Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osciloscop de banda larga TES O 366


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

Va salut,

As avea si eu o problema cu acest aparat: in spatele sinusoidei care apare pe ecran, mai apare o umbra.... sau mai multe sinusoide care nu se sincronizeaza cu sinusoida(de exemplu) initiala. 

Va rog sa va uitati doua minute la acest video si sa-mi spuneti ce credeti: 

 

Aici este schema osciloscopului:

http://www.brera.mi.astro.it/~carpino/ricognizione/documenti/TES_O366.pdf

 

Va multumesc,

Link spre comentariu

Stiti care este ideea, eu mai detin un oscilograf, BM370 cehoslovac de la Tesla si acela in aceleasi conditii, lucreaza bine. 

Tes-ul in pozitia cea mai inalta a comutatorului bazei de timp nu pare sa prezinte acel defect. Defectul apare doar atunci cand comul pe urmatoarele doua pozitii..... 

Link spre comentariu

Ce inseamna în pozitia cea mai inalta?Citi dintre noi avem exact același osciloscop ca sa intelegem "cea mai inalta pozitie"?Acolo pare ceva probleme de sincronizare dar mici di fructuayiifoarte mari ale frecvenței generatorului, parca este modelat. Ai si o modulare cu 50Hz din cauza cablurilor cred.

Link spre comentariu

Da. Cea mai inalta pozitie a comutatorului bazei de timp este de la 0,1 la 10ms/cm. Am crezut ca se poate distinge din video.

V-as ruga sa-mi spuneti mai exact pe schema aparatului unde sa umblu, ce ar putea fi defect, precum si ce credeti Dv. ca ar avea ''generatorul''. Nu detin un generator de functii asa ca am folosit un parlit de generator de ton de pe internet... 

Link spre comentariu

Nu stiu de generator de calibrare la acest aparat...

Ar trebui sa fie o mufa in spatele aparatului pentru o tensiune in dinte de fierastrau.... Nu o are parca... O sa ma uit mai tarziu, ca acuma am ceva treaba.

Cred ca asta ar fi problema cu aparatul: am injectat in el un semnal sinusoidal de pe internet  :rade: ...

Asta ar trebui sa le spuna pe toate, nu-i asa?

Tre un generator de functii. Sa vad pe unde aflu unul in Ploiesti....

 

Sanatate,

Link spre comentariu

Nu domnu' trebuie sa aiba in fata accesibil semnal treapta pt calibrat sondele. La acela ma refeream eu...

 

edit:

acum m-am uitat pe schema si am vazut cam ce simplut este.

nu are acea iesire pt calibrat sondele sau eu nu am gasit-o pe schema.

avind in vedere vechimea, recomand mai intii scimbarea TUTUROR condesatorilor electrolitici si verificarea celorlalti.

Daca tot spune-ai ca mai ai un osciloscop, foloseste-l pe cel bun ca sa verifici semnalele din acesta.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Toti condensatorii din el au fost schimbati de mine acum vreo saptamana. Am sa folosesc osciloscopul celalalt doar atunci cand voi fi terminat de verificat acest oscilograf cu semnal dintr-un generator pe care sa ma pot baza. Va trebui sa ii inlocuiesc mufa cu una BNC pentru a putea utiliza o sonda de fabricatie actuala. 

Ce spuneti, daca nu gasesc un generator nu as putea construi eu cateva oscilatoare armonice cu tuburi? AVeti vreo carte in care stiti ca sunt astfel de scheme? Oscilatoare RC si cu cvart, ma refer. In nici un caz LC ca am gasit eu o schema de heterodina cu modulatie si as spune ca este peste puterile si cunostintele mele, zilele astea. 

Editat de oprea_m
Link spre comentariu

Din ce vad eu acolo cred ca sesebe are dreptate ... ai 50 Hz peste semnalul din generator. Cel mai probabil ca apare datorita cablurilor, in video se vede clar ca e o improvizatie cu ceva cleme "crocodil". Mufa de intrare pare a fi de tip N, nu are rost sa o inlocuiesti, mai bine cauti un adaptor N la BNC.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări