Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

Proteus probleme

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#61 OFFLINE   gsabac

gsabac

User Elforum

• Membru activ
  • PipPip
  • 406 posts

Posted 05 June 2017 - 10:36 PM

Incercati sa rulati programul de instalare cu optiunea As Administrator, poate asa merge.

Deasemenea daca ati mai avut aceasta versiune, este posibil sa nu fie dezinstalata bine inainte de noua instalare,

sau sa fi ramas vechiul director din Program Files.

@gsabac

Edited by gsabac, 05 June 2017 - 10:41 PM.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#62 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,434 posts

Posted 06 June 2017 - 08:32 AM

Am facut si asta, am verificat daca exista un Director, nu, am incercat si ca "As Administrator", si cum am spus am sters (cel putin asa cred) si in registrii tot ce a fost legat de Proteus.......

#63 OFFLINE   nico_2010

nico_2010

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,879 posts

Posted 06 June 2017 - 08:37 AM

Ai sters si folderul "Labcenter..." din C:\Users\<your name>\ AppData\Local ?

#64 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,434 posts

Posted 06 June 2017 - 10:56 AM

Am sters, eroarea persista.....

Habar nu am ce ar putea fi atata timp cat il am instalat pe 3 calculatoare, inclusiv pe acesta...., problema a aparut cand am tot sucit la HDD-uri in sensul ca l-am avut pe alt calc ca hdd secundar dupa care in scurt timp l-am pus inapoi pe calcul vechi, de aici inainte nu a mai mers, adica aceasta eroare...

I-mi mai apar si alte erori cu fisiere Office ca si exemplu care odata deschise nu ma mai lasa sa le salvez decat cu alt nume, de undeva de aici trebuie sa fie problema.

#65 OFFLINE   nico_2010

nico_2010

Membru avansat

• Moderatori
  • 1,879 posts

Posted 08 June 2017 - 04:08 PM

Mda, Proteus 8.6 SP1 are bug-uri in ceea ce priveste simularea STM32F103C6.

Am facut un proiect cu un simplu blink al unui LED plasat pe pinul PC13 si in simularea Proteus face toggle intre LOW si High Z in loc sa faca toggle intre LOW si HIGH.

Am facut upload la programul respectiv intr-un STM32F103C8 (se pare ca nu este nici-o problema) si a mers foarte bine deci simularea este ... proasta.

Si sunt probleme si cu frecventa din simulare care nu este aceasi cu cea setata in proiect (indiferent ca este setata in simulare sa fie cat trebuie).

Atasez si proiectul respectiv in caz ca va intereseaza.

http://fastupload.ro...6e6ead2e9f.html

Salut mars01: M-ai facut curios cu privire la modul in care face simularea Proteus cand avem de-a face cu STM32F103C6. Am facut, ca si tine, un programel de actionat LED-ul si l-am testat. Intr-adevar, daca conectezi LED-ul la masa nu lumineaza, insa incearca sa-l conectezi la +3.3V.Vei vedea ca lumineaza intermitent, conform programului. Frecventa "quartz-ului" trebuie sa fie 72MHz pentru a obtine intarzierea corecta.

Atasez si eu proiectul meu si schema de test.

Attached Files

#66 OFFLINE   mars01

mars01

Rising

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,127 posts

Posted 10 June 2017 - 10:20 PM

Salut Nico,

Am incercat si eu aceste lucruri, ideea era ca Proteus 8.6 SP1 nu era matur ca suport pentru controlerele STM32. Cum spuneam, facea switching intre starile LOW si HIGH Z inloc sa faca switching intre HIGH si LOW ...

Prin conectarea LED-ului catre VCC, in mod evident starea de HIGH Z echivala cu LED stins si starea de LOW aprindea LED-ul.

Nu am incercat deocamdata programul cu Proteus 8.6 SP3 ca sa vad daca s-a rezolvat problema.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#67 OFFLINE   gsabac

gsabac

User Elforum

• Membru activ
  • PipPip
  • 406 posts

Posted 10 June 2017 - 10:28 PM

La fel face si in unele aplicatii cu PIC18F2550 si PIC18F4550, dar am inversat logica sau am pus o rezistenta la VDD.

Am recitit documentatia si spune ceva sumar, neclar, despre starea HIGH de inalta impedanta. De fapt am incercat sa command 

direct din port niste tranzistori MOSFET si nu am reusit fara rezistenta. Este ca si cum ar fi o iesire de genul Open Collector.

Cel mai bine este sa ai initiativa in aplicatie si sa o faci sa functioneze.

@gsabac

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users