Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ai fi avut nevoie de un secundar cu priză mediană ca să folosești doi tiristori pentru redresare bialternanță. Dacă voiai o redresare monoalternanță era suficient și unul. Ai putea să faci o schemă cu legăturile pe care le-ai făcut ? Poți face schema pe o hârtie, o pozezi cu telefonul (la rezoluție VGA)și o postezi pe forum.

Dacă nu ai înțeles ce am scris mai sus, nu te mai obosi...

Link spre comentariu

cred ca ti-ar trebuii 4 tiristori, sau 2tiristori + 2 diode, daca nu vrei sa pierzi puterea..

de ce oare trebuie redresata tensiunea pentru sudura ?...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Probabil a încercat ceva cam ca în schița mea. Nicio șansă astfel.... tiristorii trebuie comandați din sursă separată și e nevoie oricum de o punte semicomandată.

Dar aici se reinventează roata....am spus deja că pentru doi tiristori avea nevoie de un secundar cu priză mediană.Altă expresie care va trebui explicată băbește pentru Florin.

Un începător e cineva care mai are ceva noțiuni tehnice, nu cineva care nu știe chiar nimic și nu vrea sau nu poate să citească o carte ...

De aia e suficient ca sudorul să știe sudeze bine și electricianul să știe cum funcționează aparatul de sudură, nu invers.E bine în viață să știi din toate câte ceva, dar nu toți pot reuși să înțeleagă cum funcționează toate lucrurile... asta nu înțelege Florin deloc. Nu toți avem același număr de neuroni și nu toți ni-i antrenăm la fel.Topicurile astea devin un fel de comedie absurdă, în care unii dau un sfat, iar mai încolo Florin întreabă iar și iar același lucru, în buclă închisă....

post-179973-0-66822100-1478896561_thumb.jpg

Link spre comentariu

@miron1947. Dacă și la redresarea bialternanță fără filtrare, aparatul de sudură cam tinde să ,,lipească,, electrodul.....la monoalternanță ce ne putem aștepta ?

Florine, tu citești toate postările, sau pe sărite ? Ți-am recomandat în topicul trecut să citești despre aplicațiile cu tiristori pe site-ul d-lui Emil Matei, te-ai uitat măcar așa într-o doară pe acolo ? Să vezi cum se folosesc tiristorii, nu cum vrei tu să-i folosești....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări