat...cunosc caz in care s-a lasat cu interventia pompierilor,de la o sursa tv la care s-a intervenit si s-a montat o siguranta/sarma pe exterior.A mers bine cativa ani, timp in care in tv s-a adunat scama,praf,par de pisica si alte dracovenii care au format un fel de pasla pe toata placa.In mod normal,cica plasticul din carcasele tv este ignifug.Totusi cu flacara initiata de fuzibilul ars pe exteriorul tubului din sticla,prin scanteile imprastiate,acea patura a intretinut arderea,care in scurta vreme s-a propagat la suportul din lemn pe care statea tv-ul si de aici fiecare isi poate imagina ce s-a intamplat.Dupa stingere,am fost sa vad si eu minunatia.Din Tv nici macar bucatica de cablaj n-a mai ramas.Ceva parti metalice de la difuzoare,bobina de demagnetizare,o chestie care semana cu miezul trafului de linii,niste cioburi de la cinescop si in rest nimic care sa sugereze ce ar fi fost acolo.Si toate astea de la o siguranta pusa pe exteriorul tubului din sticla.Proprietarul nu era acasa,tv-ul era in standby,si noroc de vecini ca au vazut fum.Omul avea obiceiul sa-si bage nasul prin aparate,era tipul cel mai periculos,adica stia cate ceva dar nu destul cat sa stapaneasca treaba,si nici nu puteai spune ca nu le are deloc,pt ca atunci nu s-ar fi bagat.Asa ca sa nu minimalizam rolul sigurantei dar nici sa nu exageram...pana la urma e o amarata de sarma montata intre doua terminale metalice intr-un tub din sticla,nu cred ca se justifica preturile vehiculate de anumiti indivizi pe site-urile de vanzari,si daca se poate manufactura(nu improviza), atunci e ok.

Link spre comentariu

@ sesebe;

Ce treaba are meseria cu costul unei sigurante?

Atat timp cat siguranta respectiva este calibrata, lipita frumos la capetele tubului de sticla si asigurata ca face un contact ferm in soclu ei...nu vad care este problema?

Si daaa....este scumpa...la costul unei fuzibile cumpar 5 rezistente, un condensator, 2 tranzistori, etc...

Costul ei nu se justifica mai ales cand se poate confectiona!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Ceva parti metalice de la difuzoare,bobina de demagnetizare,o chestie care semana cu miezul trafului de linii,niste cioburi de la cinescop si in rest nimic care sa sugereze ce ar fi fost acolo.

 

A nu se intelege ca sunt carcotas. Doar ma intreb. Daca nimic nu sugera ca incendiul a izbucnit de la ...atunci de ce s-a concluzionat ca de la siguranta respectiva ?

 

am avut si eu parte de un incendiu grav la un magazin. a uitat o fata lumarea de sarbatori si de-acolo. trecand peste asta, erau carbonizate si caloriferele, instalatia electrica s-a topit in pereti, gresia toata sparta, geamurile topite si indoite(!) casa de marcat ...a ramas ca o caramea...de marfa...care marfa ? era si mobila ? hai pe bune, tencuiala unde e ? mno. de la ce o luat foc ?? .. marea expertiza de pompierii au spus ca de la instalatia electrica, priza de la casa de marcat.

 

o fi nu o fi ? am avut ultima inregistrare video, inainte sa se topeasca camerele. altfel...ramanea pe instalatia electrica vina. sau pe calorifere.

 

una peste alta: da-o in masa de intrebare. de la "de unde sa cumpar", incercam sa dezbatem si sa atenuam importanta si rolul unei sigurante in circuit.

clar si raspicat. nu o sa ai niciodata precizia si parametrii ca o siguranta stas. ca pui sarma, sau nu o pui, deja e "tiganie" si nu poate face obiectul unei discutii tehnice. e vorba pur si simplu de "situatie". N-ai bani sau nu te lasa mintea/inima sa cheltuiesti cu reparatia respectiva, asta e.

 

uneori stam si calculam un traseu pe pcb, sa fie fuzibil, sau sa aiba o inductanta sau, sau. vine gigi, si-i trage o sarma peste. o rezolvat-o.

in fine. nu sunt de acord deloc. dar deja nu mai conteaza. oricum nu o sa pleci de-acasa cand merge cuptoru ala cateva minute.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări