Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema subwoofer Logitech Z506


Vizitator AndyK

Postări Recomandate

Vizitator AndyK

Buna domnilor

 

Am o problema cu subwooferul de la un 5.1. Anume am conectat totul cum trebuia , am ridicat volumul si difuzorul scoate un bazait.

 

Am fost sfatuit ca s-ar putea sa fie dus circuitul integrat, asa ca l-am inlocuit asa cum se vede in poza atasata. Circuitul este STA540, l-am inlocuit dar tot asa face. Cu niste ajutor am verificat daca centralul functioneaza si merge, in schimb subwooferul nicicum nu vrea.

 

Aveti sugestii ce as putea sa ii mai fac? Ce anume sa verific? 

 

Am uploadad si un video cu sunetul bomba

post-259881-0-62140300-1470767313_thumb.jpg

Editat de AndyK
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Trebuia mai înainte de a înlocui integratul să te asiguri că ai semnal audio la intrarea integratului și că tensiunea de alimentare este cea care trebuie la bornele lui. Identifică după datasheet-ul integratului pinii de intrare audio și conectează o cască de telefon fix înseriată cu un condensator de 1uF între borna respectivă și masă.Vezi dacă se aude ceva semnal..... Casca trebuie să aibă o rezistență internă cât mai mare, căștile de telefon fix provenite de la fostul Romtelecom sunt foarte sensibile....

Măsoară tensiunea de alimentare la pinii corespunzători și vezi dacă există și are valoare corectă...

Ar fi bine să verifici prezența semnalului audio fără integrat, e riscant, dar ar fi bine să-l dezlipești cu mare grijă, folosind o tresă absorbantă sau cel puțin o tresă de la un cablu de microfon sau alt cablu audio...

Am ascultat sunetul și acela nu pare al unui integrat final audio defect, cred că ai o problemă de la selectorul de cale audio...  ce sursă de semnal folosești la probe ?

Link spre comentariu
Vizitator AndyK

Folosisem telefonul ca sursa de semnal, ca sa lamurim situatia 

 

In final s-a rezolvat, sistemul functioneaza iar problema era o lipitura rece pe placa....

 

Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări