Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Senzor lumina


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu merita munca. Eu am cumparat un senzor de lumina cu 30 lei.

Ai dreptate,nu merita...munca ! Dar mai ales in vremurile"grele" care au fost(nu discutam POLITICA),unde trebuia sa cauti diverse componente in...talcioc,am ajuns la un moment dat sa-mi dau seama ca nu mai merita(depanarea),cand (nu)gaseai un PL 500(504),PY 88(etc),si ...fara suparare...la tv-urile cu lampi...diagnosticul nu se pune chiar atat de usor! Sa nu ma intelegeti gresit,ORICE diagnostic,in orice problema presupune...CUNOSTINTE//EXPERIENTA...!! :speriat :cadou

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Eu am facut acest senzor care functioneaza fara probleme de un an si jumatate. Op-Amp 741 se poate inlocui cu un op-amp LMxx de ex. LM318N ( asta am folosit si eu) iar tranzisotrul ECG128 din nou cu ceva mai banal: 2N3904, 2N2222, BC337

 

 

Posted Image

 

 

 

 

Am schitat un mic cablaj la aceasta schema, pentru cei interesati de realizarea montajului.

 

 

Posted Imagescreencast

 

Posted Imageimage sharing sites

 

 

 

 

Am urcat PDF-ul pentru descarcare aici http://fastupload.ro/593390aa501a6f874f37173ac3647812.html

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator transilvanpop

La comparator trebuie neaparat introdus si un histerezis, o rezistenta intre iesirea si intrarea neinversoare a operationalului. ...

Poti sugera o valoare pentru rezistenta respectiva?

Link spre comentariu

Scuze pentru postarea dubla. Am facut un test asta-seara. Se pare ca mai trebuie o rezistenta de intrare ca sa basculeze bine. Adica asa cum e in teorie, altfel "referinta" formata din divizor se modifica prea putin prin rezistenta de reactie.

Am adugat pe schema (rezistentele roz).

post-184838-0-74955700-1487612516_thumb.png

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări