Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Vand "Grid-Dip-Metru" - digital - 0 - 30 mhz

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 OFFLINE   gelvis

gelvis

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 50 posts

Posted 28 May 2016 - 09:12 PM

Vand "Grid-Dip-Metru"  digital pentru gama 0 - 30 mhz.

Este proiectat si realizat personal, dupa o lunga documentare, dupa o schema bloc simpla (generator, circuit acordat, aparat de masura):

- Generator DDS RF cu un modul specializat cu cip AD 9850, comandat de un Atmega 328 si display LCD 16X2;

- un amplificator simplu cu un tranzistor si demodulator, urmat de un circuit de masurare si afisare tot cu ajutorul aceluiasi Atmega 328;

- intrucat cunostintele mele in programare sunt destul de limitate, am proiectat toata logica pe soft Arduino, inspirandu-ma din alte proiecte si librariii publice;

- asa cum se vede in filmuletul de mai jos, device-ul are posibilitatea de a schimba frecventa dintr-un comutator rotativ, in pasi prestabiliti, in cazul de fata 1 khz, 10 khz, 100 khz, 1 mhz, dar se pot modifica si adauga dupa nevoi. Pentru usurinta in utilizare, mai este un buton din care se seteaza 30 de frecvente prestabilite, din mhz in mhz de la 0 la 30. Apoi, mai este un buton unde am pus 9 factori de divizare a semnalului masurat, avand o functie asemanatoare unui potentiometru de intrare, pentru vizualizarea cat mai sugestiva a semnalului.

In film am acordat sau am pus in evidenta frecventa de rezonanta a doua circuite LC ad-hoc, 10 mhz si 14 mhz, precum si un Quartz de 9,6 mhz.

Departe gandul ca este cel mai bun Grid-Dip, normal ca sunt plusuri si minusuri, nu se pot acoperi toate, insa am apreciat faptul ca nu e nevoie de seturi de bobine, se comporta oarecum liniar in toata banda, iar indicatia este foarte precisa, ca si stabilitatea mecanica sau in frecventa.

Astept pareri, sugesti sau comentarii..........

Pentru eventuale comenzi, rog PM.

https://vimeo.com/168473998

• MARLANU likes this

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2 OFFLINE   vio2007

vio2007

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,376 posts

Posted 28 May 2016 - 09:26 PM

Un pret se poate?

Edited by vio2007, 28 May 2016 - 09:29 PM.

#3 OFFLINE   gelvis

gelvis

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 50 posts

Posted 29 May 2016 - 04:24 PM

Pretul este 220 lei - garantie si update soft incluse

#4 OFFLINE   radu42

radu42

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 377 posts

Posted 30 May 2016 - 04:35 PM

Un grid dip metru presupune existenta unui tub/lampa ...trecind peste asta ,nu inteleg cum te cuplezi la circuitul care se masoara...poate ca o schema,chiar si simplificata ne-ar lamuri.

#5 OFFLINE   gelvis

gelvis

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 50 posts

Posted 30 May 2016 - 07:06 PM

Salut @radu42!

Ma bucur pentru interesul aratat.

Pai da...... ai dreptate. Este adevarat ce ai zis, doar ca este doar o varianta. Acum vreo 25-30 de ani, cand am avut in mana primul grid-dip, intr-adevar, era unul cu un singur tub electronic, un ochi magic de acord folosit de radioreceptoarele vremii..... Mi s-a parut ceva fantastic de spectaculos si de util.

Intre timp au aparut tot felul de variante, in prezent fiind la moda cele cu FET-uri, MOSFET-URI, sau dublu-MOS-uri. In timp, am facut si variantele astea, inclusiv cu un frecventmetru si cu tunning cu diode varicap in locul condensatorului variabil. Astea sunt Grid-Dip-urile oarecum "adevarate" adica cele care functioneaza prin absorbtia unei fractiuni din energia oscilatorului, cu atat mai mult cu cat se gaseste frecventa de rezonanta a circuitului de acordat. Au un mare dezavantaj ca trebuie sa ai seturi de bobine, fiecare avand o plaja oarecum limitata, de 2-3 mhz maxim.

Eu am pus numele de grid-dip montajului de fata dupa functiune, adica dupa faptul ca te ajuta sa gastesti si sa reglezi frecventa de rezonanta a unui circuit.

Am explicat ca principiul de functionare se bazeaza pe masurarea unui semnal dat de generator, dupa ce trece prin circuitul de analizat.

Cuplajul este capacitiv, cate un condensator la iesirea generatorului si la intrarea circuitului de masurare, selectabili prin jumperi, de la cativa pf pana la cativa nf, dupa preferinte.

Circuitul de masura poate fi un circuit oscilant, un quartz, un filtru, sau orice alt etaj de RF caruia i se injecteaza un semnal si se analizeaza/masoara la iesire.

Mai mult, la nevoie se poate intercala un amplificator, atenuator etc.

Nu mai spun ca poate fi folosit ca un oscilator, VFO, etc, in banda 0 - 30 mhz (sinusoidal sau dreptunghiular).

Pentru cunoscatorii de arduino, in afara aplicatiei de Grid-dip, poate fi folosit ca un Arduino + modul AD9850 + afisaj + 2 push button + rotary encoder si cele cateva intrari/iesiri disponibile...... bineinteles cu soft-ul adecvat.

Pe cablaj sunt pini de programare, atat pentru programare seriala (RX, TX, RESET - avand preincarcat bootloader de Arduino) cat si pentru ISP (SCK, MISO, MOSI, RESET).pentru update de soft.

Sper ca am raspuns la intrebare......

Edited by gelvis, 30 May 2016 - 07:07 PM.

#6 OFFLINE   gelvis

gelvis

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 50 posts

Posted 06 January 2017 - 01:07 PM

Varianta 2 - mai pe baza de soft si afisaj........

si un filmulet

https://www.dropbox.....55.15.mp4?dl=0

Attached Files

Edited by gelvis, 06 January 2017 - 01:08 PM.

#7 OFFLINE   gelvis

gelvis

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 50 posts

Posted 14 January 2017 - 08:08 PM

Posted Image

Posted Image

Posted Image

https://www.dropbox.....13.17.jpg?dl=0

https://www.dropbox.....03.45.jpg?dl=0

https://www.dropbox.....18.08.jpg?dl=0

#8 OFFLINE   petreelectronic

petreelectronic

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,114 posts

Posted 14 January 2017 - 09:20 PM

LIKE

#9 OFFLINE   bobina

bobina

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 45 posts

Posted 23 April 2017 - 08:18 PM

Imi place, e o lucrare frumoasa. Dar nu stiu de ce, daca ar fi fost dupa mine, as fi beneficiat de tehnica moderna (adica sinteza digitala si afisaj LCD), dar n-as fi renuntat la bobine. Plaja lor de frecventa nu e atat de mica. Cu un set de sase bobine e posibil sa acoperi un domeniu de frecvente de peste 200 MHz. Si as fi lasat si instrumentul analog care sa arate dipul. Ramanand la modul traditional de cuplare, aparatul ar fi interesant si pentru antene.

#10 OFFLINE   Dan57

Dan57

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 502 posts

Posted 25 April 2017 - 11:46 AM

Iertare ca intreb (eu sunt cam novice in domeniu), am de exemplu un circuit acordat (bobina si condensator) montate intr-un aparat, cum aflu cu aparatul tau frecventa de rezonanta fara sa demontez piesele asa cum as face cu un Grind-Dip normal? :scarpin

#11 OFFLINE   gelvis

gelvis

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 50 posts

Posted 26 April 2017 - 07:21 PM

Daca nu poti sau daca nu doresti sa demontezi circuitul oscilant respectiv, te duci cu cele doua fire la el, prin lipituri, crocodili miniatura, etc.

Trebuie luat in calcul ca orice ai face, montajul introduce o mica capacitate care influenteaza circuitul oscilant.

Este vorba de cativa pf. La circuite oscilante cu frecvente mai joase nu este o mare problema. Cu cat creste frecventa, in functie si de factorul de calitate al circuitului, se mai pot pune condensatori de valori din ce in ce mai mici, in serie cu circuitul de masurat, astfel ca si indicatia sa ramana relevanta.

Sper ca m-am facut cat de cat inteles.....

Intre timp, am inlocuit atat in hardware cat si in program, AD9850 cu Si5351, astfel ca frecventa depaseste cu mult intervalul din titlu......... (generatorul cu Si5351 se duce teoretic pana la 200 mhz, conform datasheet-ului).

#12 OFFLINE   radu42

radu42

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 377 posts

Posted 26 April 2017 - 07:44 PM

Assta numai dip metru nu e ! Ziceti mai bine ca e oscilator. Cu dip metrul ma cuplez la orice circuit neecranat si prin cuplaje din ce in ce mai slabe determin frecventa de rezonanata f precis (am si iesire ptr fx )...altfel cu cuplaje prin fire la un circuit acordat la 70 MHz dupa acord esti pe pustii locuri !!! Si uite asa se lasa lumea de radio-scamatorism ! 

#13 OFFLINE   ndor

ndor

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 332 posts

Posted 26 April 2017 - 08:08 PM

Poate chestia asta cu firele se poate rezolva prin soft . In sensul ca dupa cuplarea firelor respective la aparat ,sa se poata face o calibrare .

In felul asta masuratoarea pleaca de la "0" si capacitatea introdusa de fire nu se mai ia in calcul .

Cam acelasi procedeu se aplica pentru functia de "normalizare" in tracking generator si analizor de spectru .

#14 OFFLINE   radu42

radu42

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 377 posts

Posted 26 April 2017 - 08:46 PM

capacitatea ,inductanta firelor...cam greu

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#15 OFFLINE   Dan57

Dan57

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 502 posts

Posted 27 April 2017 - 02:54 PM

Daca nu poti sau daca nu doresti sa demontezi circuitul oscilant respectiv, te duci cu cele doua fire la el, prin lipituri, crocodili miniatura, etc.

Trebuie luat in calcul ca orice ai face, montajul introduce o mica capacitate care influenteaza circuitul oscilant.

Este vorba de cativa pf. La circuite oscilante cu frecvente mai joase nu este o mare problema. Cu cat creste frecventa, in functie si de factorul de calitate al circuitului, se mai pot pune condensatori de valori din ce in ce mai mici, in serie cu circuitul de masurat, astfel ca si indicatia sa ramana relevanta.

Pai sa spunem ca inductanta are o mai mica valoare ca firele tale (lungimea lor) iar capacitatea se dubleaza, ce valoare trebuie sa aibe condensatorul inseriat ca sa stiu valoarea inductantei de masurat? Factorul de calitate ne mai avand importanta. P.S. Rolul gridului este sa masuram circuitele acordate, in speta inductantele fara a le scoate din circuit, sau asa am crezut eu. :41

Edited by Dan57, 27 April 2017 - 03:01 PM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users