Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

HiFi-ul si clasa D


Postări Recomandate

Si eu cred ca amplificatoarele in clasa D au evoluat spre performante de top .

As dori sa studiez cateva solutii care chiar merita atentie si eventual sa dezvolt un asemenea proiect  .

De unde sa incep ? 

Va rog sa imi propuneti cateva directii de cautare ... evident , nu cele banale sau perimate , din secolul trecut  .

Google am si eu :) .

Link spre comentariu

Pai nu e nevoie sa crezi...sunt deja vreo doi baieti care au prezentat experientele lor cu clasa d si par a fi destul de informati si ASCULTATORI.

Eu am ascultat devialet-ul care ar fi cica mama lor, dar nu m-a impresionat.Pe de alta parte poate nu e chair mama lor ci e doar ceva impins inainte de marketing si un banal IC , la o putere mai mica ii da clasa....

De fapt eu inca mai cred ca relatia amplificator-boxa este foarte importanta in majoritatea covarsitoare a cazurilor  si cata vreme vorbim de ele separat e cam ca sa ne relaxam...

In cazul amplificatoarelor in clasa d problema se pune si mai acut pt ca boxa integreaza semnalul modulat de amplificator.Ma insel?Eu parca asa stiu...

Link spre comentariu

Stiu ce are Devialet-ul în schema de sună așa neutru , fiind caracterizat ca un sunet plat , șters .De fapt pentru Devialet este caracteristic un sunet " prea " corect , necolorat .Are distorsiuni extrem de mici , obținute prin mai multe metode , cateva dintre ele fiind : clock de sincronizare de 1 MHz , patru etaje finale auto oscilante în paralel , reacții pre/ post filtru , reacție în curent ( tine cont de variația continua a impedanței sarcinii ) etc .Nu se poate clona , bănuiesc că e clar .În plus , toată procesarea din " față " este cu un DSP foarte evoluat , inclusiv corecțiile RIAA sunt incluse în algoritmii DSP-ului .Brrr , viitorul ar putea fi extrem de ciudat dacă se continuă acest trend .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Eu am mai spus si o mai spun.Cind frecventa de lucru va ajunge sau depasi 2MHz (mosfeturile s-au dezvoltat logaritmic in ultimii ani) inductanta de iesire nu va depasi 3 maxim 4uH si intreg ansamblul filtrului trece jos de la iesire va incepe sa "taie" de undeva de la 100-150kHz, astfel incit sa nu introduca modificari de faza si nivel sub 35-45kHz, am spune ca DA!Insa atunci pierderile pe elementele comutatoare ar fi mari si nu ar mai fi justificat randamentul ce va scadea simtitor.Eu personal vad clasaD ca un amplificator ideal pentru banda 10Hz-630Hz subbass-bass-midbass cu un PWM de maxim 80-125KHz.Randament excelent,filtrul de la iesire sa taie undeva de pe la 2-5KHz in sus si asta e.Poate sint prea sever, dar privesc lucrurile corect si real.O clasa TD va surclasa oricind sonic calitativ o clasaD, iar daca mai este si autooscilanta, poate chiar si la randament, frecventa la care ar lucra elementele comutatoare ar fi mult mai mica la downconverter, pierderile fiind mult mai mici.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Este pe undeva ,pe forum, un pdf cu teste comparative intre ceva amplificatoare de putere mare , in clasa d si td.   Cel in clasa  td s-a comportat cel mai slab

La amplificatoarele pe lampi, transformatorul de iesire introduce mai multe neliniaritati decat filtrul de iesire de la clasa d , si nu se plange nimeni :)

Editat de Alin Alin
Link spre comentariu

Stiu ce are Devialet-ul în schema de sună așa neutru , fiind caracterizat ca un sunet plat , șters .De fapt pentru Devialet este caracteristic un sunet " prea " corect , necolorat .Are distorsiuni extrem de mici , obținute prin mai multe metode , cateva dintre ele fiind : clock de sincronizare de 1 MHz , patru etaje finale auto oscilante în paralel , reacții pre/ post filtru , reacție în curent ( tine cont de variația continua a impedanței sarcinii ) etc .Nu se poate clona , bănuiesc că e clar .În plus , toată procesarea din " față " este cu un DSP foarte evoluat , inclusiv corecțiile RIAA sunt incluse în algoritmii DSP-ului .Brrr , viitorul ar putea fi extrem de ciudat dacă se continuă acest trend .

mie nu mi s-a parut in nici un fel...dupa cinci minute m-am ridicat si am plecat...@felixx l-a ascultat 5 zile la Munchen si a ramas cu aceeasi impresie: ca ceva nu e in regula cu el...

clasa d e buna daca separi pe benzi de frecventa si folosesti clasa d de sus pana jos.Cand mixezi clase de functionare iese un mare MIX...

Link spre comentariu

Acea clasaTD din acel test despre care aduce aminte ., era o clasa TD LabGruppen pilotata la 614kHz.

Am acas 2 yamaha P7000.

Dupa ce le voi modifica (upgrade finali, alimentare, trafo, etc) voi posta niste oscilograme.

Arata cam ca o clasa AB la semnal dreptunghiular; secretul il au doar baietii de la Yamaha, au partea de downconverter impartita in 2 parti distincte, fiecare cu treaba ei.

De aia si suna bine pe inalte.

Va las sa va documentati,  http://download.yamaha.com/api/asset/file?language=en&site=countrysite-master.prod.exp.yamaha.com&asset_id=53052

 

http://www.yamahaproaudio.com/global/en/training_support/selftraining/technology/eeengine.jsp

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

eu ma gandesc la altceva...daca la clasa ab masuratorile sunt destul de greu de facut si laborioase pt un sunet de calitate in conditii de amator...cat o o fi de greu sa faci o SARA in clasa d cu aparatele de masura de care dispunem de obicei?! Mai bine ne-ar spune cineva priceput ce e de masurat in povestea asta, pe etape.@Leco cu ani in urma am vrut sa replic lt1500...bineinteles ca a ramas la capitolul inchipuiri.Ai ascultat asa ceva? ce impresie ti-a lasat?

Link spre comentariu

Eu am alt scop decât ai tu pe aici .Poți să te întrebi în continuare , spor la treabă , nu se supăra nimeni pe tine ( nici nu ar avea cum :) ) , se pare ca va trebui să studiez în continuare singur , anumite scheme reprezintă informații " sensibile " iar cunoscătorii nu intra pe un forum de scandalagii , așa cum este cunoscut Elforum în mediul online .Despre " cunoscătorii " începători si / sau habarnisti nu-mi fac griji , ei nu au cu ce sa ma ajute .Asta e , consider ca am încercat tot ce se putea ...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări