Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ceas tuburi electronica g902


Postări Recomandate

buna dimineata am gasit in talcioc un ceas rusesc electronic electronica 4 g902 ca in pozele de mai jos

functional dar are o problema

unul din tuburile nixie e spart....se numeste IB-12...nu stiu daca e corect tradus dar ii voi pune poze

rugamintea mea este daca are cineva asa ceva sau ma poate indruma de unde pot sa procur asa ceva

afisajul e foarte vioi ceasul functioneaza bine pacat ca acel tub e spart

va multumesc mult

cu respect

 

post-233052-0-37634400-1471164258_thumb.jpg

post-233052-0-26030500-1471164271_thumb.jpg

post-233052-0-73034900-1471164276_thumb.jpg

post-233052-0-93119200-1471164282_thumb.jpg

post-233052-0-29960800-1471164288_thumb.jpg

post-233052-0-81291900-1471164293_thumb.jpg

post-233052-0-84866200-1471164299_thumb.jpg

post-233052-0-92073900-1471164305_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tuburile sunt VFD model IV-12.

Parca avea userul itube.

 

P.S. Recomandat este sa fie inlocuite toate tuburile, odata. Altfel, la o uzura inegala, tuburile vor lumina diferit. De asemenea, daca ceasul e prevazut cu sistem de modificare a intensitatii luminoase, rezstorul din circuit poate fi inlocuit cu o valoare mai mare (prin tatonare). Tuburile vor tine mai mult. Mai elegant ar fi un circuit cu reglare automata a intensitatii luminoase in functie de intensitatea luminii ambientale (cu un circuit cu fotorezistor).

Link spre comentariu

mai am o intrebare....acum am doar 3 tuburi mari si cel mic din mijloc deci lipseste un tub ...e vreo problema daca functioneaza cu un tub lipsa in afara de o afisare incompleta ?

a aparut o problema si anume ca se deregleaza...ori sar orele inaintand ori minutele...niciodata amandoua...banuiesc ca comutatoarele de reglaj sunt murdare si fac contacte intermitente...le voi curata sa vedem cum evolueaza

o zi buna tuturor

Link spre comentariu

La o cautare rapida in google dupa "russian tube data book" gasim durata de viata (наработка) a tubului IV-12 fiind mai mare sau egala cu 5000 ore. Scria undeva, daca tin bine minte, ca aceste 5000 de ore reprezinta durata de viata atunci cand intensitatea luminoasa este la jumatate din intensitatea unui tub nou.

 

http://i66.tinypic.com/34zx3qg.gif

 

Observ in poze ca sunt patru butoane: Resetare, Ora, Minut si Luminozitate. Butonul Luminozitate este in paralel cu un rezistor de 1,5K. Pe pozitia inchis, comutatorul scurtcircuiteaza rezistorul, astfel incat diferenta de potential intre catod (filament) si anod este de 27V, deci, luminozitate maxima. Se poate tatona rezistorul, cum am scris mai sus, pentru o durata de viata mai lunga a tuburilor. Noaptea, la intensitate maxima, ceasul poate fi chiar deranjant.

 

 

Si la ceasul meu mai sare cateodata ora (foarte rar - cam o data la trei luni). Si are toate tuburile. Am observat ca ora sare de la 19 la 21. Chiar si atunci cand il reglez manual. N-am apucat sa ma uit la comutatoarele de tip apasare fara retinere (cu exceptia butonului Luminozitate).

Editat de norad
Link spre comentariu

am citit si eu unde mi-ati indicat ...totusi 5000 de ore inseamna putin peste 208 zile ...deci in fiecare an ar trebui schimbate tuburile

ceea ce nu cred...dar asa scrie acolo...ceasul asta e fabricat in aprilie 1983 deci are 33 de ani....avea cablul innadit si cam atat....e posibil sa fi fost desfacut sigiliile nu erau tocmai intacte dar acea plastilina de sigilare nu lipsea.....probabil ca vreo mana indemanatica a spart din greseala si neatentie acel tub ...cel care indica minutele....si care este lovit in partea de sus

intr-adevar seara luminoziatea lor la maxim...mai ales ca acum sunt in aer adica fara carcasa e deranjanta de aceea le tin la jumatate....fara ecranul verde din fata se vad chiar foarte puternic ....voi tatona acea rezistenta de reducere a luminozitatii....sau mai bine voi monta un semireglabil de vreo 5 kiloohmi si voi face reglajul definitiv 

in rest...o frumusete

posibil sa sara datorita prafului din acele comutatoare ...mie mi-a sarit o data si parca tot la orele serii...acum il voi spala pe al meu sa vad cum se comporta

ceasul asta

Editat de tepeleacatalin
Link spre comentariu

Tuburile Nixie tin doar 5000-10000 ore, dupa care balonul se afuma total, din cauza transportului de ioni de la electrozi de catre neonul ionizat.

In cazul de fata, tuburile sunt VFD(vacuum Fluorescent Display) sunt deci, tuburi electronice cu catod cald, nu tuburi ionice cu catod rece. durata de viata a unui tub VFD este de minim 200.000 ore, adica 24 de ani de functionare non-stop. Insa, dupa cca. 30.000 ore de functionare, isi pierd luminozitatea foarte mult(cele cu luminofor pe baza de sulfura de zinc, care produc lumina verzuie).

Link spre comentariu

 

In cazul de fata, tuburile sunt VFD(vacuum Fluorescent Display) ... Insa, dupa cca. 30.000 ore de functionare, isi pierd luminozitatea foarte mult(cele cu luminofor pe baza de sulfura de zinc, care produc lumina verzuie).

Depinde. Eu am un display de la un video recorder care are mai mult de 35 de ani și vede excelent încă

Posted Image

Editat de anonimus
Link spre comentariu

Pai vedeti...si probabil ati tinut conectat la retea acel VHS non stop, pentru ceas...ca sa intelegeti de ce nu a scazut luminozitatea nici macar dupa 35 de ani, apropiati un contor Geiger de acel VFD. :rade:

Mult mai puțin periculos decât cinescopul tv-ului în apropierea căruia mi-am petrecut o mare parte din copilărie

https://books.google.ro/books?id=lKCWAaCiaZgC&pg=PA67&lpg=PA67&dq=vfd+tubes+radiation&source=bl&ots=1lOIzqWkkG&sig=g--1Hkx_FJSYZNhSzCeYcjV-KYs&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=vfd%20tubes%20radiation&f=false

Și oricum "habitează" într-un corp de clădire nelocuit.

Link spre comentariu

am facut rost in final de tuburi....

montat si totul bine

masurat cei doi electrolitici si din 200 micro mai aveau 400...deci dublu

i-am schimbat cu prospaturi 

in final a luat-o razna...la 20 secunde schimba minutul....apoi se blocase.....butonul de reset il aducea la zero dar tot la 20 de secunde schimba minutul

l-am tras din priza si si-a revenit...momentan

intrebarea este daca e pe duca sau mai sunt ceva piese care vor afara din joc

un sfat e binevenit

va multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări